Znaleziono 2 wyniki

autor: adadur
24 mar 2022, 08:37
Forum: Rysunek techniczny
Temat: poprawa rysunku technicznego reduktor
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 2969

Re: poprawa rysunku technicznego reduktor

qqaz sporo uwagi poświęciłeś pokrywkom ... na rys. mamy pokrywki zaślepiające i one są uszczelnione na powierzchniach pasowanych - nie czepiał bym się ktoś to tak wymyślił (a widziałem takie rozwiązania i dają radę) to niech będzie. Natomiast na wałkach wejściowym i wyjściowym mamy uszczelnienie filcowe ... rozwiązanie nieco z zeszłej epoki (lub dwóch wstecz), obecnie można to znacznie nowocześniej i lepiej zaprojektować.
I zgodnie z prawem Murphy'ego ... jak coś ma się spier... to się i tak spier... ;-)
autor: adadur
23 mar 2022, 08:49
Forum: Rysunek techniczny
Temat: poprawa rysunku technicznego reduktor
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 2969

Re: poprawa rysunku technicznego reduktor

jasiu ... właśnie te wymiary pasowane są bardzo istotne z punktu złożenia/montażu - jak nie będą zachowane i KJ je oleje to przekładnie się szybciutko rozleci. Poza tym Anna nic w tym rysunku nie zmieniała, taki dostała i ma w nim poprawić błędy - więc nie to jest tematem jej zadania.
ps. a to że się te wymiary pomija jest poniekąd ochroną intelektualną biur konstrukcyjnych aby wiedza nie wychodziła na zewnątrz.

Anno:
rys.1 - widok na płaszczyznę podziału przekładni a w zasadzie reduktora
1) wałek po lewej stronie - zauważ, że wałek posiada nacięty zębnik oraz osadzone jest na nim jedno koło zębate i co najważniejsze te zęby na obu elementach są to zęby skośne, jak uważałaś na zajęciach to w takim układzie na wałku pojawiają się siły osiowe (reakcja siły zbudowana na trójkącie). Wiec wałek ma tendencję do "wysuwania się" w jedną stronę. Aby temu przeciwdziałać trzeba wprowadzić mu "oporę/y" i w tym przypadku będzie to zmiana łożysk kulkowych zwykłych na łożyska kulkowe skośne, dlaczego? no dlatego że łożysko kulkowe zwykłe zasadniczo przenoszą tylko siły promieniowe i w tym przypadku się szybko rozlecą, łożyska kulkowe skośne przenoszą zarówno siły osiowe jaki i promieniowe. Ważne jest jak wrysujesz te łożysko - ma to znaczenie!!! No i przybliż sobie zagadnienie - napięcie w łożysku, w związku z tym zagadnieniem między pokrywkę łożyska a łożysko wprowadź pierścień regulacyjny/ustawczy.
ps. można zostawić łożyska kulkowe zwykłe ale wiązało by się to z dodatkowymi zmianami w rysunku - takimi jak zabezpieczenie bieżni wewnętrznej (wprowadzenie pierścieni sprężystych na obu końcach wałka) oraz dla jednego z łożysk wprowadzenie ustawienia dla bieżni zewnętrznej.
2) wałek ten najmniejszy o średnicy wyjściowej 36mm
Jak dobrze ogarnęłaś punkt 1 to wiesz co i jak poprawić.
3) wałek o średnicy wyjściowej 80 mm
czy aby na pewno konieczne są tam łożyska baryłkowe podwójne (lub też stożkowe bo nie widać dobrze) - nie łatwiej i prościej dać tam łożyska stożkowe

Anno jak mam w głowie - idealną pozycją to tego zagadnienia jest książka Kurmaza "PKM - Projektowanie" - spraw sobie tą książkę.

Wróć do „poprawa rysunku technicznego reduktor”