Znaleziono 4 wyniki

autor: pavyan
11 maja 2019, 21:35
Forum: Mechanika
Temat: Wpust czy ?
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 2329

Re: Wpust czy ?

Jeśli będziesz robił ze spracowanej sprężyny (drutu odkształconego) nieodprężonego, to po "ostruganiu" zbędnego materiału gotowy, stosunkowo długi i cienki detal nie będzie prosty - wylezą naprężenia.
Zdecydowanie zmniejszyć naprężenia można przez nagrzanie takiego materiału do ~400°C (poza granatową barwę nalotową, powierzchnia zrobi się szara, jasnoszara). Powinno się trochę potrzymać w tej temperaturze, ale krótkie nagrzanie też niemało pomoże.
Najlepiej byłoby wziąć kawałek "świeżego", prostego drutu sprężynowego (i też go zagrzać), kwadrat 3x3 wyjdzie już spokojnie ze średnicy 5mm.

PS: Sądzę, że jeden wpust wystarczy z powodzeniem (jaka jest jego długość?) - oczywiście nie powinno być tam luzów, wszystko powinno być na wcisk.
Prawidłowo wykonanego, wciśniętego wpustu palcami nie da się wyjąć z kanałka, kanałek w otworze koła też powinien być dobrze spasowany.
autor: pavyan
11 maja 2019, 14:01
Forum: Mechanika
Temat: Wpust czy ?
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 2329

Re: Wpust czy ?

Jasnowidzem nie jestem :wink: ale mam po prostu trochę praktyki, wiem gdzie są rafy, co się dzieje z narzędziem i materiałem itd.
Z tego, co widziałem głębokość kanałka raczej zawsze była połową jego wysokości - a więc to chyba norma.
Miałem niedawno nieprzyjemną przygodę z takim zbyt miękkim wpustem 5x5, zmienił się (co prawda po 60 latach pracy) w wiązkę "słomy" i spowodował rozsadzenie/pęknięcie piasty koła zębatego w reduktorze i częściowe zniszczenie wałka. A było to koło nieodżałowane: równie starej daty ale doskonałej jakości, bardzo twarde na wskroś, praktycznie bez śladów zużycia na zębach - gdyby nie ten nieszczęsny wpust, pracowałoby do końca świata, a już z pewnością do mojego końca :D
Dlatego kliny przesłane przez dostawcę (miękkie, mierzyłem je ale już nie pamiętam) odłożyłem na bok i zrobiłem wpusty własne, z dobrze odpuszczonego resora - miały chyba 40-45HRC. Stalka HSS to na pewno zbyt twardy materiał, według mnie najlepiej coś ulepszonego w okolicy 35-45HRC, może być zwykła "45" albo "55", zahartowana w wodzie i odpuszczona w 350-400°C.
O wiele bardziej tym swoim wpustom ufam niż przysłanym - a demontaż reduktora w pojedynkę to katorga.

Jeżeli dasz dwa kliny, to rzeczywiście koła i wpustów nic nie uszkodzi, ale może nadmiernie osłabisz wałek (to tylko 8mm) - i on przejmie rolę najsłabszego ogniwa a jest przecież integralną częścią śruby; może być kłopot poważniejszy. Zastanów się nad tym, narysuj sobie w skali, a może i przelicz?
autor: pavyan
10 maja 2019, 22:08
Forum: Mechanika
Temat: Wpust czy ?
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 2329

Re: Wpust czy ?

Jeżeli masz możliwość wyfrezowania w tym wałku kanałka na typowy wpust o przekroju kwadratowym i długości nieco większej od wymiaru piasty koła (żeby wykorzystać do maksimum potencjał takiej blokady), to z całą pewnością będzie to najbardziej wytrzymała opcja, a jednocześnie najprostsza.
Frez walcowo-czołowy 3mm i jazda (krótko mocować i małym wiórkiem, żeby nie rozbił zbytnio szerokości), potem albo gotowy wpust albo samemu zrobić nietypowy z ulepszonej stali (jeśli rozbiło kanałek).
Można np. z kawałka drutu sprężynowego ⌀5-6mm (ma ok. 40-45HRC), ale to już raczej frezem węglikowym albo małą głowiczką.
autor: pavyan
09 maja 2019, 21:42
Forum: Mechanika
Temat: Wpust czy ?
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 2329

Re: Wpust czy ?

Normalnie wpust o przekroju kwadratowym jest wpuszczony w oś do połowy, czyli dla wpustu 3x3mm kanałek powinien mieć głębokość 1,5mm.
Ale wyguglaj sobie jeszcze "wpust Woodroffa", to prosta sprawa, tylko trzeba mieć/pożyczyć frez - a sam wpust wypiłować nawet pilnikiem, najlepiej z jakiejś do łatwego zahartowania/ulepszenia (sprężynówka, np. resor).
Wpust wciska się w półokrągłe gniazdo, potem nasuwa (wciska) koło z kanałkiem - wpust nie może samoczynnie wypaść, zresztą tak samo jak w przypadku wpustu kwadratowego, prostopadłościennego.

Wróć do „Wpust czy ?”