Znaleziono 4 wyniki

autor: elektronockaut
18 lip 2021, 11:30
Forum: cncGraf
Temat: CNCGRAF 1.32 DOS
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 2553

Re: CNCGRAF 1.32 DOS

Dla zainteresowanych....
Więcej na temat CNCGRAF 1.32 można znaleźć na moim blogu poświęconemu w całości właśnie temu oprogramowaniu.
Na stronie można znaleźć najnowszą wersję postprocesora, różne opisy, poprawki...
https://cncgrafdos.blogspot.com/
autor: elektronockaut
31 maja 2021, 06:48
Forum: cncGraf
Temat: CNCGRAF 1.32 DOS
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 2553

Re: CNCGRAF 1.32 DOS

W załączniku dwa postprocesory ArtCam2008/2010.

Standardowy (ABC_CNCGRAF_1.32.con).
Oraz z obsługą interpolacji kołowej (ABC_CNCGRAF_1.32_Arc.con).
Obydwa wspierają wymianę narzędzi.
autor: elektronockaut
24 lis 2019, 06:43
Forum: cncGraf
Temat: CNCGRAF 1.32 DOS
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 2553

CNCGRAF 1.32 DOS

Obrazek

Witam serdecznie,

W tym artykule chciał bym zająć się sterowaniem niewielkimi maszynami CNC za pomocą w pełni darmowego, i w brew pozorom bardzo dobrego programu pracującego w DOSie o wdzięcznej nazwie CNCGRAF. Już kiedyś prezentowałem to oprogramowanie, ale było trochę „niedoprawione”. Mimo licznych pobrań nie spotkałem się z poważną krytyką, ani opiniami potencjalnych użytkowników. Tym razem chciał bym raz na zawsze przedstawić atuty, które mogły by przemówić za spopularyzowaniem tego systemu sterowania, i usłyszeć słowa krytyki, wskazówki, i ewentualnie napotkane problemy podczas instalacji czy użytkowania systemu.

Dlaczego wybrać ten „średniowieczny” system a nie współczesny?
- Jest w pełni darmowy, i działa bez żadnych ograniczeń.
- Jego wymagania są tak niskie, że można użyć całkowicie dowolnego komputera z portem LPT. Ja użyłem terminala HPt5700, który nadaje się do tego celu wręcz idealnie.
- Ma ładną grafikę, która do złudzenia przypomina profesjonalne stare obrabiarki CNC, i moim zdaniem dość intuicyjną obsługę.
- Program i bardzo fajnie opisany podręcznik użytkownika w języku Polskim.
- Stosunkowo duże prędkości posuwów nawet przy krokach dzielonych przez 32. To zasługa punktu poniżej.
- W systemie DOS jest około 20 przerywań. System ten nie jest „wielozadaniowy” dzięki czemu potrafi większość swoich zasobów poświecić na port LPT który jest w zasadzie najważniejszy. W systemie Windows przerywań jest bardzo dużo, a priorytetem jest wyświetlanie ładnej grafiki, obsługa urządzeń plug and play, oraz wielozadaniowości działającej w przerwaniach. Obsługa portu LPT jest bardzo upośledzona, co może powodować gubienie kroków, niepełne sygnały prostokątne na wyjściu, lub ich przerwanie w czasie wykonywania przez system Windows zadań, oznaczonych wyższym priorytetem (np. Plug and play?).

Skoro każdy może sobie pobrać ten system ze strony producenta to w czym problem, i po co o tym pisać?
Zasadniczo to fakt. Można pobrać, i używać ale na czym?. DOS musi być odpowiednio przygotowany, i najlepiej odchudzony by jeszcze bardziej uwydatnić pracę CNCGRAFu. Co jest potrzebne?
- Jeśli zdecydujesz się na komputerek HPt5700 (polecam!)zapewne zakupisz go z pamięcią FLASH, której pamięć nie przekroczy 64Mb. Aby postawić na niej partycję podstawową, na której będzie można zainstalować DOS trzeba użyć komendy „fdisk.exe 2 /PRIO:50” która pomija weryfikację wielkości dysku (w tym wypadku pamięci Flash), i utworzy partycję podstawową o wielkości 50Mb. Niby proste ale kto to pamięta?
- Kolejna prosta już rzecz którą pamięta pewnie większość użytkowników systemu DOS to „Format C:\ /S”. Ta komenda sformatuje świeżą partycję podstawową, uczyni ją bootowalną, i zainstaluje na niej DOSa.
- Gdy wszystko już wygląd świetnie, nagle się okazuje że nie za bardzo będzie jak wrzucać swoje Gkody do maszyny. Przydał by się PenDrive. Tu z pomocą przychodzą bardzo fajne i sprytne sterowniki USB pod DOS o nazwie „USBASPI” z przełącznikiem „O”. Do tego mysz (Mouse.com) i wszystko powinno być idealnie poza…
- Organizacja pamięci. Ten temat spędził mi sen z powiek, i całkowicie zaburzył moją wiedzę na temat DOSa. Wedle instrukcji użytkownika programu CNCGRAF, do prawidłowej pracy wymaga on 580kb pamięci głównej. Myslę sobie… mam 256Mb RAM, więc po co w ogóle to czytać… aplikacja przecież się uruchamia, jakoś tam działa…. Otóż to bardzo ważne!
• Pamięć podstawowa to przedział pamięci operacyjnej od 0 KB do 640 KB. Może być wykorzystywana przez aplikacje systemu DOS pracujące w trybie rzeczywistym.
• Pomiędzy 640 KB a 1 MB znajduje się obszar zwany pamięcią wyższą (lub górną, Upper Memory Area - 384 KB). W obszarze tej pamięci wyróżniamy:
• Pierwsze 128 KB jest obszarem dla pamięci obrazu (Video RAM).
• Kolejne 128 KB przeznaczone jest dla ROM BIOS kart rozszerzających (32 KB dla grafiki VGA, kart sieciowych, kart SCSI).
• Ostatnie 128 KB przeznaczona jest na pamięć ROM BIOS płyty głównej.
Źródło: http://greszata.pl/soisk/klasa_2/1_prac ... w_dos.html
Program EMM386 zadysponował trochę pamięci rozszerzonej dla pamięci głównej. Sterowniki USB załadowałem do wyższego obszaru (DeviceHigh) i tym sposobem uzyskałem 588kB pamięci głównej. Jest o 8kB więcej niż trzeba. Rozkład pamięci można sprawdzić za pomocą komendy „mem /free” lub lepiej „mem /c”.

Obrazek

- Następny w zasadzie ostatni już krok to problem wyświetlania Polskich znaków w programie CNCGRAF. Tu niestety nie odnalazłem rozsądnego rozwiązania. Jedyne jakie pozostało to zastąpienie polskich znaków literami „bez ogonków”.

No dobra mamy już wszystko ładnie zainstalowane. CNCGRAF już rwie się do frezowania, ale… takie małe wskazówki dla początkujących i nie tylko.
Często popełnianym błędem już w samych konstrukcjach maszyn, a raczej samej elektronice są połączenia kablowe. Laicy nie zdają sobie sprawy z tego jak ważne jest połączenie portu LPT ze sterownikami silników. Rozwiązaniem idealnym jest brak kabla LPT, czyli płytka rozdzielająca poszczególne sygnały wsunięta bezpośrednio w port LPT komputera. Z niej najlepiej wyprowadzić jak najkrótsze dwużyłowe ekranowane przewody z sygnałami Step i Dir wprost do sterowników silników krokowych. Taki układ zapewnia uzyskanie dużych prędkości, z dużym dzielnikiem, a przede wszystkim zmniejsza ryzyko zgubienia kroku.

Obrazek

Reszta na zdjęciach...

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


W załącznikach:
-Kompletna wersja systemu DOS wraz z CNCGRAFEM, i instrukcją instalacji.
-Wzór płytki LPT montowanej bezpośrednio w port LPT komputera.

Źródła:
https://www.boenigk.eu/polski/
http://greszata.pl/soisk/klasa_2/1_prac ... ie_ms_dos/
http://hddguru.com/software/2006.02.09- ... OS-Driver/
i wiele innych, których już nie znajdę...

Wróć do „CNCGRAF 1.32 DOS”