
Ale wrócę do tego co ci pijałem - jeśli twoim zadaniem jest wykonanie dokumentacji technicznej na wykonanie sprężyny, to jak ją narysujesz ma niewielkie znaczenie (możę być schematycznie) bo najważniejsze będą dane w tabeli.
Jeśli ma to być rys. 1:1 to wiesz, że gdzieś tam dzwonią ale nie w którym kościele ... policz sobie odstępy między zwojami u góry (a nie na dole jak oznaczyłeś)., tak masz 6, więc 6*10,25=61,5mm + jeszcze jakaś połowa grubości drutu ... to za dużo, ma być 55 mm.
Popraw ten rysunek tak:
- od lewej strony sprężyny, pierwszy zwój narysuj tak "ładnie" jak w Dobrzańskim, czyli od osi sprężyny (zaznacz tą oś) i w zarysie połowa grubości drutu.
- następnie zakończ sprężyne w odległości 55 mm po prawej stronie tak jak wypada zwój, jeśli nie używasz skali a jest to szkic to powinno to być po 5,37 zwoju (już po tej wartości widać, że sprężyna od prawej nie będzie "ładnie" zakończona)
- co do oznaczenie chropowatości: płaszczyzny sprężyny zrób na 6.3 a ogólną (dla drutu) wstaw ten symbol z kółeczkiem bez wartości
- jeśli masz konkretne wymiary nie zaokrąglaj ich
- średnica sprężyny w zadaniu do średnica zewnętrzna czy średnica podziałowa środka drutu?