Znaleziono 3 wyniki

autor: PrzemysławPrajsnar
14 paź 2021, 10:19
Forum: Wycinarka Wodna / Water Jet
Temat: Jakość cięcia mosiądzu
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 5247

Re: Jakość cięcia mosiądzu

Dokładnie tak.
Mają system odzyskiwania ścierniwa.
Są wstanie odzyskać około 50-60% ścierniwa. z odpadu wyciągniętego z wanny. Wydajność systemu do stworzenia „nowego” ścierniwa to 300kg/h.
autor: PrzemysławPrajsnar
03 lis 2020, 16:12
Forum: Wycinarka Wodna / Water Jet
Temat: Jakość cięcia mosiądzu
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 5247

Re: Jakość cięcia mosiądzu

Serwisjet pisze:Firmy pracujące w przemyśle lotniczymi tnące aluminium, miedź i mosiądz często stosują garnier 120. Oczywiście są różne stopy metali, o różnej twardości.

Kolego Serwisjet (niestety nie znam Twojego imienia, jesteś tu anonimowy) zgadza się, w tej konkretnej branży używany jest garnet Mesh 120.
Serwisjet pisze:Powiem szczerze że nie znam żadnej firmy w której zamontowano dwa układy podawania i dozowania ścierniwa. Oczywiście jest to rozwiązanie sensowne w sytuacji gdy firma ma dużo zleceń na cięcie w którym wykozysta garnet 80 i 120


Znam kilka takich firm, np. firma Pronar. Jest także kilka firm w Polsce, które mają dwa dozowniki, ale pod garnet mesh 80 i mesh 60.
Serwisjet pisze:W normalnym, standardowym użytkowaniu maszyny jest to po prostu drogie i musi być uzasadnione ekonomicznie.

Coraz większa popularność technologii waterjet powoduje, że na rynku mamy coraz szerszą ofertę urządzeń wykorzystującą technologię waterjet. Aby dobrze wybrać takie urządzenie, punktem wyjścia powinno być dokładne zdefiniowanie swoich potrzeb. Bardzo często spotykam się ze zbyt szerokim podejściem klientów do inwestycji w waterjet. Klienci szukają urządzenia uniwersalnego do wszystkiego. Niestety takie podejście może skutkować tym, że maszyna nie będzie wykorzystywana w sposób optymalny. A pomijany często przez inwestora koszt pracy urządzenia - zaskakujący. Dla każdego norma i standard może być inna. Klienci dopasowują technologię do swojej produkcji i la każdego norma i standard może być inna. Oczywiście są także firmy które tną tylko usługowo ale także specjalizują się w konkretnych tematach. Nie uogólniałbym tego tematu.
Serwisjet pisze: Dlatego wspomniałem o zbiornikach dozowników omaxow bo są to jedyne obecnie maszyny które fabrycznie, bez dodatkowych kosztów umożliwiają cięcie różnymi rodzajami garnetu. A operacja wymiany garnetu zajmuje około 5 minut.


Kolego Serwisjet napisałem, że moim zdaniem zbędna reklama. Jest wiele rozwiązań przemysłowych na rynku w których wymiana garnetu zajmie tyle samo czasu. Kwestia czy wymieniamy garnet w samym dozowniku czy także w podajniku ścierniwa.
Serwisjet pisze:Moje odpowiedzi są z poziomu praktyka, operatora który pracował kilka lat na różnych maszynach jako operator, technolog i serwisant.
Więc opisuje to tam jak wygląda w praktyce, w której maszyna zarabia gdy tnie.
Dlatego operator często w trakcie pracy maszyny musi przygotować następny materiał, lub zapakować wcześniej wycięty.
Z wpisów kolegi Przemka wnosze że coś gdzieś widział i przeczytał kilka tabelek.
Proszę pochwał się Przemysławie swoim doświadczeniem w procesie produkcji.


Kolego Serwisjet, nikt nie kwestionuje Twojego doświadczenia, Twojej wiedzy i praktyki. Napisałem o rozwiązaniach innych firm niż wymienioną przez Ciebie. Nie wiem czy znasz rozwiązani wszystkich firm. Ile w Polsce obecnie jest technologii waterjet? 900? 1000? Zgodnie regulaminem Forum CNC pkt 1 "forum służy wymianie informacji i doświadczeń wśród entuzjastów maszyn sterowanych numerycznie" . Także ten regulamin w punkcie 21 mówi, że "forum nie jest miejscem do kłótni, nie należy więc obrażać innych użytkowników forum jeśli proponują oni inne rozwiązanie bądź posiadają inne poglądy niż Ty na poruszany temat". W związku z tym proszę sobie darować swoje osobiste wycieczki w moją stronę, tym bardziej, że wypowiadasz się tu anonimowo. Opieram się na swoim doświadczeniu i na doświadczeniach moich klientów, których spotykam na swojej zawodowej drodze. Z technologią Waterjet mam do czynienia od 2008 roku i pracowałem dla 4 topowych firm w branży waterjet. Dziękuję.
Pozdrawiam Przemek
autor: PrzemysławPrajsnar
27 paź 2020, 18:22
Forum: Wycinarka Wodna / Water Jet
Temat: Jakość cięcia mosiądzu
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 5247

Re: Jakość cięcia mosiądzu

Podepnę się pod temat. Rozwinę temat i wypowiedź kolegi Serwisjet.

Cięcie mosiądzu jest bardzo proste, łatwe i wdzięczne. Materiał jest miękki. Nie trzeba się do tego specjalnie przygotowywać. Większość renomowanych producentów technologii waterjet np. Flow, WJS, PTV czy Omax ma ustalone parametry cięcia tego materiału w swojej bazie materiałowej.
Grad może powstać przy grubości 1, 2 mm. Powyżej tej grubości 3 mm grad nie powinien powstać.
Grad w tym przypadku mógł powstać ponieważ zostały dobrane złe parametry cięcia (może zastosowano zbyt szybki posuw cięcia) i materiał nie został dociążony (falował podczas cięcia).

W teorii oprócz parametrów o których pisze kolega Serwisjet mamy jeszcze kilka parametrów wpływających na jakość cięcia, czyli kryza wodna, tuba miksująca i ilość garnetu. Ilość garmetu na wpływ na jakość powierzchni.
W teorii drobniejszy garnet ma wpływ na jakość powierzchni, ale zmieniając garnet zmniejsza się także prędkość cięcia.
Teoretycznie grad może ulec zmniejszeniu przy zmianie garnetu z Mesh 80 na Mesh 120.

A jak to wygląda w praktyce?

Praktycznie żadna doświadczona firma świadcząca usługi czy produkcyjna przy cięciu mosiądzu czy aluminium nie używa garnetu Mesh 120. Używają go zwykle firmy tnące szkło. Klienci którzy tną od lat takie materiały jak mosiądz czy aluminium używają garnetu Mesh 80.

Aluminium i mosiądz są to materiały, które bardzo dobrze tnie się na waterjet i nie jest to materiał wymagający szczególnej uwagi.

Operatorzy z doświadczeniem wykonają tak cięcie, że miejsce wpalenia będzie niewidoczne.

Co do zmiany garnetu w technologii waterjet. Zbędna reklama.
Wadą takie systemu o którym pisze kolega Serwisjet jest oczyszczenie układu przesyłu ścierniwa, niezależnie od producenta.
Najszybszą zmianę zapewniają dwa niezależne dozowniki ścierniwa sterowane programowo. W prosty i szybki sposób można przełożyć wężyk ze ścierniwem z jednego dozownika do drugiego lub po prostu do drugiego dozownika zasypać garnet ręcznie. Są klienci którzy stosują przemysłowo różne rodzaje garnetu. Wtedy stosują dwa niezależne dozowniki, z dwoma niezależnymi podajnikami lub tzw. podwójny podajnik ścierniwa z dwoma niezależnymi komorami na różne gradacją ścierniwa. Wielu producentów przemysłowych rozwiązań w technologii waterjet stosuje takie rozwiązania.

Oczywiście firma Decor jest godna polecenia. W okolicy Warszawy jest kilka firm z doświadczeniem, które bez problemu wykonają takie zlecenie.
W razie pytań zapraszam do kontaktu.

Wróć do „Jakość cięcia mosiądzu”