Znaleziono 4 wyniki

autor: tbgd
16 lut 2020, 18:47
Forum: CNC podstawy
Temat: Scieżka kariery CNC
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 1224

Re: Scieżka kariery CNC

Zdaje się być przekonany, że mechanika to w moim przypadku dobry kierunek, natomiast specjalizacje będę musiał przemyśleć. Fajnie, że tak poważnie do tego podchodzą. Nie po raz pierwszy czytam, że w Niemczech ceni się tytuły.

Wydaje mi się, że chcę się wbić w branżę motoryzacyjną, ale do obrabiarek chcę dorzucić mimo wszystko automatykę.

Serdecznie dziękuję za pomoc, pozdrawiam!
autor: tbgd
16 lut 2020, 17:08
Forum: CNC podstawy
Temat: Scieżka kariery CNC
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 1224

Re: Scieżka kariery CNC

Przejrzałem strony BMW, Tesli, Porsche, Audi tak wstępnie. Zajrzałem w zakładki Careers, na tę chwilę nie znam jeszcze niemieckiego, bardzo dużo mi podpowiedziałeś, jestem wdzięczny.

W takim razie w tym roku wybiorę studia "Mechanika i budowa maszyn" na lokalnym PWSZ, nad specjalnością jeszcze pomyślę.

Rozejrzę się gdzie mogę zrobić certyfikaty znajomości j.niemieckiego, angielski sobie odpuszczę, docelowo będę raczej próbował w Niemczech.

Kurs CNC również sobie jednak w tej chwili odpuszczę, bo w aktualnej pracy nie ma znaczenia. Być może zrobię go w przyszłości, jeśli zdecyduję się na inną specjalność niż obrabiarki (mam jeszcze jakieś samochodowe i lotnicze) - możliwe, że to nawet będzie lepsza droga - to jest do głębszego rozważenia, porozmawiam z technologiem w pracy, nie wiem czy nie robił on inżyniera na tej uczelni, którą ja wybiorę.

Chcę jeszcze zapytać o te elementy automatyki, programowania. W firmach takich jak wyżej wymienione zapewne będzie potrzebna znajomość zarówno mechaniki, jak i umiejętność automatyki, programowania? Pytam, bo do samych studiów mam 7 miesięcy, w tym czasie mogę właściwie nawet stworzyć kilka projektów, tak wstępnie, by obeznać się z potrzebnymi technikami, narzędziami i np.od samego początku studiów zacząć budować obrabiarkę. Pierwszy rok studiów też powinien być luźny, bo głównie matematyka, fizyka i chemia, raczej będę miał czas na dodatkowe rozwijanie się w kierunku automatyki, robotyki, nawet widziałem, że jest przedmiot bodajże na 3.roku, który nazywa się automatyka i robotyka.

Pozdrawiam!
autor: tbgd
16 lut 2020, 10:46
Forum: CNC podstawy
Temat: Scieżka kariery CNC
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 1224

Re: Scieżka kariery CNC

Dzięki za odpowiedź. Mam specjalność typowo na obrabiarki sterowane numerycznie właśnie a dodatkowo poza skupieniem się na tym co dadzą studia będę chciał dorzucić automatykę, zbudować przez studia coś ciekawego, nawet samą obrabiarkę dla głębszego zrozumienia jej działania.

Czy jeśli chodzi o MiBM sama uczelnia jest istotna? Czy to nie ma znaczenia w CV? Jestem z małego miasta, uczelnia z pewnością nie jest wysokich lotów, ale jakieś podstawy powinni dać, gdyby dołożyć chęć rozwoju na własną rękę..

Czy certyfikacja języków to istotna sprawa? Czy sprawdzają raczej w praktyce podczas rozmowy? Będę chciał rozwinąć angielski i niemiecki jak najwyżej, obydwa ponad te C1, bo bardziej zależy mi na pracy w Porsche niż jak to ująłeś w garażu z trzema obrabiarkami (aktualnie tak pracuję, ale w Polsce).

Warto robić certyfikat CNC do studiów inżynierskich, ewentualnie później magisterskich czy to będzie raczej skrótowiec w CV, na który się nie będzie patrzeć?

A jak sprawa ze stażami w firmach z branży motoryzacyjnej? Jest sens wysyłać aplikacje do firm typu Audi nie mając w CV AGHu? Jak mogę się zaprezentować? Poza np.napisaniem samego zgłoszenia w ich języku jako jakiś tam dowód, że go znam, dorzucić jakieś filmy z działania własnych projektów? Wrzucić kod programów na GitHuba i zalinkować? Jak to dokumentować? Może jakiś kanał na YouTube? Pomysły czerpię z IT, nie wiem jak jest w MiBM / AiR.

Są jakieś blogi / strony branżowe, które szczególnie warto czytać?

W jakim charakterze pracujesz? Kompletne przesiedlenie czy wyjeżdżasz "sezonowo"? Jesteś zadowolony z zarobku? Firma daje Ci możliwości rozwoju? Czy gdybyś miał szansę cofnąć się w czasie to powtórzyłbyś swoją ścieżkę kariery?
autor: tbgd
16 lut 2020, 09:10
Forum: CNC podstawy
Temat: Scieżka kariery CNC
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 1224

Scieżka kariery CNC

Hej.

Od około 2.5-3 lat pracuję w firmie produkcyjnej. Z tego sporo czasu na tokarkach CNC ze sterowaniem Fanuc. Praca jest znośna. Wykonuję proste detale na podstawie rysunków.

Czynności, które wykonuję to:
-zmiana programów (nie ingeruję w sam program)
-przezbrajanie średnicowe
-wymiana narzędzi
-korekty w offsetach
-usuwanie drobnych awarii - te, które potrafię usunąć sam, czasem mechaniczne, czasem elektroniczne, różnie jest..

Raczej nic skomplikowanego. Do tego czasu byłem przekonany, że zostanę programistą (nie CNC, informatyka), ale spróbowałem studiów informatycznych i nie podoba mi się to - za dużo siedzenia przy komputerze, za mało kontaktu z ludźmi i brak tego "żywego" efektu pracy. Chcę zrobić studia, bo lubię zagadnienia techniczne i rozwiązywać zawiłe problemy. Pomyślałem zatem, że skoro mam już tyle doświadczenia to jednak zacznę się bardziej interesować tym co robię w pracy, częściej ingerować w to co się właściwie wokół mnie dzieje, bardziej kłaść nacisk na jakość detali (produkcja masowa, dosyć duże tolerancje).. W mieście mam akurat MiBM ze specjalnością CNC..

Chcę zatem zadać kilka pytań, być może znajdzie się ktoś bardziej doświadczony i coś mi podpowie.

1.Studia w Polsce - na informatyce np.to czego mnie uczono raczej za bardzo by mi się w ew.przyszłej pracy nie przydało, bo to było stare i tak na prawdę mocno skierowane na jakiś konkretny tor, który mi się nie podobał, był nudny. I to jest powszechne w Polsce, gdy mowa o informatyce. A jak jest z MiBM? Czy ja tam zdobędę umiejętności praktyczne? Naturalnie jestem nastawiony na pracę samodzielną, dużo pracy samodzielnej, ale fajnie gdyby na studiach pokazano mi "w którą stronę iść, czego szukać".

2.Czy jeśli mowa o CNC, da się w Polsce w miarę dorobić czy od razu zaczynać naukę niemieckiego / norweskiego? Angielski znam na dosyć wysokim poziomie, czasem bawie się apkami językowymi i nie mam kompletnie problemów z językami obcymi, bez problemu ogarnę do końca studiów dodatkowy język na B2/C1.

3.Strasznie fajnie, gdyby dało się połączyć pracę przy maszynie z pracą za biurkiem. Czy to jest realne?

4.Mam trochę doświadczenia i umiejętności informatycznych. Czy gdy mowa o CNC to wiedza z AiR, np.Arduino / Raspberry (jako powiedzmy start) oraz umiejętność programowania (tutaj pewnie C/C++, może Python..) przyda mi się do dalszego rozwoju kariery? Zapunktuje to jakoś i będę mógł to wykorzystać w pracy?

5.Czy są jakieś stanowiska, które łączą MiBM (CNC) oraz AiR (to programowanie C/C++ wraz z elektroniką - to jest zakres moich zainteresowań).

6.Czy bardzo ciężko dostać się do pracy związanej z CNC czy automatyką w firmach globalnych typu BMW / Tesla, itp.?

Z pewnością pojawi się więcej pytań, to takie, które przyszły mi do głowy teraz.. Jak zapewne widać - oczywiście chodzi mi o pieniądze, ale też o jak największe możliwości rozwoju, chcę mieć satysfakcję, nie być kolejnym byle klepaczem kodu o mocno ograniczonych możliwościach działania. Chcę się rozwijać.

Pozdrawiam!

Wróć do „Scieżka kariery CNC”