Znaleziono 2 wyniki

autor: pavyan
06 wrz 2019, 09:46
Forum: Linki
Temat: Wpływ obróbki krigenicznej na wiertła
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 2028

Re: Wpływ obróbki krigenicznej na wiertła

No nie, skąd... nie ciekłym, ale już rozprężonym - do, powiedzmy, 200-300 barów (zależnie od wytrzymałości stosowanych kartuszy).
Z jednego litra ciekłego azotu uzyskuje się w przybliżeniu 700l gazu o ciśnieniu 1 bara - dobierając odpowiednio pojemność układu kilku połączonych kartuszy (podłączonych do butelki "głównej", tej z - początkowo - ciekłym azotem) można by uzyskać pożądane ciśnienie końcowe (200-300bar).
Dlatego, że ciekły azot dość szybko "wygotowałby" się w nieizolowanej termicznie butelce i już gazowy przepłynął do kartuszy - we wszystkich panowałoby jednakowe ciśnienie. Zamykam zawory i mam nabite kartusze - i to BEZ SPRĘŻARKI 300bar, a taki sprzęt to już trochę kosztuje.
Masa atomowa azotu to 14, tlenu 16 - więc może nawet wiatrówka miałaby nieznacznie lepsze "osiągi", może o kilka procent większą prędkość wylotową/energię. Choć najlepsze osiągi (ale nie cenowo :D ) byłyby jednak na sprężonym helu.

Pomysł był, ale umarł... bo latka lecą i inne sprawy okazują się dużo ważniejsze.
autor: pavyan
05 wrz 2019, 21:51
Forum: Linki
Temat: Wpływ obróbki krigenicznej na wiertła
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 2028

Re: Wpływ obróbki krigenicznej na wiertła

Mam styczność z ciekłym azotem w pracy (dostarcza go obecnie Messer), a że kiedyś miałem ambitny plan nabijania wiatrówki PCP bez sprężarki, tylko korzystając z ciekłego azotu - zapytałem, czy dostarczą mi ciekły azot do domu. Kierowca azotowego bombowca odpowiedział, że tak - nie ma problemu: płacę i mam.
Koszt był całkiem niewielki, ale to było ok. 15 lat temu - i nie wiem, czy coś się nie zmieniło.

Przechowywać trzeba to w termosie, do większych ilości stosuje się u nas kilkunastolitrowe pojemniki nazywane źródłowo "Dewarami". Nie mogą być nigdy zamknięte szczelnie, ponieważ ciekły azot bez przerwy w nich wrze (choć powoli) i faza gazowa musi mieć ujście. Jakiś czas ciekły azot się tam "ma", ale wreszcie odparuje wszystko.

Wróć do „Wpływ obróbki krigenicznej na wiertła”