Znaleziono 2 wyniki

autor: Wiktor57
24 gru 2021, 08:27
Forum: Pneumatyka, Podciśnienie, Hydraulika Siłowa
Temat: Dobór mikrosiłownika hydraulicznego
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 2016

Re: Dobór mikrosiłownika hydraulicznego

młodyinzynier10 pisze:Z symulacji przepływu w programie już wiem, że nie będzie ona liniowa, przez co odpada zastosowanie sprężyny, dlatego pomyślałem o siłowniku, który odpowiednio zaprogramowany spełnił by wszystkie warunki.
Myślę, że siłownik bez odpowiedniego osprzętu , tj czujniki położenia pozycjoner, itp też nie spełni tej funkcji. No i czy jego szybkość działania będzie wystarczająca. Najprościej i najtaniej będzie pozostawić sprężynę i popracować nad kształtem okien i ukształtowaniem dolnej części tłoczka. Najprostsze technologicznie jest wywiercenie na obwodzie tulei
rzędów otworów. Wylicza się średnice i ilość otworów w rzędzie oraz ilość rzędów. Dolna część tłoczka może mieć odpowiednio ukształtowaną powierzchnię np. paraboli.
O widzę, ze Kolega wcześniej napisał prawie to samo.
autor: Wiktor57
23 gru 2021, 21:33
Forum: Pneumatyka, Podciśnienie, Hydraulika Siłowa
Temat: Dobór mikrosiłownika hydraulicznego
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 2016

Re: Dobór mikrosiłownika hydraulicznego

młodyinzynier10 pisze:Pracuję nad projektem prostego jednostronnego zaworu pneumatycznego, coś w stylu zaworu pokazanego na zdjęciu. Mój problem jednak polega na tym, że chciałbym zamiast sprężyny wstawić tam mikrosiłownik hydrauliczny. Zależy mi na uzyskaniu stałej wartości siły reakcji podczas wypływu powietrza.
Zawór na zdjęciu to typowy zawór zwrotny. Przepuszcza czynnik w jedną stronę a blokuje przepływ w drugą (powrót czynnika). Po wyrzuceniu sprężyny i wstawieniu siłownika zawór zatraci swoją podstawową funkcję i będzie tzw. zaporowym. Nie widzę możliwości wstawienia żadnego siłownika do rozwiązania ze zdjęcia, ponieważ musiał by się znajdować wewnątrz rurociągu, co jest mało realne i nie opłacalne . Prościej jest to zrealizować w układzie kątowym, lub na zwykłym kurku kulowym. Są również zawory tzw: zaporowo - zwrotne łączące funkcję zaporową ze zwrotną (być może Tobie właśnie o to chodziło). Jest też klapa zwrotna z możliwością zamknięcia. Co do możliwości dokładnej regulacji wypływu to wchodzimy w nowe zagadnienie: zawory regulacyjne. To osiąga się przez odpowiedni kształt grzybka (jest to tzw czasza regulacyjna). Unosząc grzybek o pewną wartość odsłaniamy proporcjonalną wielkość przelotu pod nim. W każdym przypadku napęd zaworu czy to ręczny, pneumatyczny, elektryczny czy hydrauliczny znajduje się poza rurociągiem i nie musi być mikro.

Wróć do „Dobór mikrosiłownika hydraulicznego”