Znaleziono 3 wyniki

autor: knorkator
21 sty 2020, 09:27
Forum: Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc
Temat: Wizualna ocena zużycia narzędzia
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 1325

Re: Wizualna ocena zużycia narzędzia

jasiu... pisze:
20 sty 2020, 16:41

Czy parametr, który oznacza grubość warstwy skrawanej również mieścił się w zakresie proponowanym przez producenta? Czy nie było tak, że dźwięk freza świadczył o zbyt małej warstwie skrawanej i frez, zamiast skrawać po prostu tarł jak smyczek po strunie? Frezowanie współbieżne, czy przeciwbieżne. No pewnie, że to ma znaczenie! Jak wyglądał wiór, bo to jest istotne?
Grubość warstwy skrawanej 0,5 oraz 1 mm. Obróbka prowadzona na parametrach sugerowanych przez producenta narzędzia do stali hartowanych oraz producenta materiału (hardox) . Reszta warunków była powtarzalna, tj. to samo centrum obróbcze, mocowanie, frezowana płyta, operator itd Obróbka bez chłodziwa (dopuszczana przez wszystkich producentów). Frezowanie pełne (całą szerokością narzędzia)

Wiór w większości przypadków był spiralny - stożkowy (krótki). Przy wyższych prędkościach wiór był ciemny, przybierał barwę powłoki. W przypadku frezu nr 2 (ten najbardziej zniszczony) przy głębokości 0,5 wiór był nieregularny, szarpany co by mogło świadczyć o wspomnianych drganiach
autor: knorkator
20 sty 2020, 15:03
Forum: Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc
Temat: Wizualna ocena zużycia narzędzia
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 1325

Re: Wizualna ocena zużycia narzędzia

abcdef pisze:
19 sty 2020, 18:27
głupszego tematu już się wybrać nie dało?
Nie widzę potrzeby tłumaczenia się z wyrwanego z kontekstu fragmentu zakresu pracy. Nie to jest przedmiotem mojego pytania.
Butler pisze:
19 sty 2020, 22:47
Doświadczony operator może mieć zamknięte oczy i Ci powie że frez ma dość, bo sam dźwięk obróbki wiele potrafi przekazać.
Frez nr 2 podczas obróbki wydawał bardzo wyraźny pisk, szczególnie przy wyższej prędkości i większym posuwie. Poza tym kolor wióra przyjął barwę powłoki. Parametry mieściły się w zakresie proponowanym przez producenta

Na frezie nr 1 nie jestem w stanie dostrzec żadnych widocznych zmian.
autor: knorkator
19 sty 2020, 18:05
Forum: Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc
Temat: Wizualna ocena zużycia narzędzia
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 1325

Wizualna ocena zużycia narzędzia

Witam,

Obecnie jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej na potrzeby której przeprowadzona była obróbka (frezowanie rowków w stali hardox) frezami trzpieniowymi walcowo-czołowymi VHM 10x25x75 z różnymi powłokami celem porównania uzyskanych parametrów chropowatości. Mój problem dotyczy oceny stanu zużycia narzędzia - wykonana obróbka była relatywnie niewielka (kilkanaście przejść każdym z narzędzi) więc ciężko jest mi dostrzec jakiekolwiek charakterystyczne zmiany które zaszły w geometrii ostrza oraz stanu powłoki (przykłady w literaturze są zwykle mocno przejaskrawione).

Czy dostrzegacie charakterystyczne objawy zużycia warte wskazania? (narost, wykruszenia, deformacje plastyczne itd) Pliki umieściłem na dysku z uwagi na ilość załączników
https://drive.google.com/open?id=1H00sE ... fGpyBLFCze

Z góry dziękuję za każdą odpowiedź!

Wróć do „Wizualna ocena zużycia narzędzia”