Znaleziono 1 wynik

autor: prokopcio
17 mar 2007, 15:02
Forum: Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC
Temat: sterownik HPGL - STEP/DIR
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 4733

Witam. Tak - zrobiłem sterowniczek na atmelu'51 (assembler) i napisałem programik w delphi na PC. jednak projekt nie został dokończony i do idealności było mu bardzo daleko chociaż działał prawidłowo. Podarowałem sobie liczenie "dyskretyzacji" odcinków w procesorze i robiłem to na PC w wymyślonym przez siebie algorytmie. Do sterownika docierały przez port RS232 jedynie bajty danych, które odpowiednio oznaczały "góra, dół, prawo, lewo, włącz plazmę, wyłącz plazmę itp. sterownik na podstawie tych bajtów sterował silnikami - nawet to nie było STEP/DIR ;-) - dany były pobierane do bufora a z niego sterownik co ustawiony czas (prędkość) pobierał dane i sterował silnikami. Tutaj jest opis, fotki i filmiki:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic358230.html

Jednak takie liczenie i wysyłanie gotowych niemalże kroków znacznie ogranicza prędkości pracy maszyny, "nadwyręża transmisję" a bufor okazuje się "malutki" i nie jest to eleganckie rozwiązanie.

Teraz właśnie jestem w trakcie tworzenia nowego sterownika, który :
- Łącze USB 1.1; USB 2.0 lub RS232
- Wewnętrzna implementacja przetwarzania współrzędnych na ścieżkę
- Spory bufor danych
- przyjmowanie bezpośrednich współrzędnych (a nie jak poprzednio kroków);
- idealna stabilizacja prędkości (potrzebne dla cięcia plazmowego, laserowego, drutem oporowym itp.)
- możliwość "wgrania" prostych kształtów i praca bez komputera
- programowany "maksymalny skok głębokości"
- sporo innych opcji ;-)
- minimalne obciążenie komputera (możliwość wykonywania innych czynności podczas pracy maszyny oraz możliwość wykorzystania starego i słabego komputera)
- nie wymagany port LPT (Nowe laptopy ich nie posiadają)

Tutaj odrazu Ci proponuję, żebyś szczegółowo przyjrzał się algorytmowi Bresenhama, który jest bardzo prosty i na podstawie niego łatwo znajdziesz poszczególne kroki jakie trzeba wykonać aby "przejechać" z punktu do punktu. Reszta zależy tylko od Twojej wyobraźni.

Pozdrawiam

Wróć do „sterownik HPGL - STEP/DIR”