Znaleziono 3 wyniki

autor: kowales
05 kwie 2009, 23:17
Forum: Mechanika
Temat: Zachowanie równoległości i prostopadłości podzespołów
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 3976

Planuję frezarkę o gabarytach ok. 700x700x700. Stół z pierwszych szacunków wielkości 300x350.
Zastosowanie: frezowanie tworzyw, metali miękkich, a także w razie potrzeby stali (bardzo rzadko). Ma służyć do frezowania detali do wszelkiego rodzaju prototypów mechanizmów. Stąd frezowanie w aluminium i jak najlepsza dokładność.
Teraz jestem właśnie na etapie analizy : zastosowane technologie a uzyskana dokładność ;-) I przy okazji szacunek kosztów ;-]
Tak się ma sprawa pod względem mechanicznym.

Pod względem sterowania. mam serwa AC, w tygodniu dojdą ostatnie potrzebne kabelki. Na początku wszystko podepnę zapewne pod Macha, ale docelowo chciałbym się przynajmniej częściowo uniezależnić od PCta.

W każdym razie długa droga przede mną. Na razie chcę z pomocą forumowiczów przedyskutować mechanikę, co i jak po kolei.

Pozdr
autor: kowales
05 kwie 2009, 21:29
Forum: Mechanika
Temat: Zachowanie równoległości i prostopadłości podzespołów
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 3976

Przedstawiony "plan" i prośba o komentarz wynika z tego, że nie chcę czegoś zaprojektować, a potem się zastanawiać jak to wykonać. Chcę najpierw poznać możliwe technologie, zorientować się, czy w okolicy ktoś jest w stanie mi takie coś w taki sposób zrobić, a dopiero potem rysować ;-]. Wiem, że większość stosuje odwrotną kolejność :D
Wiadomo rowniez i ty pewnie tez jestes tego swiadom ze ,dobrze jest obrabiac te elementy na odpowiednio duzych i sztywnych maszynach tak aby robic to "z jednego zamocowania".
Co do jednego zamocowania, zdaję sobie sprawę, że najlepiej byłoby caluśką konstrukcję wrzucić na obrabiarkę i obrobić wszystkie powierzchnie za jednym razem. ALE przeglądając forum, nawet najwięksi profesjonaliści, dzielą maszyny na przynajmniej dwie części (patrz Piotrjub).

Na koniec chciałbym jeszcze podkreślić, że nie dysponuję warsztatem (mechanicznym, bo elektronika to inna sprawa ;-] ) i większość zlecę jakiemuś warsztatowi. Nie chcę jednak przygotować projektu, który (jak mówił mój wykładowca) będzie "zemstą projektanta na technologu/wykonawcy" ;-) .

Pozdr
autor: kowales
05 kwie 2009, 19:49
Forum: Mechanika
Temat: Zachowanie równoległości i prostopadłości podzespołów
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 3976

Zachowanie równoległości i prostopadłości podzespołów

Witam,
od jakiegoś czasu przymierzam się do budowy własnej frezarki cnc. Mam w związku z tym multum pytań. Chciałbym zacząć od jednego, które od dawna mnie nurtuje, a mianowicie jak z technologicznego punktu widzenia zadbać o prostopadłość i równoległość poszczególnych podzespołów frezarki?

Aby było jasne do jakich podzespołów odnoszę się w dalszych pytaniach, przygotowałem schematyczny rysunek z ponumerowanymi elementami.

1. Jakie powinny być kolejne operacje obróbkowe dla załączonego schematu frezarki?
2. Jak zachować równoległość prowadnic (5) i śruby (6)?
3. Jak uzyskać prostopadłość belki Y (3) i prowadnic (7)?
4. Jak najlepiej łączyć bramę z podstawą aby były prostopadłe?

Mam nadzieję, że w toku dyskusji pojawią się kolejne pytania i odpowiedzi na nie.

Z mojej strony to już prawie wszystko. Na zakończenie chciałbym napisać jak ja bym przeprowadził przygotowanie i pasowanie wszystkich podzespołów. Zapewne nie będzie to poprawne i/lub optymalne rozwiązanie, prosiłbym więc o KONSTRUKTYWNĄ krytykę.

1. Zespawanie podstawy (1).
2. Zespawanie bramy z belki (3) i nóg (2)
3. Pozycjonowanie i przyspawanie płytek (9) na podstawie (1).
4. Struganie górnej powierzchni podstawy (1) i płytek (9). Zamiennie frezowanie rowków w (1) i powierzchni (9). Wiercenie otworów montażowych pod prowadnice (7).
5. Frezowanie/struganie powierzchni czołowych profili (2)
6. Struganie powierzchni czołowych i jednej bocznej belki (3). Opcjonalnie frezowanie powierzchni bocznych i rowków pod prowadnice (5). Wiercenie otworów montażowych pod prowadnice (5) i otworów pod kołki w powierzchniach bocznych (3).
7. Montaż prowadnic (5) na belce (3)
8. Kołkowanie i przykręcanie płyt (4) do belki (3) (w trakcie montowana jest też śruba (6))
9. Kołkowanie i spawanie płytek (8) do (2)
10. Łączenie podstawy z bramą. Kołkowanie, wstrzyknięcie żywicy Moglice, pozycjonowanie (prostopadłość), dokręcenie bramy do podstawy.

Pozdrawiam
Kowales

Wróć do „Zachowanie równoległości i prostopadłości podzespołów”