Znaleziono 1 wynik

autor: MDZord
29 lis 2017, 09:08
Forum: Frezarka - konstrukcja drewniana
Temat: Budowa Frezarki CNC
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 3626

Budowa Frezarki CNC

Witam wszystkich.
Nazywam się Marcin, 25 lat i nadeszła dla mnie pora aby usprawnić swoje prace majsterkowicza. Nie byłem pewnien gdzie dodać swój projekt jednak jako że nie jest to stalowy potwór opiszę swoje zamiary w konstrukcjach drewnianych.

Chciałem zbudować frezarkę CNC, opartą o platformę Arduino (wiele takich opisanych w sieci, a że z elektroniką jest mi trochę nie po drodze jest to dla mnie chyba najprostsza opcja). Frezarka przeznaczona była by do wycinania formatek z płyt mdf/hdf oraz frezowania w drewnie i materiałach drewnopochodnych - sklejka, WPC ( było by wskazane aby frezarka poradziła sobie również z aluminium - zawsze jakiś element może się przydać).

Biorąc pod uwagę że mam dosyć dobry dostęp do profili aluminiowych zmieniłem koncepcje z całkowitego "drewniaka" na mieszańca aluminium+sklejka. Pole robocze to jakieś 375x745 (bardziej długie niż szerokie ze względu na to, że chciał bym móc wyfrezować na nim gryfy gitarowe). Pomysł oparłem na ruchomej bramie, złozonej na dobrą sprawę z kątowników aluminiowych 80x50x6, prowadnic podpartych fi20. Całość była by skręcona. Stół roboczy - sklejka 2x18cm plus jakaś cieńsza formatka przykręcona do niej i splanowana, oraz 2x18cm boki ramy. W chwili obecnej chciałem skupić się na dopracowaniu ramy urządzenia ale jako że to moja pierwsza maszyna mam w sobie wiele niepewności. Model stworzyłem przy pomocy Fusion360:
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Jako że nie mam pewności czy dobrze dodałem zdjęcia dodaję link do galerii na imgur: Rzuty projektu
Brama z szybkich wyliczeń pomijając śruby do skręcenia wszystkiego waży jakieś 16kg razem zamontowaną frezarką więc w obecnej formie myśle że nie przekroczy 25kg razem z resztą oprzyrządowania. W roli wrzeciona wykorzystał bym frezarkę górnowrzecionową Makita (nie mam jej podręką ale google mówi ,że to model RT0700C, 710 W, 10-30k obr./min).W tym miejscu kończą się jakiekolwiek z moich kompetencji a cała wiedza pochodzi z internetu:

Silniki które chciałem wykorzystać do wszytkich osi to Nema 23 JK57HS56-2804 200 kroków/obr 2,4V / 2,8A / 1,26Nm (oś x - centralnie między prowadnicami napędzana jednym silnikiem), wraz ze sterownikami TB6560 i platformą Arduino Uno. Silniki miały by napędzać śruby trapezowe Tr14x4 i być zasilane zasilaczem przemysłowym - nie mam pojęcia jakim, nie potrafię obliczyc jaki był by potrzebny - w razie potrzeby teść od lat zajmuje się rtv/agd i "takie tam" więc w razie potrzeby znalazł bym gdzies pomoc dot. złączenia wszystkiego w całość. I teraz moje pytania

1. Czy taka konstrukcja ma rację bytu czy będzie zbyt wiotka żeby coś z niej było - nie zależy mi prędkościach nawet zbliżonych do przemysłowych/zaawansowanych - konstrukcja jest czystko hobbystyczna, na własny użytek, pomimo czego dobrze było by wyciągnąć z niej max.
2. Czy tak tanie/małe silniki (to chyba najmniejsze z nema 23) dadzą radę uciągnąć bramę a tym bardziej stół roboczy oraz czy taki układ Arduino - TB6560 - Nema23 to wyjście w miarę logiczne i warte zachodu.
3. Chciał bym obejść się bez zamawiania profili/formatek na wymiar o ile nie bedzie to konieczne badź warte zachodu. Majsterkowanie to moje hobby i o ile możliwe jest zrobienie czegoś samemu - chciał bym zrobić to sam :D

Edit.1: Poprawiłem zdjęcia... :oops:

Wróć do „Budowa Frezarki CNC”