Znaleziono 2 wyniki

autor: maidey
12 lis 2020, 16:52
Forum: CNC podstawy
Temat: Monitorowanie pracy CNC
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 972

Re: Monitorowanie pracy CNC

mineque pisze:Maszyna nie ma żadnego sygnału potwierdzenia pracy?
Ew powielić sygnał start falownika, niekoniecznie żądaną częstotliwość/obroty


Maszyna ma sygnał pracy, ale daje on sygnał tylko wtedy, gdy praca jest w trybie automatycznym. Gdy pracownik nastawia maszynę w trybie ręcznym, albo dokonuje korekty, wyjście to nie jest aktywne. Falowniki/kontrolery są po Pofibusie, stąd brak informacji elektrycznej 0-1 o ich załączeniu. Tak samo jest z przyciskami sterującymi.

Patrzyłem po całej szafie, podczas załączania różnych trybów, ale nie było jasnego, jednego sygnału który działa zawsze, kiedy np wrzeciono jest włączone.
TOP67 pisze:W prosty sposób można jedynie monitorować pobór prądu przez wrzeciono. Tu jest prosta zależność.

Czyli pomiar prądu, zastanawiam się tylko czy kontrolery, które sterują silnikami osi i wrzeciona generują zużycie na wejściu proporcjonalnie do ich pracy. Miałem tutaj dziwne wskazania chwilowe miernika - włączenie pracy nie oznaczało wzrostu prądu. Ale... może miernik mi przekłamywał, chociaż było to powtarzalne.
Tak jak wspominałem, przekładniki, które posiadamy mierzą poprawnie prąd o częstotliwości 50hz.

Dzięki za podpowiedzi, walczę dalej. Może coś faktycznie przeoczyłem w ferworze walki.
autor: maidey
09 lis 2020, 18:42
Forum: CNC podstawy
Temat: Monitorowanie pracy CNC
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 972

Monitorowanie pracy CNC

Cześć wszystkim,

nie jestem specjalistą od maszyn CNC, tylko automatykiem, ale dostałem zadanie monitorowania pracy takiej maszyny, tj informacji o tym czy maszyna stoi czy pracuje. W jednej z maszyn udało się pobrać dane z sygnalizatora świetlnego, ale w drugiej takich sygnalizatorów nie ma.
Chciałem Was zapytać w jaki inny sposób można takie informacje pobrać. Gdyby silniki były zwykłe, prądy zmiennego, mierzyłbym prąd przekładnikami i otrzymałbym wzrost prądu w przypadku pracy.
Niestety pomiar prądu nawet przed kontrolerami silników maszyny wskazywał bardzo dziwne wartości, które nijak się miały do faktycznego, aktualnego stanu.
Maszyna CNC firmy AXA z 2009 roku.
Jest w maszynie licznik czasu pracy, ale daje on jedynkę tylko podczas pracy w trybie automatycznym.

Może ktoś ma jakieś pomysły? Może jest jakiś sygnał prądowy, 50Hz, który wzrasta zawsze w przypadku pracy i można się nim sugerować? Wiem, to zagadnienie ogólne, ale często budowa urządzeń jest zbliżona
Pozdrawiam

Wróć do „Monitorowanie pracy CNC”