Znaleziono 8 wyników

autor: Bronsonboss
24 cze 2018, 13:32
Forum: Elektronika CNC
Temat: Czujniki indukcyjne - pytania
Odpowiedzi: 52
Odsłony: 2837

Re: Czujniki indukcyjne - pytania

kwarc pisze:Uzupełnienie do mojej wcześniejszej wypowiedzi :
1- podstawa to iż autor tematu szuka taniej alternatywy dla krancówek do bazowania , nie szuka zaawansowanych systemów pozycjonowania .
2-nie podpowiada sie osobie rozwiązan za kilkaset złotych albo nawet wiecej jeśli można sie domyślić iż szuka rozwiązań na poziomie 20 do 50 zł od osi .
-----------------
Z czasem jeśli wszystko bedzie grało zdecyduje sam czy iść w bardziej profesjonalne rozwiązania . Na sam start obrabiarki wystarczą zwykłe mikro/krańcówki .Potem poeksperymentuje sobie z tanimi transoptorami szczelinowymi albo z czujnikami halla za kilka albo kilkanaście złotych .Na zwykłym transoptorze szczelinowym dostanie dokladność okolo 0.01mm wiec czemu ma iść na samym starcie w drogie rozwiązania ?A że trzeba zrobic jakiś tani uklad elektroniczny do transoptora ? Da sobie rade .
No ale Ja zakupilem linial 0.001mm dokladnosci . A i owszem ,dlatego iż ja potrzebuje utrzymać tolerancje detali na poziomie 0.01mm.I dlatego zaplacilem .Ale nie namawiam na starcie innych na to . Bo żeby wystartować z pracami niepotrzebne sa takie wydatki.
ps.
jeszcze jedna sprawa .Nowe konstrukcje wypada wcześniej dobrze przetestować co do ich możliwości wiec inwestowanie w ciemno w drogie rozwiązania bywaja mocno ryzykowne .


Czytasz mi w myślach... :-)
W pierwszej kolejności zależy mi na odpaleniu maszyny i zabezpieczeniu przed dzwonami.
z zwykłymi mechanicznymi krańcówkami zmieszczę się pewnie w 30zł na wszystkie osie, przy czujnikach HALLa to pewnie wyjdzie 100-150zł.
Schematów dla krańcówek z transoptorami szczelinowymi jest trochę w necie, sprawdzonych, więc zrobienie elektroniki do tego nie powinno być dla mnie problemem. Trochę się naprasowałem żelazkiem termotransferu na PCB :-) chociaż elektronikiem bym się nie nazwał :-)

Co do samego pytania z początku wątku to zainteresowały mnie czujniki indukcyjne bo w sumie za rozsądne pieniądze można na wschodzie zamówić. Jednak jak się okazuje w sporej części są to jednak czujniki Hall'a bo do wyzwolenia potrzebny jest magnes.
Wcześniej umyśliłem sobie że stosując czujniki indukcyjne wykryję zbliżający się do boku bramy krzyżak Zetki wykonany z Alu..

Wychodzi jednak na to że na start pójdą mechaniczne.. bo koszt na start najniższy.. potem będę zmieniał na coś dokładniejszego i tych 30zł nie będzie mi szkoda.. bo maszyna w między czasie zaoszczędzi mi zdecydowanie więcej kasy...
autor: Bronsonboss
22 cze 2018, 14:28
Forum: Elektronika CNC
Temat: Czujniki indukcyjne - pytania
Odpowiedzi: 52
Odsłony: 2837

Re: Czujniki indukcyjne - pytania

rdarek pisze:Moja oferta z czujnikami halla do testów jest jak najbardziej aktualna.
A pomysł na układziki do transoptorów już podawałem są po kilka - kilkanaście złotych

Oczywiście Dareczku nie omieszkam skorzystać.... :-)
Może zobaczymy się w niedzielę przy wiadomym stanowisku :-)
autor: Bronsonboss
22 cze 2018, 13:53
Forum: Elektronika CNC
Temat: Czujniki indukcyjne - pytania
Odpowiedzi: 52
Odsłony: 2837

Re: Czujniki indukcyjne - pytania

kwarc pisze:
22 cze 2018, 11:49
Sorki panowie ale rozdmuchaliscie temat założycielowi . Teraz według cześci musi zakladac liniały ....
Nie wdając sie w dalsze dyskusje bo i poco ? Ja postawiłbym jako krańcówke na transoptor szczelinowy albo na czujnik halla . W dalszej cześci dyskusji niechce uczestniczyc bowiem jest to już bełkot .
mam też nadzieje że autor tematu ma swój rozum :) i dobrze wybierze .
Mętlik miałem.. ale już ogarnąłem... docelowo będzie albo na transoptorach ale to będę musiał sobie układziki porobić żeby to na 24v działało.. a szwenda mi się trochę takich transoptorów z starych drukarek.. Albo tak jak piszesz na Hall'ach. A na cito to chyba z elektronicznego nabędę mechaniczne krańcówki za parę złotych żeby maszynę odpalić na szybko...
Chociaż mawia się że prowizorki najdłużej wytrzymują.. :-)
autor: Bronsonboss
17 cze 2018, 15:01
Forum: Elektronika CNC
Temat: Czujniki indukcyjne - pytania
Odpowiedzi: 52
Odsłony: 2837

Re: Czujniki indukcyjne - pytania

kwarc pisze:Na tego typu krancówkach dostaniesz dokładność od 0,2mm do max 0,03mm z tym iż powtarzalność może sporo sie wachać .Jest to jakieś najprostrze rozwiązanie na sam start .Dokładność bedzie zależna od jakości wykonania tej krańcówki oraz tego jak zderzak bedzie na nią naciskał ,znaczy kąt nacisku na element przełanczający .

No właśnie tego się obawiałem, że one jako krańcówki zabezpieczające przed kolizją to się ew. sprawdzić mogą jednak z bazowaniem na nich będzie słabo
kwarc pisze: Dodane 14 minuty 7 sekundy:
PS krańcówki przeważnie w amatorskich maszynach pełnią dwie funkcje .
1-uniemorzliwienie kolizji po przekroczeniu dopuszczalnych zakresow posuwu .JASNE TO JEST .
2- umożliwiają wprowadzenie systemu bazowania .Jak to działa w takiej najprostrzej wersji ?
Jeśli np. zmieniamy detal albo wylanczamy maszyne na niedokonczonym detalu najechanie na krańcowki umożliwia odzyskanie wpółrzednych pracy programu i możemy dokończyć detal albo zakładać nowy w system mocowania z zachowaniem wymiarów wykonawczych .

To kumam, zastanawiam się jednak czy robić limity na +, - i dodatkowo jeszcze czujniki do bazowania, czy jednak jako bazowanie wykorzystać limity np. + dla wszystkich osi.. wiem że maszyna amatorska.. :-) Tu jednak chyba znaczenie będzie miało jakie sygnały jestem w stanie wysyłać między maszyną a kompem, po zwykłym LPT będzie słabo z ilością wejść, można dołożyć drugi LPT i uzyskać kilka wejść, przy karcie MESA już lepiej.. tu raczej sygnałów powinno bez problemu starczyć na wszystkie wodotryski :-)
Ja na tą chwilę mam kompa z LinuxCNC i płytkę a'la optobob z Aliexpresa. Niestety w tej chwili zakup karty Mesa jest poza moim zasięgiem.. w grę wchodzi ew. dołożenie drugiej karty LPT.

Gdzieś w necie podejrzałem patent z pręcikami wkręconymi w krzyżak zetki wchodziły one w otwory w bokach bramy, na drugim końcu był czujnik, niestety ze zdjęcia nie wynikało jaki. Mógł być to czujnik optyczny (dioda + fototranzystor), ale równie dobrze mógł to być jakiś inny czujnik...
Postaram się wieczorem odszukać zdjęcie/a albo chociaż narysować jak to wyglądało..
autor: Bronsonboss
17 cze 2018, 14:00
Forum: Elektronika CNC
Temat: Czujniki indukcyjne - pytania
Odpowiedzi: 52
Odsłony: 2837

Re: Czujniki indukcyjne - pytania

Nie było mnie chwilę.. miałem ograniczony dostęp do forum.. wczoraj jedynie po 150km w nogach zerknąłem co nowego, jakie nowe tematy..
Czujniki mają służyć jako krańcówki uniemożliwiając kolizję np. zetki z bokami bramy.. wyjechania bramy poza stół :-)
Wcześniej, z małą frezareczką używałem GRBLa i w sumie nie używałem tam w ogóle krańcówek ani jako limitów ani jako home'a . Teraz prawdopodobnie będę używał LinuxCNC do sterowania. Wiem że że sofcie można ustawić wirtualne limity, jednak maszyna powinna po uruchomieniu zbazować się w jednym miejscu i tu chyba faktycznie chciałbym aby dokładność bazowania była na jak najwyższym poziomie Wspomniane przez kol Kwarca 0,005 wydawało się być bardzo dobrym wynikiem jak na moją hobbystyczną maszynę...
Czy użycie mechanicznych krańcówek jako hardware'owe limity i jakiś optycznych jako pozycję do bazowania ?? czy to przerost formy nad treścią ??
W małej frezarce mam takie krańcówki:
Obrazek

Jaką dokładność można uzyskać przy bazowaniu taką krańcówką ??? czy może zależy to od wykonania i ceny ??

To że wióra i np pył z MDFu można znaleźć w najmniej oczekiwanych miejscach, nawet dość solidnie osłoniętych to wiem... na małej frezarce potrafiło mi sypać wiórem z alu po całym garażu :-)
autor: Bronsonboss
12 cze 2018, 16:05
Forum: Elektronika CNC
Temat: Czujniki indukcyjne - pytania
Odpowiedzi: 52
Odsłony: 2837

Re: Czujniki indukcyjne - pytania

rdarek pisze:Tak przy czujniku halla jest to niezbędne wykrywa on bowiem pole magnetyczne.
Indukcyjne wyglądają tak samo i nie potrzebują magnesu.

Czyli można założyć że wszędzie tam gdzie w opisie jest że czujnik niby indukcyjny ale w zestawie jest magnesik to są czujniki halla

Ten czujnik NJK-5002C który masz Darku to czujnik Halla no nie ??? no a np w sklepie Botland ten czujnik opisany jest jako czujnik indukcyjny w tytule ale już w opisie jest informacja że reaguje na pole magnetyczne....
To samo jest w większości opisów na Ali..

Na początku myślałem o zwykłych, mechanicznych krańcówkach, jednak mam wrażenie, patrząc na doświadczenia z mojej małej frezareczki że indukcyjne będą mniej podatne na zanieczyszczenie i pewniejsze w działaniu...
autor: Bronsonboss
12 cze 2018, 13:45
Forum: Elektronika CNC
Temat: Czujniki indukcyjne - pytania
Odpowiedzi: 52
Odsłony: 2837

Re: Czujniki indukcyjne - pytania

w sumie mógłbym po testować.. ale czy ten magnesik jest potrzebny ??
wg informacji znalezionych - TU - wychodzi że nominalną odległość wykrywania tj np 10mm muszę pomnożyć przez 0,4 w przypadku aluminium.. Mowa oczywiście o standardowych czujnikach indukcyjnych a nie dedykowanych do metali nie żelaznych..
Wtedy będę w stanie takim czujnikiem wykrywać element z ALU z odległości 4mm
autor: Bronsonboss
12 cze 2018, 13:02
Forum: Elektronika CNC
Temat: Czujniki indukcyjne - pytania
Odpowiedzi: 52
Odsłony: 2837

Czujniki indukcyjne - pytania

Cześć...
Przymierzam się powoli do zakupu czujników indukcyjnych do użycia jako krańcówki w moim projekcie frezareczki...
Sterowanie na razie LinuxCNC, płytka to typowy chiński klon OptoBOBa..

Przeglądając informacje o czujnikach, ich rodzaje, mam coraz więcej wątpliwości jakie wybrać..
pomijam już parametry NPN czy PNP i NC/NO ale chodzi mi o odległość wykrywania przeszkody i ekranowanie

Wymyśliłem sobie że czujniki zamontował bym np w osi X w bokach bramy, tak żeby ich lico nie wystawało poza płytę alu.. jak dobrze zrozumiałem to do takiego montażu muszę mieć czujniki ekranowane ?? \
Jak ma się odległość wykrywania elementu podawana w specyfikacji czujników ?? wartość podawana jest dla stali ?? czy dla aluminium (element wykrywany wykonany z aluminium) wartość odległości wykrywania się dużo zmieni ??? Gdzieś w internetach znalazłem informację że dla aluminium to jest 0,4 * parametr odległości wykrywania podawany w specyfikacji czujnika.. prawda to??

Znowu na portalu naszych wschodnich przyjaciół często z czujnikami w komplecie są okrągłe magnesiki. Z czego to wynika ??? Opis mówi że czujnik indukcyjny ale patrząc na dołączony magnesik powiedziałbym że jednak magnetyczny...

Jaką odległość wykrywania założyć dla maszyny z ruchami do max 4000mm/min ??

Wróć do „Czujniki indukcyjne - pytania”