Znaleziono 2 wyniki

autor: emsc
13 gru 2021, 20:04
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Modyfikacja układu w żarówce LED...
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 2077

Re: Modyfikacja układu w żarówce LED...

Ochronę przepięciową w postaci specjalnych filtrów wykonanych z użyciem dławików, kondensatorów i warystotów da się zamontować na linii sieciowej przeznaczonej wyłącznie do celów oświetleniowych.
Zabezpieczenia tłumiącego nadmiarowe prądy komutacji, wspólnego nie da się zrobić. Bo ono z założenia jest powiązane z właściwościami układu który jest załączany. Taki układ powinien byc integralną częścią każdego urządzenia i zazwyczaj jednocześnie jest filtrem przeciwprzepięciowym. Każdy dobrej jakości elektroniczny odbiornik sieciowy go posiada.
autor: emsc
12 gru 2021, 17:19
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Modyfikacja układu w żarówce LED...
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 2077

Re: Modyfikacja układu w żarówce LED...

Jeśli zwykłą żarówkę rozgrzac do 1500 stopni to też będzie świeciła wiecznie. Nie na tym rzecz polega, żeby 99% energii zamieniało się na ciepło. Bo to jest wtedy grzałka a nie żarówka.

W kwestii "żarówek" LED, kilka informacji praktycznych
1. żarówka LED jesli się nagrzewa podczas pracy bardziej niż "lekko cepła", to znaczy że jest to byle jaki produkt i długo nie poświeci.
2. nagrzewanie się diod LED jest spowodowane NADMIAROWYM prądem. Diody LED zasilane prądem właściwym się praktycznie w ogóle nie grzeją.
3. prąd diody LED który powoduje jej nagrzewanie oznacza, że sprawnośc tego żródła DRASTYCZNIE spada. Nie jest to juz efektywne i ekologiczne źródło światła. Może być gorsza od świetlówkli. Dioda która się grzeje ma znacznie mniejsza sprtawność świetlną. Prąd jest niewspółmiernie duży do luminancji. Oczywiście taka dioda świeci jasniej ale nie tyle razy jasniej ile razy więcej prądu dostaje.
4. dobre żarówki LED to takie, w których diody są nieobciążone. Praktycznie jeśli mówily o diodach oświetleniowych białych, można przyjąć że 50% prądu katalogowego to jest granica wysokiej sprawności świetlnej
5. niegrzejące się żarówki LED mają więc wysoką sprawność. Spawność kazdej zarówki nagrzewającej się można więc zmniejszyć najprościej zmniejszając jej prąd o 30-50%. Spowoduje to spadek jasności o 20-30%, żarówka przestanie się grzac i z punktu widzenia LED stanie sie długowieczna
6. w żarówkach LED stosuje się zasilacze pasywne albo aktywne. Zasilacze pasywne to proste obwody RCD. Żarówki takie zwykle pulsują z częstotliwością sieci (nie nadają sie do maszyn), ale układ jest niezawodny jesli jest dobrze zaprojektowany i z dobrych elementów
7. istnieje wielkie bogactwo półprzewodnikowych stabilizatorów do zespołów LED. Są takie na 12V, 24V i na wyprostowane napięcie sieci. Niestety są to układy znacznie bardziej zawodne niz podłączone do nich diody LED. Szczególnie awaryjne sa układy zasilane z sieci. Są bardzo wrażliwe na przepięcia. Wystarczy na wspólnym przedłużaczy podłączyc wiertarkę z tyrystorowym regulatorem prędkości i taką żarówkę można w parę minut załatwić. Oczywiście da sie temu zaradzić, ale trzeba mocno modyfikowac układy, bo producenci albo oszczędzają na częściach albo po prostu nie potrafia tego zrobić właściwie
8. niemarkowe żarówki led sieciowe sa także awaryjne z uwagi na złą konstrukcję stopni wejściowych zasilania. Nieograniczone udarowe prądy załączenia potrafia uszkadzac źle zaprojektowane filtry wejściowe i prostowniki
9. z tego samego powodu takie żarówki szybko uszkadzają włączniki stykowe, które nimi sterują
10. praktycznie wszystkie obecnie stosowane kondensatory są klasy 105C. Tylko w chłamowatym najtańszym sprzęcie używa się kondensatorów 85C. Nie ma to dużego wpływu na koszt żarówki, ponieważ niezły kondensator w obudowie 5x11mm kosztuje średnio 15 groszy w małym hurcie a byle jaki kondensator 5 groszy. Tymczasem JEDNA dobra markowa oświetleniowa dioda LED 200mA kosztuje jakies 20-30groszy.
11. żarówki LED kosztują tyle ile kosztują, bo jest to cena po nawet 5 pośrednikach z których każdy ma marżę 30-1000%. Chińska żarówka LED która w sklepie kosztuje 10zł u Chińczyka kosztowała złotówkę. Więc nie mogła być z dobrych elementów. Natomiast Philips albo Osram, które w produkcji kosztowały 3-5zł w sklepie kosztują 30-50zł niestety. Ale są dobre.
12. żarówka LED wykonana zgodnie z zasadami sztuki i wysokowydajna, powinna świecić co najmniej 10 lat bez znaczącej utraty jasności. Natomiast "przepalić sie" nie powinna przez 20-30lat. Takie produkty oczywiście są, ale nikt ich nie kupuje z uwagi na cenę. Taka żarówka ma 2-3x więcej wydajnych i do tego markowych diod LED niż świecący ta sama jasnością tani odpowiednik. Więc musi kosztować.

Wróć do „Modyfikacja układu w żarówce LED...”