tuxcnc pisze: U mnie, laser CO2 40W daje plamkę 0,2mm i niebieski laser 2,5W daje plamkę 0,2 mm.
No właśnie wszystko zależy od przytoczonej wcześniej geometrii optycznej. Kiedyś chciałem otrzymać siatkę heksagonalną płytkich zagłębień z minimalnymi przerwami, które wykonywane były w trybie grawerowania na pleksi za pomocą lasera CO2 80 W. Kombinowałem z odległością od soczewki, mocą lasera i jego prędkością i otrzymałem dosyć dobre efekty przy wielkości zagłębienia 0,1-,15 mm i minimalną przerwą między nimi, którą weryfikowałem za pomocą mikroskopu. Przy mniejszych wielkościach zagłębienia problemem było oddziaływanie topiącego się materiału z materiałem topionym w sąsiadujących zagłębieniach. Pracowałem z rozdzielczościami ścieżek 10-15 um.
Gdybym zamiast tego starał się zrobić jak najmniejszy pojedynczy otwór, to wydaje mi się, że prawdopodobnie możliwe byłoby dojść do średnicy ok. 50 um, którą niektórzy określają jako limit dyfrakcyjny, poniżej którego trudno zejść obrabiając materiały.
Jako, że wiązka jest stożkowa po przejściu przez soczewkę, to wiadomo, że średnica plamki przy cięciu materiału mającego kilka mm będzie gruba, co sobie można policzyć ze średnicy wiązki przed soczewką, ogniskowej, odległości. Podobnie będzie przy grawerowaniu na określoną głębokość.
Dodane 1 minuta 6 sekundy:
Oczywiście limit 50 um dla lasera CO2