Znaleziono 4 wyniki

autor: pavyan
05 lis 2018, 11:51
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Jaki olej do TUM 25A?
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 14104

Re: Jaki olej do TUM 25A?

Hmm, ja z pewnością nie mam zamiaru lać niczego specjalnego do swojej tokarki, ale skoro producent zalecił (w 1964r :) ) określone parametry olejów - to czemu nie poszukać dzisiejszych odpowiedników, ew. lepszych? A również wskazać ten dość ważny dla amatorskiego warsztatu niuans: oleje letnie/zimowe?
Łożysko główne wrzeciona tokarki (drogie, bo przeważnie P4) i oba oporowe czasem dostają nieźle popalić - i o nie mi przede wszystkim chodzi, ale także o wszystkie pozostałe.
Koła zębate w tokarce... fakt, pewnie wystarczy żeby były tłuste, byle nie suche.
Skoro pada pytanie o oleje, a ja kiedyś już sobie wytypowałem odpowiedniki w oparciu o oryginalną DTR-kę (wydaje mi się że trafnie, ale upierać się nie będę :wink: ) - grzech nie podzielić się informacją z potrzebującym(i).

PS: Kolec7, dzięki za link; maszyna jeszcze niezalana, tak więc prawdopodobnie wykręcę korek i wyposażę go w magnes.
A poza tym może umieszczę też magnes we wrzecienniku - stamtąd łatwo usunąć "brudy" bez spuszczania całego oleju.
autor: pavyan
04 lis 2018, 15:51
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Jaki olej do TUM 25A?
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 14104

Re: Jaki olej do TUM 25A?

Według karty charakterystyki oleje "Z" mają obniżoną temperaturę gęstnienia - ja też mam kozunię w warsztaciku, średnia temperatura w zimie wysoka tam nie jest.
L-AN46 Z powinien być odpowiedni, choć jest nieco bardziej gęsty od Olmasz 4.
Ponieważ zaś dla Olmasz 6 podana jest lepkość 36-52 cSt w temperaturze 50°C, to godnie zastąpić go powinien L-AN68, który ma lepkość 69 mm²/s - jednak w temperaturze 40°C.
Oba oleje są chyba trochę bardziej gęste od odpowiednich Olmaszów (w identycznej temperaturze), ale sądzę, że może dzięki temu wolniej będą "uciekać" ze starej maszyny.
Ja po dłuższych poszukiwaniach najlepszą ofertę dla 46 Z znalazłem w "Chemoil s.c." z Gorzowa Wlkp.
autor: pavyan
03 lis 2018, 19:15
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Jaki olej do TUM 25A?
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 14104

Re: Jaki olej do TUM 25A?

PS do poprzedniego posta:
W DTR-ce TUM-25A podano lepkość oleju OLMASZ 4 m.in. w centistokes - wynosi w temperaturze 50°C 25÷34 cSt.
1 centistoke to według tabel 1mm²/s, a ponieważ olej L-AN46 ma lepkość 44mm²/s - ale w temperaturze 40, a nie 50°C - przyjąłem, że będzie dobrym zastępcą. Zdaje egzamin, a nie zastosowałem L-AN32, bo rzadszy i ze starej, a więc niezbyt szczelnej maszyny szybciej by mi uciekał.
autor: pavyan
03 lis 2018, 11:49
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Jaki olej do TUM 25A?
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 14104

Re: Jaki olej do TUM 25A?

Ja używam L-AN 46Z, przeglądałem DTR TUM-25A i do danych zalecanego oleju pasuje chyba najlepiej właśnie ten. Do Twojej maszyny też powinien być odpowiedni.
Może być oczywiście letni (bez indeksu Z), ale w ogrzewanych pomieszczeniach.
Ja mam "zimny" warsztat, więc używam zimowego; jest trudniejszy do zdobycia w detalicznych ilościach ale ostatnio udało mi się kupić w dobrej cenie 2x20l na zapas, bo w innych maszynach także używam tego oleju.
W każdym razie przestrzegam przed używaniem jakichś EKO-wynalazków (zawierają olej rzepakowy czy inny czort, nazwa - coś w rodzaju "maszynowy 46 EKO") - kiedyś RAZ JEDEN wlałem taki olej do tokarki.
Niby biodegradowalność lepsza (pieprzenie...), ale maszynę pewnie też szybciej degradują; dlaczego tak mówię?
Ostatnio remontuję TUM-25A, i wszystkie wewnętrzne powierzchnie są pokryte czymś w rodzaju połowicznie zaschniętego pokostu, jest półlepki, są jakieś galaretowate farfocle. Nie wiem z całą pewnością, czy to pozostałości tego eko-oleju, może nawet jest pewien korzystny aspekt (ta lepka powłoka chwyta drobiny metalu, które po latach pracy pojawiają się w maszynie), ale nie spodobało mi się to.
Według DTR do 25A należy wlać 8l oleju, na reduktorze jest wziernik - powinien być zalany, ale ile dokładnie wchodzi do 25B, tego nie wiem. Poszukaj w DTR, zresztą pewnie tu ktoś podpowie.

PS: Co do tych drobin stali w krążącym oleju... wpadłem na pomysł pułapki magnetycznej (z pewnośćią nie jako pierwszy :D ), czyli włożenia do wrzeciennika - jest łatwo dostępny - magnesu neodymowego.
Nie powinien się przemieszczać (bo "przyssie" się do dna) i będzie z krążącego oleju wyłapywał stalowy pył i większe drobiny.
Czy stosuje się coś takiego w maszynach?

Wróć do „Jaki olej do TUM 25A?”