Znaleziono 2 wyniki

autor: juarez222
08 gru 2020, 10:17
Forum: Elektronika CNC
Temat: Przyciski sterownicze na panelu operatorskim Mach 3
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 1103

Re: Przyciski sterownicze na panelu operatorskim Mach 3

Początkowo badałem sygnały wychodzące z kontrolera klawiatury - i dla np, przycisku ESC, szukałem odpowiednich sygnałów w kontrolerze. Całość bardzo fajna w teorii, jednak w praktyce wymagane było sporo przewodów do implementacji każdego przycisku, którego chciałem użyć, a w zamyśle było ich 13. To, w połączeniu z kontrolerem USB o którym pisałem wcześniej nie było optymalnym rozwiązaniem.
W chwili obecnej używam 8 przewodów(4+4, skrętka ekranowana) dla 13 przycisków, o których mowa.
Zmapowałem je używając aplikacji SharpKeys - np przycisk + działa obecnie jako F1, bo czemu nie. Albo odwrotnie :)

Kontroler jest podłączony do komputera i w praktyce działa jak zwykła klawiatura sterująca programem Mach3 jak i całym komputerem - jednak używam go tylko do CNC, więc nie ma problemu z użytkowaniem.


@tuxcnc
Racja, nie ma analogowych kontrolerów, chodzi o drugą kwestię. Piona.
autor: juarez222
08 gru 2020, 09:16
Forum: Elektronika CNC
Temat: Przyciski sterownicze na panelu operatorskim Mach 3
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 1103

Re: Przyciski sterownicze na panelu operatorskim Mach 3

Cześć,

sam stając przed podobnym dylematem nie chciałem komplikować sprawy używając drugiego portu LPT - używam płyty głównej od sponsora forum, która posiada jeden port i w zupełności mi to wystarcza.

Postawiłem na kontroler zdemontowany z klawiatury. Początkowo użyłem kontrolera z chińskiej klawiatury z bajerkami i podświetleniami na USB. Sama implementacja to jedno, problemem były zakłócenia rozsiewane przez ten kontroler przy pracy z falownikiem.
Gdy uruchamiane był obroty wrzeciona, mój panel operatorski przestawał działać, a sterownik wypluwał błąd "driver watchdog triggered". Długo myślałem, że problem tkwi we falowniku, jednak po poprawie uziemień oraz ogólnie okablowania problem nie zniknął.
Decyzja - ten kontroler nie nadaje się do tego. Rozwiązaniem było zastosowanie kontrolera analogowego ze starej klawiatury typu PS2. Po instalacji i zmapowaniu przycisków panel operatorski działa bez przeszkód przy pracy w maszynie.
Także ja polecam to rozwiązanie.

Co do potencjometrów, nie znalazłem prostszego rozwiązania niż przełącznik piórkowy 2NO, gdzie mamy FEED RATE+ oraz FEED RATE-. Drugi taki potencjometr zastosowałem do szybkości obrotów wrzeciona. Sprawdza się.

Pozdrawiam

Wróć do „Przyciski sterownicze na panelu operatorskim Mach 3”