Znaleziono 2 wyniki

autor: JacekBelof
01 cze 2020, 20:20
Forum: Na luzie
Temat: spaceX lądowanie
Odpowiedzi: 33
Odsłony: 1607

Re: spaceX lądowanie

strikexp pisze:
01 cze 2020, 20:00
Z tego co kiedyś czytałem to przy wchodzeniu w atmosferę zawsze zrywa połączenie. Chodzi prawdopodobnie o to że od tarcia dokoła kapsuły powstaje plazma. A przez plazmę to za bardzo fale elektromagnetyczne nie przechodzą. Tu był start, ale prędkość też niemała.
I tak i nie. Kapsuły, które powracają z przestrzeni kosmicznej, czy kiedyś wahadłowce -jsk najbardziej. Booster nie, celowo stosuje się reentry burn, żeby ograniczyć prędkość lotu w atmosferze,, jest on co prawda w dalszym ciągu naddźwiękowy, ale z dała od bariery cieplnej (na jej pograniczu latał SR-71), co dopiero mówić o prędkościach przy których powstaje plazma. Inną sprawą jest, że booster nigdy nie osiąga podobnych prędkości, nawet przy wznoszeniu, raptem 3 do 4 Mah, głównym jego zadaniem jest wynieść ładunek wraz z drugim stopniem poza atmosferę, właściwą prędkość, w okolicach 27 000 km/h nadaje dopiero drugi stopień... tek, jest on sporo mniejszy, wręcz niepozorny, ale w próżni nie ma oporu aerodynamicznego.
Co do zrywania transmisji wideo to już pisałem wcześniej - to stosunkowo szerokopasmowa transmisja i wrażliwa na zakłócenia, centrum kontroli opiera się natomiast na telemetrii, która jest nadawana na wąskich kanałach i jest, w przeciwieństwie do wizji, kilkukrotnie dublowania. Na zanik sygnału mają wpływ warunki atmosferyczne, przypuszczam, że w grę wchodzi tu tarcie o chmury, gromadzenie ładunku i wyładowania elektrostatyczne.
autor: JacekBelof
31 maja 2020, 11:47
Forum: Na luzie
Temat: spaceX lądowanie
Odpowiedzi: 33
Odsłony: 1607

Re: spaceX lądowanie

Sygnał wideo zajmuje najszersze pasmo, jest najbardziej wrażliwy na zakłócenia, a jest najmniej ważny, dlatego dość często się urywa, zwłaszcza przy gorszej pogodzie. W takich sytuacjach pozostaje śledzić zachowanie kontrolerów w centrum kontroli, oni wiedzą więcej, na podstawie napływającej telemetrii.

Wróć do „spaceX lądowanie”