Znaleziono 1 wynik

autor: Seafang
20 maja 2019, 21:41
Forum: Rysunek techniczny
Temat: Rysunek złożeniowy zespołu napędowego
Odpowiedzi: 1
Odsłony: 1757

Rysunek złożeniowy zespołu napędowego

Witam, mam za zadanie wykonać rysunek złożeniowy podzespołu wałka wyjściowego w oparciu o poniższy rysunek:
Obrazek

Mam kilka nurtujących pytań. Jako D przyjąłem 75mm, w miejscu które wskazuje 1 będą znajdować się dwa łożyska kulkowe zwykłe. Dolne łożysko opiera się z jednej strony o czop D max, z drugiej o pierścień osadniczy sprężynujący zewnętrzny. W zadaniu mamy posługiwać się normami. Odczytałem, że dla mojego łożyska (ozn 6215 d=75mm, D=130mm, B=25mm, R=1,5mm, dmin=82mm, dmax=121mm). Według rysunku czop zabezpieczający ma mieć 121mm, jednak jakim cudem może mieć tyle jeśli będzie się wtedy stykać z zewnętrznym i wewnętrznym pierścieniem łożyska. To nie ma żadnego sensu, dlatego też stwierdziłem, że zapewne chodzi o maksymalną średnice która będzie się stykać tylko z dolnym pierścieniem łożyska. Tylko, że w normie nie ma takich informacji. Jak dobrać średnice tego czopa? Czy czop w takiej sytuacji może sięgać tuż przed pierścień zewnętrzny, czy też nie może przekroczyć pierścienia wewnętrznego?
Kolejne pytanie dotyczy górnego łożyska, a mianowicie tulei poniżej łożyska. Niestety nie zostały udostępnione nam normy związane z tulejami, mogę więc stworzyć ją według mojego planu (byle nie wystawała powyżej pierścienia wewnętrznego łożyska)?
Mam jeszcze wątpliwości co do wpustu na podkładkę łożyskową nad górnym łożyskiem. Na rysunku widać jak jest przedstawiony. Natomiast w normie sięga on czopa pod łożysko. Czym się kierować?
Na razie to wszystko, z góry dziękuje.

Wróć do „Rysunek złożeniowy zespołu napędowego”