Znaleziono 12 wyników

autor: chomikaaa
10 cze 2010, 10:55
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Spawanie TYTANU
Odpowiedzi: 37
Odsłony: 25064

Moja wypowiedz odnosila sie do kierownic i wspornikow rowerowych kolega ktory to sprzedaje podal mi ta informacje odnosnie wagi.

Pozatym
http://shimano-polska.com/publish/conte ... -comp.html Wymieniaja bo wypuszczono wadliwa serie ktora peka lub urywa sie.
Takie polaczenie w tym przypadku moga skutkowac wlasnie tym ze taki badziew sie moze zlamac pozatym komponent alu owiniety karbonowym wloknem jest ciezszy niz odpowiednik z alu badz samego wlokna, takie polaczenia w tym przypadku to wzgledy estetyczne.

Co do masztow to zapewne na rynku sa dostepne rozne rozwiazania ogladalem program na discovery w ktorym maszty byly budowane tylko z karbonu.

Moja wypowiedz tyczyla sie konstrukcji rowerowych i piszac ze cala z karbonu mialem na mysli rame jako calosc tz wszstkie glowne czesci ramy oczywiscie haki kol mufa suportowa i glowka ramy sa z alu z wiadomych wzgledow.

http://www.felt-rowery.pl/technologie.htm

A tu mozna na zdjeciu zobaczyc matryce w ktorej taka rama jest wypiekana

http://2009.feltracing.com/09/content.a ... pageid=800
autor: chomikaaa
07 cze 2010, 19:56
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Spawanie TYTANU
Odpowiedzi: 37
Odsłony: 25064

jesli chodzi o tytan karbon to chodzi tu o polaczenie tych 2 materialow w jakims tam celu dla mnie osobiscie jest to bez sesu ale np wykonywane sa kierownice oraz wsporniki kierownicy z aluminium ktore jest oklejone z wierzchu wloknem weglowym

robi sie to chyba dla efektu bo takie polaczenie powoduje ze ciezsza jest ta kierownica od np podobnej z alu

co do polaczenie tytanu i karbonu to byla taka rama ktora miala amortyzator tylny a tylny trojkat ramy nie zawieral przegubow za przegub odpowiadal element tytanowy z ktorego byly zrobione tylne dolne widelki tego trojkata

dzieki temu konstrukcja byla lzejsze nie miala przegubow a wiec scierajacych sie lozysk i byla lzejsza niz taka z przegubem

ja nie lubie taki polaczen ale takie sa stosowane

co dziwne topowe ramy do crossu i maratonow sa w calosci robione z wlokna weglowego i maja tylny amortyzator i sa to baaaardzo drogie sprzety oscylujace w cenie za rame w okolicach 8 i nawet do 15 tys cena za rame stery widelec i ew wsporniki

co do spawu to rzeczywiscie niezly
autor: chomikaaa
14 kwie 2010, 00:09
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Spawanie TYTANU
Odpowiedzi: 37
Odsłony: 25064

Wracajac do tematu przejrzalem jeszcze raz strony w sieci i mam takie oto zestawienie:

siodlo jakie posiadam to http://www.thebikeshack.com/p-45681-sa5 ... rails.aspx z ta roznica ze bylo czarne i bez zelu waga 220gr to mialo spawane prety

siodlo z pretami vanox to http://www.thebikeshack.com/p-48127-sa5 ... rails.aspx jest do drugie z siodel ktore posiadam

jest jeszcze http://www.thebikeshack.com/p-48128-sa5 ... la-ck.aspx prety to Ti316

zakladam ze "Ti316" to nie pod inna nazwa "Vanox" ? Aczkolwiek moge sie mylic. Wrazie czego prosze o sprostowanie wczesniej byc moze blednie zalozylem ze ten tytan to jeden w/w. A nie "czysty tytan" jak pisalem w poscie poprzednim.

Co do wytrzymalosci preta po spawaniu juz wkrotce bede je testowal gdyz siodlo dostanie nowa skorke. Tak wiec przekonamy sie czy udalo sie to pospawac prawidlowo.

Dzieki wszystkim za odp w temacie.
autor: chomikaaa
05 kwie 2010, 13:35
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Spawanie TYTANU
Odpowiedzi: 37
Odsłony: 25064

W takim razie jaki to moze byc stop?

Zmierzylem jeszcze raz dlugosc i wyszlo mi nawet ze pret jest troche dluzszy i gestosc wynosi 4,37 [gr/cm^3].

Ponadto przed spawaniem pret mial wage 78gr i po policzenu dla tej wagi gestosc wynosi ok 4,25 [gr/cm^3]

wiec dla tego przypadku mamy jeszcze mniej a skoro pret pospawany zostal czystym drutem tytanowym to nie moze to byc to ten stop z aluminium, wiec jaki to moze byc stop?

Czy mamy wiec doczynienia ze stopem tytanowym czy innym dla tej gestosci?

Idac za zrodlem http://pl.wikipedia.org/wiki/Tytan_(pierwiastek)

Własności [edytuj]
Fizyczne [edytuj]
Pierwiastek metaliczny, tytan, jest znany z jego wysokiej wytrzymałości mechanicznej w stosunku do niskiego ciężaru[5]. Jest stosunkowo lekki (gęstość 4507 kg/m³), o dużej wytrzymałości mechanicznej, przy wysokiej czystości jest ciągliwy (zwłaszcza w atmosferze redukcyjnej)[10]. Charakteryzuje się wysoką temperaturą topnienia: 1649 °C (co czyni ten metal użytecznym jako materiał ogniotrwały). Jest błyszczący, posiada biały, metaliczny kolor.

Handlowy tytan o czystości 99,2% posiada wytrzymałość na rozciąganie 434 MPa, porównywalną z rozciągalnością stopów stali, jednak jest lżejszy od nich o 45%. Tytan jest cięższy od aluminium o 60%, ale charakteryzuje się ponad dwukrotnie większą wytrzymałością mechaniczną niż najpopularniejszy stop Al: 6061-T6. Pewne stopy tytanu (np.: Beta C) posiadają wytrzymałość na rozciąganie ponad 1380 MPa (spada ona przy podgrzaniu powyżej temperatury 430 °C)[11].

I teraz gestosc stali to 7,86 przyrownujac ja do wyniku mojego obliczenia 4,25 wychodzi ok 54% a czysty tytan wg zrodla to jest o ok 45% lzejszy od stali, wiec widac ze mamy tu doczynienia "praktycznie z czystym stopem" a nie tylko nierdzewka.

Mam racje czy sie myle?
autor: chomikaaa
04 kwie 2010, 21:27
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Spawanie TYTANU
Odpowiedzi: 37
Odsłony: 25064

Zakładajac ze pomiary wykonalem prawidlowo:

objetosc preta to PI*0,35^2 [cm^2] * 46,2 [cm] = 17,18 [cm^3] przy masie 80 [gr]

daje to ok 4,5 [gr/cm^3] wiec jakby polowe dla gestosci podanej przez MarekM1, dla stopu Ti316.

Zwazywszy na spora rozbieznosci od wartosci z tabeli nasuwa sie wniosek ze to jednak inny stop lub parametr podany przez kolege jest blednie podany w zrodle. Byc moze to inny stop, jak pisalem wczesniej moze to byc rowniez Ti-6Al-v4 prosze o podanie gestosci dla tego stopu.

Dzieki za rzetelna informacje.
autor: chomikaaa
04 kwie 2010, 19:39
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Spawanie TYTANU
Odpowiedzi: 37
Odsłony: 25064

MarekM1, Jaka ma ten stop gestosc?
autor: chomikaaa
04 kwie 2010, 12:59
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Spawanie TYTANU
Odpowiedzi: 37
Odsłony: 25064

Pret pekł bo go w imadle prostowalem stosujac duza sile w miejscu zgiecia ok130stopni zagiecia bylo i prostujac nieco ten kat pewnie przekroczylem wytrzymalosc i pekl.

Pret ma ok 462mm fi 7mm wage 80gr po zmierzeniu. Stop to najprawdopodobniej Ti316 wiec jak mozesz sprawdz w swoich tabelach czemu ten material jest najblizszy.

Bede wdzieczny za ta informacje bo sam jestem ciekaw natomiast nie dysponuje odp tabelami z parametrami stopow i nie bardzo wiem gdzie je znalezc. Wiec jesli laska bedzie wdzieczny.
autor: chomikaaa
02 kwie 2010, 11:31
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Spawanie TYTANU
Odpowiedzi: 37
Odsłony: 25064

Stal owszem po hartowaniu bedzie sie nadawac ale bedzie miala wyzsza wage wiec komponent nie jest juz taki atrakcyjny z punktu widzenia kolarza wiadomo czlowiek stara sie miec sprzet jak najzejszy. Stad producent uzyl tytanu a siodlo to zostalo opracowane 1990 wiec ma ta konstrukcja juz 20 lat i jest nadal produkowana ze wzgeldu na jej wygode i wlasciwosci bo nie kazde siodlo pasuje dla kazdych 4 liter teraz tylko uzywaja wanoxu aczkolwiek wersja tytanowa Ti316 jest nadal produkowana bo rynek ja wchlania.

Co do wagi to posiadam wage elektroniczna do 5kg z tolerancja +-1gr wiec waga pierwszego pomiaru jest obarczona bledem dokladnosci jak i drugi pomiar wiec rozrzut moze byc 1-4gr Blad ten wynika z ze sposobu przetwazania i zliczania impulsow generatora w przetworniku ktory to wynosi zawsze +-1 czyli w zaleznosci od pokazanego wskazania oraz dokladnosci urzadzenia stanu naladowania baterii - jego najmniejszego mozliwego wskazania odczytu wiec dla tego rozrzutu 2gr moze blad wyniec do 50% jakbym mial dokladnosci 0,1 gr blad wynioslby ok 5%. Wiec tak moge wytlumaczyc ta roznice wagi.

Kazdy pret dzwignie kolarza widzialem tez rurki alu w stelazu ale jak slusznej postury kolarz wjedzie w dziure lub korzen siedzac nan moze je w skrajnym przypadku skrzywic lub zlamac ale tylko poczas ekstremalnego uzywania. Tak bylo w moim przypadku, dla przykladu moge sie pochwalic saltem w przod na rowerze przy predkosci 61km/h ktore to przezylem, kask pekl w wyniku tego na pol nie mogl sie rozpasc ze wzgledu na konstrukcje i paski go oplatajace, na szczescie mialem tylko wstrzas mozgu nic sobie nie lamiac. Predkosc ta byla mierzona a licznik kasowny poniewaz celowo zjezdzalem z kumplami kto szybciej z pewnej gorki w lodzi po dosc nierownym tereni i nikt z nas nie mogl przekroczyc 60tki, mnie sie udalo.

Moje siodlo oberwalo wlasnie podczas uzytkowania trenowalem kolarstwo gorskie i scigalem sie w zawodach mtb przez 3 lata na licencji zawodniczej majac lat 16-18 robilem rocznie ok 9tys km trenujac wiec sidlo obrywalo bo w sporcie nie chucha sie na sprzet.

Wiec nie sztuka jest wykonac wytrzymaly stelarz ale musi tez ob byc lekki. Nie bede tu tlumaczyc producenta z uzytego materialu mozesz poszukac informacji w sieci jak ludzie odchudzaja rowery np stosujac i wymieniajac wysztkie elementy stalowe na tytanowe ktore oczywiscie sie da oraz zamieniajac element alu na karbonowe ale wraz ze zmniejszeniem wagi wrasta niepropocjonalnie wysoko cena. Dla przykladu podam ci informacje o kolach szosowych najdrozszych jakie znalalzem w sieci, kola przyzwoite waza komplet przod i tyl ok1350gr(koszt od ok 2500 do 4000zl) zwykle ok 2kg(mozna za ok 300-400zl) a te o ktorych mowa 700gr(oba) i sa robione na zamowienie w calosci z wlokna weglowego nawet szprychy (cena jaka widzialem w polskim sklepie internetowym to 40 000zł) wiec jest to kompnent ktory mozna porownac do Rolls-Royce wsrod aut sam z krzesla spadlem znajdujac to w takiej cenie. http://www.wrower.pl/wiadomosci/?news=404 tu mozesz je zobaczyc.

Dodam ze szosa jezdzaca np w tour de france nie moze byc lzejsza nic 6,5kg ogrniczenie UCI taki rower ogladalem sobie z bliska marki Fondriest na targach w wawie w tym roku kosztowal jedyne 9500euro wiec tyle taki rower z peletonu moze kosztowac lub i wiecej, ten akurat mial najwyzsza grupe szosowa shimano Dura Ace Di2 sa to przerzutki sterowane elektronicznie nie ma linek tylko male serwa zabudowane w obu przerzutkach na youtube jest sporo filmikow wiec mozsze zobaczyc na wlasne oczy.

Co do stali uzywanej w konstrukcjach betownowych to wydaje mi sie ze ma ciut inne parametry i sklad niz np stosowana w przemysle rowerowym np stali Hi-ten wysokoweglowa czy stal cro-mo czyli chromomolibdernowa i tez kosztuje inne pieniadze, a napewno nie jest uzywana jako zbrojenie do betonu.

Piszac o tolerancji dla gestosci stopu nie wiem z jakimi wartosciami mialbym doczynienia ale i tak rozrzut w wyniku obliczenia tej gestosci bylby wiekszy nic np toleracji dla danego ze stopow porownychanych, dlatego ze nie mam tego czym dokladnie zmierzyc i zwazyc ale o tym pisalem wczesniej wage mam kuchenna mialobyto sens gdybym po zwazeniu mial wartosc ok polowy jej zakresu ale nie zaraz na poczatku skali. Bo kazda waga osiaga najlepsza dokladnosci gdy odczyt mamy w koncu jej zakresu pomiarowego, tzn blad wtedy jest najnizszy bo gdy wazysz cos co ma 3 gramy na wadze z podialka 1gr a gdy wazysz np 4,5 kg przy dzialce 1gr a zakresie np 5kg najdokladniejszy pomiar z najmniejszym bledem bedzie dla przypadku nr 2 tu sie chyba zgodzisz.

Troche sie rozpisalem nie na temat wiec sorki za oftopa :wink:
autor: chomikaaa
01 kwie 2010, 23:26
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Spawanie TYTANU
Odpowiedzi: 37
Odsłony: 25064

Co do mierzenia gestosci to mialbym problem z obliczeniem jego objetosci nie mam odp narzedzi zeby przeprowadzic ten pomiar za pomoca wypornosci a policzyc faktycznej dlugosci tego preta i dzieki temu jego objetosci tez nie za bardzo moge ze wzgledu na dosc skomplikowany ksztalt giec i obawiam sie ze blad pomiaru bylby wiekszy nic dana tolerancja dla danego stopu

siodlo jest jeszcze w ofercie dostepne pod nazwa selle italia flite titanum classic wystepuje ono dzis jeszcze w wersji z pretami ze stopu vanox czyli tytan + wanad ale moje ma tytanowe prety i jest z 93roku produkcji

staralem sie znalezc w sieci kod stopu ale jedynie natrafilem na dwie opcje moze to byc tytanium 316 lub 6AL-4V niestety nie mam pojecia czy to sa prawdziwe informacje pudelka juz nie poiadam ale sklaniam sie ku pierwszej z opcji

prety sa napewno tytanowe opis siodla jest tu http://www.selleitalia.com/eng/index.html company ==> history ==>1990 to jest to czerwone aczkolwiek moje jest koloru czarnego

posiadam nowe sidlo takie samo ale na pretach vanox ktore sa defacto rurkami vanoxowymi a ze skladam szosowke to postanowilem stare reanimowac to z tytanowym pretem

aha pret po spawaniu utyl cale 2 gr
autor: chomikaaa
01 kwie 2010, 12:08
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Spawanie TYTANU
Odpowiedzi: 37
Odsłony: 25064

vv3k70r, dzieki za odp

Szoda ze nie napisales ze chodzilo ci o komore (sadzilem ze spoine chciales studzic dmuchajac na nia gazem, ale jak pisalem nie jestem obeznany wogole w temacie) i troche sie podpalilem z ta odpowiedzia TAK WIEC NIE MIEJ DO MNIE ZALU wtedy te 150l ma jak najbardziej sens.

Czlowiek ktory to spawal jest starym pracownikiem uczelni wiec musi sie swoja droga znac w temacie. Uzyl czystego drutu tytanowego jako spoiwa. Mowilem mu o chlodzeniu tego gazem ale stwierdzil to co napisalem wyzej, a nie jestem osoba z ktora to moglaby z nim polemizowac w tym temacie, zapewne Ty moglbys z nim wymienic poglady bo z tego zyjesz.

Nie wiem czy ten pret byl poddany obrobce cieplne po uformowaniu ksztaltu lub wczesniej z powodu tego ze jestem automatykiem po elektrycznym z wyksztalcenia i niestety nie posiadam wiedzy w tym temacie.

Pret przynioslem skrecony i przygotowany do spawania tak wiec, zostal sfazowany i pospawany bez ogladania jego powierzchni. Ale przygladajac sie procesowi spawania smiem twierdzic ze jest to banalna rzecz, biorac pod uwage jakie to rozne rzeczy gdzies czytalem lub slyszalem i to nie z tego forum.

Wazna jest oslona spoiny podczas spawania to oczywiste natomiast co do studzenia to nie wiem nie widzialem takiej wykonanej w Twojej technologi jak mozesz zalacz zdjecie chetnie zobacze zdjecie takiego spawu w celu mojej edukacji i ew porownania.

Co do chlodzenia spoiny tytanowej wrzucajac ja w wode, zaslyszalem to od kolegi ktorego to brat tak robil pracujac w jakiejs firmie ( dowiem sie dokladnie co i jak i dam znac). Czowiek z PŁ powiedzial ze tego nie wolno robic wiec tu sie akurat wszystko zgadza.

Co do chlodzenia tytanu to co powiesz na to http://pl.wikipedia.org/wiki/Okr%C4%99t ... ojektu_661 jak tu spoine chlodzono?

Na koniec dodam ze skoro czlowiek ktory spawal ten pret stwierdzil ze nie trzeba tego chlodzic w argonie to chyba wiedzial co mowi lub moze nie do konca wiedzial ja niestety tego stwierdzic nie potrafie.

Zalaczylem plik z powierzchnia cieta tego preta moze jestes w stanie wyczytac czy byl poddany obrobce cieplnej czy nie.

Wróć do „Spawanie TYTANU”