Znaleziono 2 wyniki

autor: Leonardo63
11 lis 2018, 17:53
Forum: CNC podstawy
Temat: CNC ze sklejki do nauki
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 1024

Re: CNC ze sklejki do nauki

Co do konstrukcji z ruchomą bramą chodziło mi właśnie o gabaryty, maszyna ma stać na biurku :)
Znalazłem także resztki sklejki 15mm, usztywnienie będzie.
Problem mam tylko z tym sklepem, próbowałem skompletować zamówienie na różnych, ale tylko w tych naprawdę drogich znalazłem wszystko. Nie wiem czy mogę podawać linki do sklepów, czy to nie reklama, więc dlatego piszę tak ogólnikowo.
Znasz więc jakiś sklep w którym zakupię i wałki, łożyska i elektronikę oraz ceny będą zbliżone do chin?
autor: Leonardo63
01 lis 2018, 16:42
Forum: CNC podstawy
Temat: CNC ze sklejki do nauki
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 1024

CNC ze sklejki do nauki

Witam,
Jako, że jestem nowy na forum chciałbym wszystkich przywitać.

Planuje zrobić mały ploter CNC, typowo do nauki. Jako, że jestem z zawodu programistą, buduje tą maszynę głównie po to, by samemu stworzyć do niej oprogramowanie, tzn. będę pisał takiego małego GRBL'a. Na programowaniu i w pewnym stopniu elektronice moja wiedza jednak się kończy. Z częścią mechaniczną jest dużo gorzej. Właśnie z tego powodu oraz z racji małego budżetu (ok. 400 zł na mechanikę, elektronikę mam) zamiast małej frezareczki do drewna postanowiłem zbudować maszynę (jeśli się da to jeszcze taniej, jestem biednym studentem) która będzie rysowała za pomocą długopisu. Daje mi to podwójną korzyść, ponieważ maszyna powstanie bardzo tanio, a swój cel, czyli stworzenie oprogramowania osiągnę. Pole robocze ma wynosić ok. 250 x 150 mm.

Plan jest taki:
-Arduino Nano + CNC shield v4 + 3x A4988
-silniki nie wiem jeszcze jakie, pytanie dalej
-wałki i łożyska liniowe fi12
-pręt gwintowany M8
-jakieś krańcówki
-długopis ;)

Taki zestaw jest dobry?

I właśnie teraz pojawia się problem. Pewny projekt już mam, lecz pomimo braku umiejętności obsługi programu typu CAD i braku zdolności rysunkowych tylko na kartce. Podlinkuję go pod spodem. Sklejkę 10 mm, z której ją zrobię, w pewnych ilościach posiadam, na maszynę wystarczy. A teraz moje wątpliwości i pytania:
1. Nie wiem jednak jak sztywna musi być ta maszyna. Czy konstrukcja taka jak na tym zdjęciu wystarczy?
2. Jakie silniki kupić? Na allegro są ich setki. Myślałem coś o mocy ok. 0,3 Nm. Wystarczy?
3. Po obejrzeniu tych wszystkich wałków, łożysk itd. na stronach nie chińskich sklepów stwierdzam, że kupując je tam zwyczajnie zbankrutuje. Kupić prosto z chin nie mam możliwości, a na allegro połowę pieniędzy wydam na przesyłki od 50 różnych sprzedawców. Zan ktoś jakiś sklep, sprowadzający chiński towar na którym tanio bym się zaopatrzył, a połowa rzeczy nie byłaby do wyrzucenia?
4. Czy wałki niepodparte fi 12 wystarczą? I czy mogę po prostu wyciąć w sklejce otwory, włożyć w nie wałki i zabezpieczyć klejem, zamiast kupować podpórki? Czy nie obniży to dokładności nawet przy pisaniu długopisem?

A oto mój projekt

Jestem otwarty na wszystkie sugestie i krytykę :)

Wróć do „CNC ze sklejki do nauki”