Znaleziono 1 wynik

autor: Misiek15
13 maja 2021, 21:37
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Zegar do gwintów
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 9691

Re: Zegar do gwintów

Cześć. Moja przygoda z zegarem do gwintów zaczęła się "od tyłu". Kupiłem tokarkę Bernardo z zegarem do gwintów. Na tokarce umieszczono tabelkę jak na zdjęciu.
Wykonałem gwint o skoku 1,5mm, wyszedł ok. praca z zegarem bardzo przyjemna. Następny gwint o skoku 2,5mm i tu problem. Nóż nacinał kolejne przejścia obok siebie czyli nie trafiał w bruzdę gwintu nacinanego. Według tabelki nakrętkę należy zapiać na 1 lub 6, ale to nie działa prawidłowo. Zatem trzeba wymyślić zegar od nowa i porównać z tym fabrycznym. Przekopałem Internet w celu znalezienia prostej zasady obliczenia zegara. Ze wszystkich zebranych informacji konstrukcja zegara od strony matematycznej musi spełniać jednocześnie cztery warunki:
1. Warunek podstawowy to: (skok śruby pociągowej * ilość zębów koła zębatego zegara) / (podział tarczy zegara * skok gwintu nacinanego) = liczba całkowita
2. (podział tarczy zegara * przesuniecie wzdłużne na śrubie pociągowej) / (ilość zębów koła zębatego zegara * skok śruby pociągowej) = liczba całkowita
3. przesunięcie wzdłużne na śrubie pociągowej / skok gwintu nacinanego = liczba całkowita
4. Podział na tarczy zegara musi być liczbą całkowitą
Od strony mechanicznej obrazowo wygląda to tak: Na wyłączonej tokarce cofniemy suport o pewną odległość ( skok śruby pociągowej*ilość zębów(nacięć gwintu)) to ta odległość musi być podzielna bez reszty przez skok śruby nacinanej. Wtedy mamy zsynchronizowane bruzdy śruby pociągowej i gwintu nacinanego. Wtedy wskaźnik tarczy zegara powinien pokrywać się z punktem odniesienia. Takie zsynchronizowanie będzie pojawiać się cyklicznie. Najlepiej gdy będzie kilka razy na obrót tarczy zegara.
Przedstawione powyżej warunki wprowadziłem do arkusza kalkulacyjnego. I dla fabrycznego zegara, dla gwintu o skoku 2,5 mm warunek 1 wynosi 3,2. To dlatego zamiast gwintu wychodziły esy-floresy. Chińczyk się rozpędził i nawypisywał głupoty w tabelce. Zresztą nie jedyne, bowiem w posuwie ręcznym suportu umieścił skalę "chiński cal metryczny" to znaczy jedna działka to 0,25 mm i co 10 działek umieścił duże 1,2, itd. No bo przecież 1 cal to 25 mm z hakiem i ten hak można spiłować tak jak tę dwójkę przy 3,2. Załączam plik z wyliczankami może komuś pomoże zrozumieć zegar do gwintów. Na stronie: https://www.cgtk.co.uk/metalwork/calcul ... lindicator jest bardzo fajny kalkulator zegara.
Pozdrawiam.

Wróć do „Zegar do gwintów”