Znaleziono 4 wyniki

autor: emsc
22 sty 2020, 00:17
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Hamulec w silniku DC
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 2408

Re: Hamulec w silniku DC

Co do jakości rezystorów MŁT to bym polemizował. Słynne zielone i brunatne MŁT były zawsze głównym podejrzanym na płytce, która nie działała lub "działywała". Te stare, czerwone i brązowe, owszem, były raczej niezawodne. Żarówki tez robiliśmy dobre :roll: :lol:
Ale w ogóle bym się nie zachwycał elektroniką z okresu PRL. Mimo ciężkich dewiz wydanych głównie przez Gierka, produkty były co najwyżej przeciętne z bardzo nielicznymi wyjątkami. Z każdym rokiem odstawaliśmy coraz bardziej od zachodu, choć były to czasy w których jeszcze teoretycznie moglibyśmy nawiązać konkurencję. Bo demoralizacja i bardzo niska jakość pracy. Oraz centralne sterowanie, brak wolnego rynku. To się nie miało prawa udać i nigdzie na świecie się nie udało.
Jeśli zaś chodzi o pomiarówkę i w ogóle elektronikę profesjonalną, to między nami a zachodem szybko pojawiła się i pogłębiała przepaść Czarna dziura bez dna.
Z PRC bym nie żartował. Jesteśmy za nimi technologicznie mniej więcej tyle ile za nami tradycyjne wioski Zulusów. I lepiej nie będzie, tylko gorzej.
autor: emsc
16 sty 2020, 23:23
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Hamulec w silniku DC
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 2408

Re: Hamulec w silniku DC

Typowy kondensator elektrolityczny, albo ceramiczny tzw blokujący, ma tolerancję 20%. W przeszłości 50% nie było niczym nadzwyczajnym, szczególnie w wysokiej jakości produkcji krajowej (komuno wróć! :) ). Jednak to nie przeszkadza i nigdy nie przeszkadzało, aby na obudowie podać wartość nominalną. Osoba która bierze urządzenie do ręki a jest to produkt nie konsumencki, powinna mieć wiedzę na takie tematy. Ale oznaczenie musi być.
autor: emsc
16 sty 2020, 00:56
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Hamulec w silniku DC
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 2408

Re: Hamulec w silniku DC

Oczywiście że jest najważniejszy, bo hamulec służy do hamowania.
Gdybyś miał coś zaprojektować z hamulcem, to na jakiej niby podstawie dobrałbyś ten element gotowy? Albo na jakiej podstawie go zaprojektował?

Prawie wszystko zmienia właściwości pod wpływem starzenia lub czynników zewnętrznych. Co z tego. Takie rzeczy też uwzględnia się w parametrach, jeśli jest to potrzebne. Są produkty do których podaje się tylko podstawowe parametry i są takie do których podaje się parametry szczególne do zastosowania bardzo głęboko wchodząc we właściwości elementu. Że typowy użytkownik często nie jest w stanie nawet ich pojąć. Bo to nie dla niego są dane.

Dokumentacja TSB-20... wybacz, ale wzór do naśladowania to to raczej nie jest. Poza tym jeśli jakiś komponent jest wyprodukowany specjalnie do jednego rodzaju maszyny, to trochę zmienia postać rzeczy. producent nie musi ujawniać wszystkich jego właściwości. Choć akurat moment hamujący powinien, żeby serwis mógł zdiagnozować czy element jest sprawny.
autor: emsc
11 sty 2020, 17:32
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Hamulec w silniku DC
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 2408

Re: Hamulec w silniku DC

Andrzej 40 pisze:
30 sie 2019, 01:47
" Z tabliczki znamionowej da się odczytać ze napięcie hamulca wynosi 24VDC prąd 0,47A a moment 0.7Nm."
Hamulec jest zwykle zasilany prądem stałym. Jeżeli opis jest poprawny, to należy podać na niego 24V DC. Dość dziwnym parametrem jest podany moment 0,7 Nm, ale nie takie rzeczy zna historia.
Moment hamujący jest GŁÓWNYM parametrem hamulca a nie dziwnym.

Wróć do „Hamulec w silniku DC”