Znaleziono 13 wyników

autor: tomajg83
08 cze 2019, 19:45
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber
Odpowiedzi: 103
Odsłony: 10463

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

harma pisze:PS. To co piszesz o trumpfowskim topsie, to prawdopodobnie widziales wlasnie wersje "boost" , o ktorym pisalem wczesniej. ona podobno miala mozliwosc projektowania w 3d. Stary tops tego nie ma.


Tak, prezentowano nam TruTopsa Boost. Naprawdę porządny program.

Dodane 4 minuty 11 sekundy:
lolo2 pisze:To zebysmy nie tykali polskich producentow.
To powiedz mi dlaczego taki BLM stosuje IPG i Glowice Precitecha w laserach 3d i 2d. Powiesz tez ze to bubel? Bo o ile mi wiadomo w laserach 3d to najwiekszy rywal Trumpfa.

Lasery IPG do 6kw sa dopracowane na tyle ze Moduly, swiatlowody i glowice nie ma z nimi problemu. Precitech robi swietne glowice.
W BLM w mojej firmie jeszcze ani razu nie wymieniali swiatlowodu, w Durmie tak samo, a 3 lata juz chyba pracuja.

Zreszta jeszcze rok temu Mazak, Bystronik czy cala reszta jakie mieli zrodla i glowice???


Dla nas jako firmy, która kupi sprzęt tego typu nie ma znaczenia czy rezonator jest produkowany przez producenta lasera czy jest to IPG czy jest to IPG ukryte w obudowie producenta i udają, że to ich.
IPG jest ok, ceny części są rozsądne i są serwisy niezależne tych źródeł. Nie przekonują nas też teksty handlowców typu : "my produkujemy źródło i w razie awarii przyjeżdża do wszystkiego jeden serwisant". I co z tego?
Ale liczy się dla nas bardzo stopień dopracowania danego źródła, przełożenie na szybkość cięcia, opinia z rynku o trwałości bądź awaryjności itd.

Dodane 2 minuty 38 sekundy:
lukasz89 pisze:Bierzecie pod uwagę maszynki spod Częstochowy ?


Nie. Szukamy zestawu laser + prasa krawędziowa.
I w razie niepowodzenia coś co szybko sprzedamy lub szybko od nas odkupią.

Dodane 1 minuta 58 sekundy:
harma pisze:Tomajg83, jak macie czas, zrobcie inny eksperyment. Poszukaj w swojej okolicy (lub dalej) firmy z NAJSTARSZYM laserem, i sprawdzcie, jakiej jest marki oraz pogadajcie z ich obsluga. Osobiscie widzialem pare miesiecy temu dzialajacego trumpfa z 1996 roku, i tak jak pisalem wczesniej, w firmie, w ktorej pracowałem na samym poczatku kariery "laserowej " działa do dzisiaj bystronic z 1997 roku. To o czymś świadczy. Tutaj na forum kolega Zenek właśnie kupił amade z 2002 roku, wkleil nawet filmik, jak dziala. I dziala, tnie detale. A teraz znajdź mi min. 10 letnia, działającą kimle albo eagla. Nie ma? Nie robili jeszcze wtedy laserów? Nooo...to też o czymś świadczy...

Dodane 4 minuty 10 sekundy:
Co do pras, firma obok ma amade z 1992 roku i trumpfa v130 z 1994 roku. Obie prasy trzymają wymiary na całej serii detali plus minus 0.1mm i mają pełną powtarzalność kąta gięcia...I nie myślą o ich zmianie, bo po co?


Już to zrobiliśmy. Znaleźliśmy tylko Trumpfy i Bystronici. W naszej okolicy też jest tego najwięcej i pewnie jeden z tych producentów będzie naszym dostawcą.
autor: tomajg83
07 cze 2019, 23:39
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber
Odpowiedzi: 103
Odsłony: 10463

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

lolo2 pisze:Prima Power ma wlasne zrodlo? Watpie.... nie widzialem ale podejzewam ze to IPG w ich obudowie.

Amada? Tez nie chce mi sie wiezyc we wlasne zrodla.

Mazak jeszcze rok temu montowal na IPG. Poza tym Mazak nigdy nie produkowal zrodel lasera - nawet do CO2 wiec cos kreca. Jak juz, to zrodlo opracowal Panasonic. Aczkolwiek podejzewam ze dalej jada na IPG.


Prima - niby swoje ale to tylko to co mówi handlowiec.
Amada - analogicznie jak Prima.
Mazak - ma nowe źródło DDL opracowane z Panasonic. Tak dziś mówili.
autor: tomajg83
07 cze 2019, 23:14
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber
Odpowiedzi: 103
Odsłony: 10463

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

Witam,

Dziś zakończyliśmy wizytę na targach ITM w Poznaniu.
Chciałbym się podzielić moimi i moich kolegów odczuciami na temat testowanych maszyn.
Przypomnę, że poszukujemy wycinarki laserowej typu fiber o mocy 4 lub 6kW oraz prasy krawędziowej ok. 150 ton i 3m obszaru roboczego.

1. BYSTRONIC
Z punktu widzenia klienta to "bełkotu" handlowców nie da się słuchać. Ale to wszędzie - ta firma nie jest żadnym wyjątkiem.
Jeśli chodzi o BySoft to program naprawdę bardzo dobry. Przede wszystkim jest to najprostszy i najbardziej intuicyjny program jaki dziś obsługiwaliśmy. Łatka Solida strasznie pomocna, można samemu coś narysować albo w prosty sposób importować w 3D lub 2D. Nauka obsługi potrwa naprawdę niedługo.
Same sterowniki wycinarki i prasy krawędziowej robią dobrą robotę, ich używanie jest proste jak obsługa podstawowych funkcji smartfona. Opcje automatycznego generowania programów działają ale jak Pan od IT zwrócił uwagę - należy to kontrolować.
Prasa krawędziowa - prezentowany był Xpert Pro 150. Solidny sprzęt, miał wszystko czego potrzebujemy i jeszcze więcej. Bardzo pomocna jest wizualizacja po kolei kroków gięcia ale jest też możliwość ingerencji w program wykonany przez technologa.
Wycinarka laserowa - prezentowano ByStar 6kW, rezonator IPG. Solidnie wykonany, sterownik bardzo intuicyjny - można bez problemu przywołać zachowane formatki, nesting jest dziecinnie prosty, nie sprawdzaliśmy nastaw fabrycznych ale wiemy, że te są do ustawienia bo fabryczne są kiepskie.
Serwis - no niby twierdzą, że działa i jest coraz lepszy ale traktujemy to podobnie jak "bełkot" handlowców. Trzeba walczyć na etapie podpisywania umowy o jak najlepsze warunki.

PLUSY : BySoft - wspólny program prosty i intuicyjny (ale nie testowaliśmy w warunkach pracy), sterowniki przy urządzeniach (proste i intuicyjne), dobra opinia pras, w miarę dobra opinia laserów, dość popularne urządzenia, nie najdroższe ale też nie najtańsze.
MINUSY : niepewny serwis bo kilka nienajlepszych opinii słyszeliśmy, handlowcy mogliby mieć więcej wiedzy technicznej a nie tylko formułki cytują, słaba dostawka do cięcia rur i profili (opinie innych firm).


2. PRIMA POWER
Tu miłe zaskoczenie - najmniej "bełkotu" handlowego. Ogólnie nieduże stoisko ale sprzętu trochę napchane.
Laser jednak wygląda trochę jak sprzed 10-15 lat (staro wyglądające obudowy, średnio spasowane). Rezonator własnej produkcji, prędkości wypalania nie najgorsze choć Bystronic chyba szybszy (opinia na tzw. oko). Jednakże sprzęt pada na oprogramowaniu - może i jest w miarę funkcjonalny i posiada wszystkie najpotrzebniejsze opcje ale do sterowników przy urządzeniach Bystronic mu daleko. Nie ma również dedykowanego oprogramowania typu BySoft. Grafika też trąci myszką.
Prezentowano 4kW. Wycina, jest ok. Cena niestety na poziomie Bystronica, który daje więcej.
Prasa krawędziowa - nie prezentowali ale mają takie w sprzedaży. Nie mają hydraulicznych, tylko na serwomotorach. Nie znam cen i czekam na wycenę. Nie umiem napisać nic więcej na temat tych maszyn.

PLUSY : W pełni funkcjonalny sterownik, w miarę solidna konstrukcja, handlowiec nie stosuje typowego języka "korporacyjnego",
MINUSY : Sterownik nie tak intuicyjny jak oczekujemy ze słabą grafiką, mało popularne urządzenie choć mają ośrodki referencyjne całkiem przyzwoite, brak odpowiednika BySoft czy TruToops a przynajmniej nie został nam zaprezentowany, ogólnie mniejsze "odczucie jakości" niż konkurencji z tej półki cenowej, robi wrażenie maszyny leciwej, nie potrafimy na tę chwilę zweryfikować działania serwisu.


3. AMADA
Jeśli chodzi o program odpowiadający BySoft albo TruToops to mają VPSS. Jest w pełni funkcjonalny ale graficznie odstaje trochę od wcześniej wskazanych. Widząc solidność maszyn Amady myślę, że ten program ma również wszystko czego potrzeba niemniej jednak graficznie jest mniej przejrzysty i wydaje się być bardziej "wymagający".
Prasa krawędziowa - i tu jest naprawdę przewaga Amady nad konkurencją. Prasa jest naprawdę top. Sterownik oczywiście nie jest tak intuicyjny jak na Bystronicu ale samo wykonanie prasy, solidność i jej zaawansowanie (tu była np. z automatycznym zmieniaczem narzędzi) robi naprawdę dobre wrażenie i wg wszystkich jest najsolidniejszą tego typu konstrukcją na targach. Nie było modelu nam wcześniej zaproponowanego (HFE 3i bodajże) więc do tego się nie odniosę.
Laser - prezentowano Ensis 6kW. Naprawdę solidna konstrukcja, ładna z wyglądu. Rezonator własnej produkcji. Całość wygląda dobrze, prędkości ok. Sterownik urządzenia również odstaje "prostotą" od np. Bystronica ale wszystko co niezbędne na nim się znajduje.
Problem lasera - cena! Drogo!

PLUSY : W pełni funkcjonalny sterownik obydwu maszyn, bardzo solidne sprzęty, własny soft do projektowania - VPSS,
MINUSY : Soft VPSS nie tak intuicyjny jak oczekujemy, mało popularne lasery choć bardzo solidne, cena lasera!!!, w laserze z serii Ensis możliwość wyboru tylko 3kW i 6kW, prasa krawędziowa bardzo porządna, nie potrafimy na tę chwilę zweryfikować działania serwisu.


4. TRUMPF
Jeśli chodzi o program to TruToops chyba najlepszy ze wszystkich. Najbardziej przejrzysty na pewno wg nas. Ilość opcji większa niż w BySoft więc jest trochę "trudniejszy" albo "wymagający". Ma łatkę do projektowanie ale zapomniałem jakiej marki. Z automatu robi program na laser i prasę które są intuicyjne i przejrzyste. Świetną sprawą jest możliwość zaprojektowania złożonego detalu i rozłożenie dużego detalu na kilka mniejszy od razu z rozwinięciem, nestingiem i programem na prasę - świetne!
Laser - na targach stał TruLaser5030. Maszyna droga i dobra. Rezonator konstrukcji Trumpf. Maszyny te są wolniejsze niestety od Bystronica w tej samej mocy - rzetelna ocena fiberów u jednego z firm zaprzyjaźnionych. Wyraźnie wolniejsze na blachach cienkich.
Prasa krawędziowa - mamy ocenę, że naprawdę dobre. Sterownik i wizualizacja krok po kroku jak giąć jeszcze lepsze niż w Bystronicu. Uwag nie ma - głównie zalety.
Ceny tych urządzeń w porównaniu do Bystronica ok. 10-20% więcej a mamy wrażenie, że funkcjonalność ta sama. Serwis ogólnie ponoć najlepszy w PL w tej branży ale i tak nie idealny. Też ma problemy np. ze zbyt dużym przerobem.

PLUSY : Bardzo dobre oprogramowanie TruToops, bardzo dobre sterowniki przy maszynach, intuicyjna obsługa, bardzo dobra jakość urządzeń,
MINUSY : Funkcjonalność ta sama co Bystronic (może naprawdę odrobinę lepsza) a cena sporo wyższa, wyraźnie wolniejszy laser na cienkich blachach w tej samej mocy w porównaniu do Bystronic, aroganckie zachowanie niektórych handlowców przeraża a wygląda to z boku jak słoma upchana w garnitur - na tym poziomie nie przystoi.


5. MAZAK
Jeśli chodzi o oprogramowanie do projektowania to nie istnieje o ile dobrze zrozumiałem.
Laser - wypalanie trzeba zaprojektować przy maszynie. Oprogramowanie nie jest tak intuicyjne jak sterowniki w Trumpf czy Bystronic ale robi wszystko. Oprogramowanie "wymagające" i dość trudne w obsłudze dla laika. Ogólnie cenowo te maszyny są na dobrym poziomie. Rezonatory są produkcji Mazak. Na ITM nowa technologia DDL była prezentowana w wycinarce. Ponoć 4kW robi czasy jak 6kW. Ale to nowość i ponoć patent Mazaka czy nie zweryfikowaliśmy.
Prasa krawędziowa - nie ma w ofercie ale ponoć od początku nowego roku ma być. Ma to być spięte nowym softem. A to ciekawa zapowiedź.

PLUSY : W pełni funkcjonalny sterownik lasera, bardzo solidny sprzęt, technologia DDL (choć nie potwierdzona w pracy), cena do jakości,
MINUSY : sterownik nie tak intuicyjny jak oczekujemy, mało popularne lasery choć bardzo solidne, brak prasy krawędziowej w ofercie (choć ma się to zmienić od 2020), brak softu typu BySoft czy TruToops!!!


NASZE PODSUMOWANIE
Gdybyśmy mieli podać oceny od 1 (najgorsza) do 10 (najlepsza) ale uwzględniając tylko jakość tych maszyn, intuicyjność i prostotę softu, popularność na rynku oraz cenę w porównaniu do tego co otrzymujemy to byłoby :
Bystronic - 8
Prima Power - 6-
Amada - 7
Trumpf - 8+
Mazak - 6+

Proszę o ewentualne komentarze bądź własne przemyślenia.

Dodane 8 minuty 47 sekundy:
lolo2 pisze:Troszke uwazaj na odpowiedzi w tym forum. Bo uzytkownik hama to raczej naganiacz Trumpa.

Teksty w stylu ile wytrzymuja moduly IPG to belkot. Praktycznie wszystkie lasery Fiber oprocz trumpfa sa zbudowane na tych modulach i sa prawie bez awaryjne. Zreszta jako dowod to niedawno byla mozliwosc wykupienia 5 letniej gwarancji na nie u IPG (nie wiem czy dalej ona jest) . Czy Trumpf da ci gwarancje 5 lat???

W mojej firmie jest 5 laserow - 3 producentow, wszystkie na modulach IPG. Tylko raz jeden modul sie zepsol i nie spowodowalo to przestoju maszyny. Laser cial dalej z mniejszymi parametrami.


Da się wyczuć. Dlatego odwiedzamy firmy, pytamy technologów i operatorów głównie.
A podsumowanie w poprzednim poście to głównie ocena "wystawki na targach", pierwszej styczności z maszynami. Jesteśmy firmą bez doświadczenia i preferencji co do marki więc oceny są w miarę obiektywne.

Dodane 12 minuty 47 sekundy:
lolo2 pisze:Teksty w stylu ile wytrzymuja moduly IPG to belkot. Praktycznie wszystkie lasery Fiber oprocz trumpfa sa zbudowane na tych modulach i sa prawie bez awaryjne. Zreszta jako dowod to niedawno byla mozliwosc wykupienia 5 letniej gwarancji na nie u IPG (nie wiem czy dalej ona jest) . Czy Trumpf da ci gwarancje 5 lat???


Tu się dziś dowiedzieliśmy, że firmy które stosują rozwiązanie IPG dostają w standardzie gwarancję 5-cio letnią od IPG. Ale klientom proponują max 1 lub 2-letnią a za kolejne każą dopłacać. Taki dodatkowy biznes...
autor: tomajg83
05 cze 2019, 21:09
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber
Odpowiedzi: 103
Odsłony: 10463

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

Możesz podesłać link do tego tematu o chińczykach?
Jestem tu nowy i nie do końca poruszam się swobodnie po forum.
autor: tomajg83
05 cze 2019, 16:14
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber
Odpowiedzi: 103
Odsłony: 10463

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

Witam,
Odwiedziłem dzisiaj ITM i podzielę się kilkoma uwagami.
Bystronic wygląda w miarę dobrze. Oprogramowanie przy maszynach jest naprawdę proste i intuicyjne. Handlowcy dramat ale już od operatorów maszyn trochę się dowiedziałem. Ogólnie 4+.
Trumpf cena +20%. TruToops ok choć dużo bardziej rozbudowany i trzeba operować większą ilością parametrów. W piątek będę mógł „pobawić się” laserem i prasą to napiszę więcej. Ogólnie 4.
Amada - cena! o_O Najdroższa zabawka choć wygląda bardzo solidnie. W piątek też będę mógł się tym sprzętem pobawić to napiszę trochę więcej.

Pierwszy raz widziałem też urządzenie Prima Power. Pan opowiada „ładnie” i nie bełkocze korpo-językiem. Cena w okolicach Bystronica. Maszyna solidna choć brzydka z wyglądu. Ma ktoś doświadczenie z tymi urządzeniami? Jak działa serwis? Jakie są koszty utrzymania?

Ciekawostką przynajmniej dla mnie były urządzenia chińskie np. Bodor czy Hansa. Cena to 50% Bystronica czy Trumpfa. 3 lata pełnej gwarancji. Wyglądają ładnie ale czy to działa? Ma ktoś doświadczenie z tymi urządzeniami?
autor: tomajg83
04 cze 2019, 17:48
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber
Odpowiedzi: 103
Odsłony: 10463

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

Czy istnieje w PL serwis Bystronica ale zewnętrzny który byłby godny polecenia?
Chodzi o serwis niezależny oczywiście.
autor: tomajg83
04 cze 2019, 07:07
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber
Odpowiedzi: 103
Odsłony: 10463

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

Witam!
Zrobiłem wczoraj wywiad telefoniczny z firmami dookoła używającymi zarówno Bystronica jak i Trumpfa.
Mój główny wniosek jest taki :
1. Trumpf ma dobry serwis, części i usługi są drogie. Maszyny Trumpfa są droższe od konkurencji o jakieś 10-20% w zakupie. Maszyny te się psują jak inne ale działa serwis. Fiber Trumpfa jest widocznie wolniejszy od Bystronica na cienkich blachach.
2. Bystronic ma słabszy serwis. Ponoć nie wynegocjowane na etapie umowy terminy przyjazdów i usunięcia usterki skutkują czekaniem po kilka dni na serwis. Poznałem wczoraj przypadek czekania przez 2 tygodnie. Maszyny te do blach płaskich są ok i są szybsze od Trumpfa na cienkich. Laser do profili i rur to ponoć dramat. BySoft ponoć jest intuicyjny i dobry - opinia osoby pracującej na TruToops i BySoft.

Nie było firmy z Amadą i Mazakiem jeśli chodzi o wycinarki. Prasy Amady były.
autor: tomajg83
03 cze 2019, 10:17
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber
Odpowiedzi: 103
Odsłony: 10463

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

Czy mam rozumieć, że źródło Trumpf nie traci mocy w czasie tak szybko jak IPG?
Czy oba źródła można remontować?

Jakie są koszty kupna źródła IPG a Trumpf przy tej samej mocy? Zbliżone?

T
autor: tomajg83
02 cze 2019, 20:17
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber
Odpowiedzi: 103
Odsłony: 10463

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

Mówisz że lecą w kulki z cenami? Podają na etapie zakupu inną i jak dojdzie do wymiany to też cena jest inna?
autor: tomajg83
02 cze 2019, 01:22
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber
Odpowiedzi: 103
Odsłony: 10463

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

Pochodzę spod Poznania także będę obowiązkowo.
Byłem też w Kielcach na STOM ale tam zrobiłem tylko rozeznanie.

Wróć do „Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber”