Znaleziono 3 wyniki

autor: Adi123
07 wrz 2022, 22:51
Forum: Rysunek techniczny
Temat: Wymiarowanie elementów współpracujących
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 1374

Re: Wymiarowanie elementów współpracujących

jasiu... pisze:Z tego wynika, że chodzi o rysunek złożeniowy, z wszystkimi śrubkami, wałkami, nakładkami i innymi duperelami, jakie w całości funkcjonują

Masz rację, na takim czasami podajesz tylko wymiary gabarytowe (zależy od tego co przedstawia rysunek) i wystarczy.
Tak naprawdę, to taki rysunek elementów spawanych, to w zasadzie można traktować nie tyle jako złożenie, co rysunek wykonawczy elementu... A że operacja niezbędna do wykonania tego to np. spawanie i frezowanie, a nie tylko samo frezowanie.


Jeśli chodzi o operacje na warstwach, to raczej jest to częściej stosowane w CAD 2d, niż w 3d. O ile w czasach "2d", typu AutoCAD, Draftsight itp. faktycznie robienie złożenia bez wielu różnych warstw jest bez sensu, a wręcz praktycznie niemożliwe, żeby to dobrze wyglądało, to o tyle w czasach gdy rysunek robisz z modelu 3d, zrzutowanwgo przez program, to raczej warstwy po prostu rozdzielają poszczególne grupy elementów (1 warstwa to wszystkie wymiary, 2ga to linie widoczne, 3cia osie itp)
autor: Adi123
07 wrz 2022, 17:19
Forum: Rysunek techniczny
Temat: Wymiarowanie elementów współpracujących
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 1374

Re: Wymiarowanie elementów współpracujących

WZÓR pisze:Na rysunku wykonawczym elementu są (np.) zwymiarowane otwory z adnotacją (np.) wiercić wspólnie po spawaniu , itd. , itp.

Ale czy są to elementy tolerowane? A co w przypadku tolerancji które odnoszą się między poszczególnymi fragmentami konstrukcji spawanej?

Np. rama pod maszynę- teoretycznie kilka profili+ kilka blach z paroma otworami. W praktyce konstrukcja, która musi być zespawana, a potem wykonuje się dodatkowe elementy- otwory, frezowanie (planowanie) elementów do których zostaną zamocowane inne elementy maszyny. Dokładne wymiary takiej ramy muszą być podane na złożeniu. Co komuś po tym, że ma np. frezer zabieli blachę, która potem przy wspawaniu lekko się zdeformuje? Co nam po tym, że frezer wykona nam element montażowy o grubości np 8,5mm, gdy okaże się, że troszkę przy spawaniu ramę przekosiło, i potrzebna jest blacha mająca 9mm, zamiast tych 8,5 mm?
autor: Adi123
01 wrz 2022, 07:25
Forum: Rysunek techniczny
Temat: Wymiarowanie elementów współpracujących
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 1374

Re: Wymiarowanie elementów współpracujących

Wymiar gabarytowy powinno się podawać, ale z Twojej perspektywy to ważniejsze będą wymiary opisujące miejsce montażu prowadnic- i to dodatkowo te wymiary powinny być tolerowane, gabarytowy nie musi być tolerowany.
Nie piszesz z czego masz tę ramę, ale załóżmy że ze zwykłego profilu 40x40x2, one też mają swoje tolerancje, może się okazać że rama mająca zewnętrznie idealne wymiary, wewnątrz jest za ciasna i mechanizm który ma po prowadnicach jeździć nie będzie się poruszał.

Wymiar gabarytowy możesz dać np w nawiasie ( ) tak aby pokazać, że jest to wymiar pomocniczy, który można wyliczyć z innych wymiarów (tutaj z przestrzeni wewnętrznej i wymiarów profili z których składa się rama)

Wróć do „Wymiarowanie elementów współpracujących”