Znaleziono 3 wyniki

autor: IHaveNoIdea
01 kwie 2020, 13:50
Forum: Elektronika CNC
Temat: Bezpieczniki w skrzynce sterowania CNC
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 2635

Re: Bezpieczniki w skrzynce sterowania CNC

Bardzo dobrze, bez odpowiedniej wiedzy nie ingeruj w instalację elektryczną. Wstawienie większego bezpiecznika w rozdzielnicy może znacznie pogorszyć sprawę i zakończyć się pożarem lub wymianą całej instalacji w mieszkaniu.
Czy planujesz podłączanie obudowy maszyny do uziemienia ? Jeżeli tak, to czy masz w mieszkaniu zrobione zerowanie (podłączenie przewodu PEN do "bolca" w gniazdku i dopiero potem do odpowiedniego wtyku w gniazdku) ?

W ścianach kable są 2 żyłowe (przez oba płynie prąd, więc ilość ciepła jest w sumie 2x większa), poza tym nie znajdują się one w powietrzu. Dobrą praktyką jest przyjęcie, że na każdy 1mm^2 przekroju powinno się liczyć około 10A (dla miedzi).

Trochę off-topic, ale trzeba mieć sporo wprawy, żeby odróżnić od siebie przewody 1 i 1,5 mm^2 (różnica w średnicy to 0,25mm) - ja na przykład sporo pracując przy układach sterowania mam problem ze zrobieniem tego na oko.

Jak już wspomniałem jeżeli podpinasz potem maszynę do obwodu 1. (16A), to prawdopodobnie właśnie bezpiecznik w rozdzielnicy nie da rady.
Nic nie zaszkodzi spróbować, ale jeżeli będzie się to działo, to jedynym wyjściem z sytuacji jest wymiana instalacji elektrycznej w całym mieszkaniu (lub ewentualnie dołożenie nowego obwodu w rozdzielnicy z gniazdem, do którego wpinana będzie maszyna) - tak czy inaczej bez pomocy elektryka się nie obędzie.

Nie mając pojęcia nie powinieneś dłubać przy obwodach z napięciami powyżej 60V DC i 25V AC.
autor: IHaveNoIdea
01 kwie 2020, 11:52
Forum: Elektronika CNC
Temat: Bezpieczniki w skrzynce sterowania CNC
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 2635

Re: Bezpieczniki w skrzynce sterowania CNC

Przede wszystkim zabezpieczenia powinny działać w sposób selektywny - Jeżeli w rozdzielnicy masz 16A, to na maszynie powinno być albo mniej, albo o szybszej charakterystyce. Inaczej po prostu wywalać będzie bezpieczniki w rozdzielnicy, a instalacja w budynku nie będzie dodatkowo chroniona (równie dobrze zabezpieczenia tego mogło by nie być).
Nie chcę cię martwić, ale na zabezpieczeniu w rozdzielnicy 16A (i jeżeli rzeczywiście prądy pobierane przez odbiorniki są takie, jak podałeś) daje temu przy dobrych wiatrach kilka minut działania.

W temacie różnicówki - obciążalność tyle amper ile może popłynąć w obwodzie, im więcej tym lepiej (jeżeli masz zabezpieczenia 30+16=46 to typoszereg dalej ma chyba 63A. Jeżeli chodzi o prąd różnicowy to klasycznie jest 30mA (tak, 30 miliamperów - tylko tyle potrzeba, aby zrobić człowiekowi krzywdę).

Wyłączniki nadprądowe kosztują kilkanaście złotych - nie warto kombinować.

Jeżeli nie masz pojęcia co robić, to radzę dokładnie przedyskutować każde posunięcie z kimś, kto takie pojęcie ma, bo tu nie ma żartów - zrobisz nieświadomie na przykład rozdział PEN (ochronno-neutralny) na PE i N już w maszynie, a w gniazdku faza będzie na innym bolcu i właśnie dałeś fazę na obudowę, bez zabezpieczeń różnicowo-prądowych w rozdzielnicy jest duże prawdopodobieństwo, że będzie to ostatni błąd w Twoim życiu.
Nie zrozum mnie źle, nie chcę tutaj wytykać braku wiedzy czy czegoś podobnego, z prądem po prostu nie żartów.
autor: IHaveNoIdea
01 kwie 2020, 00:00
Forum: Elektronika CNC
Temat: Bezpieczniki w skrzynce sterowania CNC
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 2635

Re: Bezpieczniki w skrzynce sterowania CNC

Instalacja w budynku 2 przewodowa ?
Jeżeli tak to:
1. Zgodnie ze sztuką różnicówek nie wolno stosować.
2. W praktyce różnicówka (odpowiednio połączona !!! z rozdziałem przewodu PEN jeszcze w gniazdku przed różnicówką -zerowanie) może częściowo spełniać swoją rolę ochronną, ale prawdopodobnie będzie często wywalać przy dotknięciu uziemionej obudowy.
3. Rozłączanie przewodów fazowego i neutralnego przez bezpiecznik może być realizowane tylko i wyłącznie jeżeli przewód neutralny nie pełni roli przewodu ochronnego (w sieciach 2 przewodowych TN-C pełni, dlatego bezpieczniki w rozdzielnicy rozłączają jedynie przewód fazowy).
4. Falowniki ze względu na kondensatory mogą nie współpracować z normalnymi różnicówkami, w praktyce różnie to bywa.

Z ciekawości jakie zabezpieczenie w rozdzielnicy (prąd) ?

Wróć do „Bezpieczniki w skrzynce sterowania CNC”