Znaleziono 3 wyniki

autor: pavyan
09 gru 2021, 12:50
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Modyfikacja układu w żarówce LED...
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 2084

Re: Modyfikacja układu w żarówce LED...

Jeszcze co do rodzaju układu zasilającego łańcuch LED-ów - padają najczęściej żarówki z najprostszym zasilaczem opartym na szeregowym kondensatorze, "kartoflaku", którego reaktancja określa prąd diod. Nie wyrabia po prostu w tej temperaturze i dość szybko zdycha, tak uważam. Jednak np. te z rozbudowaną przetwornicą potrafią długo świecić, choć to nie reguła.
Ale myślę, że oprócz wpływu temperatury równie często którąś diodę (a po niej pozostałe, to jakby reakcja łańcuchowa) zabija jakieś przepięcie w sieci - np. włączanie obciążeń indukcyjnych - bo kondensator tego nie zetnie.
Dlatego, gdy zobaczyłem u żółtych "chipy" bez kondensatora, a z elektronicznym stabilizatorem prądu - kupiłem od razu więcej.
Pomyślałem, że to jakiś stosunkowo wysokonapięciowy stabilizatorek (kiedyś nawet wyszukałem przybliżony typ i schemat aplikacji), więc oprócz dobrej "statycznej" stabilizacji podawanego prądu powinien być na tyle szybki by zniwelować czy ściąć przynajmniej mniejsze przepięcia czy szpilki napięcia idące z sieci - co oczywiście powinno skutkować dłuższym życiem żarówki.
Praktyka pokazała, że chyba tak jest.
autor: pavyan
08 gru 2021, 21:25
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Modyfikacja układu w żarówce LED...
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 2084

Re: Modyfikacja układu w żarówce LED...

oprawcafotografii pisze:Jak kupię żarówkę 470lm/6W to ona ma chłodzenie dobrane do tych 6W - tak, żeby spaliła się po 25 miesiącach ;) Jeśli jej zmniejszę moc do 1W to raczej nigdy się nie spali.
Albo i po 5-ciu miesiącach...
Ja z tego i tylko tego powodu zwiększam ów rezystor określający prąd diod - moc spada chyba o ok. 20-25%, jasność praktycznie nie spada, a struktura nie grzeje się już tak bardzo.
Kupiłem kilkanaście 12W "wkładek" o średnicy 44mm u chinoli (po ok. 1,60zł*) i jak mi padnie któraś tania 10W żarówka LED - wymieniam płytkę.
Żadna ze zmodyfikowanych w ten sposób żarówek jeszcze nie padła, a niektóre mają ładnych kilka lat.
*Trzeba cierpliwie szukać dobrej oferty, bo żółto-czerwonych posrało z cenami, a poza tym chwytają się podstępnych metod tyczących cen przesyłek. Ale to jest ogólne zjawisko, nie tylko przy żarówkowym badziewiu.
autor: pavyan
07 gru 2021, 09:22
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Modyfikacja układu w żarówce LED...
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 2084

Re: Modyfikacja układu w żarówce LED...

Wymianą rezystora zmniejszałem prąd diod w 12W "wkładce".
Jest tam stabilizator "trójnóżkowy" (na płytkach z tej "serii" o mocy do 9W jest sześcionóżkowy), dwa rezystory i kondensator (wszystko SMD) - rezystor o małej rezystancji odpowiada za prąd płynący przez diody.
W tych moich 12W "chipach" ma wartość chyba 6Ω, wymieniam go na 9,1÷10Ω - to zmniejsza wyraźnie prąd diod, natomiast jasność świecenia pozostaje praktycznie taka sama, lekko mniejsza.
Poszukaj na płytce rezystora o małej rezystancji, w okolicy 6-20Ω - to on prawdopodobnie ustala prąd stabilizatora, wymiana na nieco większą wartość powinna zmniejszyć prąd/moc.

Wróć do „Modyfikacja układu w żarówce LED...”