Zienek pisze:Myślę, że autor tematu bardziej delikatne rzeczy ma w zanadrzu. Zresztą niech się sam odniesie do tego pomysłu.
Zdecydowanie te z delikatniejszych, myślę że frez max 2mm na moje niedoświadczone oko. Będąc konkretnym, w większości wypadków chodzi o zrobienie otworów montażowych do gniazd/ przycisków w panelu typu: https://www.bopla.de/en/enclosure-techn ... -1680.html lub obudowie tego typu i materiału tylko bez możliwości zdjęcia frontów - stąd potrzeba kombinacji z wysokością osi Z.
Plastik oczywiście też się zdarza, jednak skoro w alu będzie ok to zakładam że w plastiku tym bardziej(może się mylę to wyprowadźcie mnie z błędu)
@TOP67Patrząc na konstrukcje tej maszyny rzeczywiście stalowe kostki do podniesienia bramy i temat całkowicie załatwiony.
Pozostaje mi poczytać i dowiedzieć się o różnice pomiędzy zastosowanymi rozwiązaniami. Już widzę parę pytań, jeżeli można skorzystam z Waszej pomocy gdyż rozwiązanie wysokości obrabianego elementu można powiedzieć śmiało już jest, budżet orientacyjny jaki będzie potrzebny także poznany. Celem dalszego zgłębienia wiedzy:
Czy sterowanie prędkości wrzeciona z poziomu komputera przydaje się? Czy można to śmiało pominąć i nastawiać ręcznie?
Jaka jest różnica(nie techniczna budowy, a w odniesieniu do efektu finalnego obrabianego elementu/ pracy maszyny) pomiędzy zwykłymi silnikami na osiach a silnikami "servo-krokowymi"?
Czy zastosowane w przedstawionych maszych rozwiązania(prowadnice Hiwin 20, napędy na śrubach kulowych 1605) są rozwiązaniami ok?
Myślę że po pogodzeniu się z budżetem zgłoszę się do osoby budującej i powstanie produkt na zamówienie. Nie konieczne dla mnie jest takie pole robocze jak w tej drogiej maszynie, jednak widzę pewne rozwiązania których pozbawione są wersje tańsze o mniejszym polu roboczym. Łącząc oba wydaje mi się że powstanie coś, czego jak pisaliśmy wcześniej nie ma - maszyna spełniająca kryterium zadane

Jeszcze raz dziękuje wszystkim wypowiadającym się za chęć dzielenia się wiedzą i doświadczeniem.