Znaleziono 4 wyniki

autor: jasiu...
21 kwie 2017, 21:04
Forum: Rysunek techniczny
Temat: tolerancja równoległości -pomocy
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 4393

Po pierwsze, mamy do czynienia z nieobrobionym materiałem hutniczym, rurą o przekroju prostokątnym. Być może jest to materiał, produkowany na zamówienie dla konkretnego odbiorcy.

Którą płaszczyznę w takim profilu przyjmiesz, żeby sprawdzić, czy producent gdzieś nie spieprzył i boczne ścianki (krótsze) są prostopadłe do powietrza, zawartego pomiędzy wewnętrznymi ściankami dłuższymi? Zakładam, że tam coś wchodzi i boczne ścianki mogą być nieco (jak to w materiale hutniczym) pofałdowane. Wtedy te krótkie ścianki będą prostopadłe do jakiejś teoretycznej płaszczyzny, dzielącej teoretycznie odstęp pomiędzy tymi ściankami na dwie połowy.

No tak, najprościej to sprawdzić, czy wchodzi tam określony sprawdzian. I nie ważne, do jakiego punktu w czasie pomiaru sprawdzian dotyka. Ważne, że w inny sposób tego nie sprawdzisz, bo nie masz tam czym zajrzeć. Poza tym, jeśli to element np. okna, to nie będziesz go mierzył na maszynie pomiarowej, bo okno musiałbyś sprzedać do pałacu. Dla klienta byłoby za drogie.

Owszem, tak się nie rysuje (ta literka na osi), ale ja uważam, że w tym konkretnym przypadku (materiał hutniczy, nieobrabiany) można na takie oznaczenie przymknąć oko, bo wiadomo, o co chodziło autorowi rysunku (mógł też napisać uwagę, ale skoro nie chciał?).
autor: jasiu...
21 kwie 2017, 18:55
Forum: Rysunek techniczny
Temat: tolerancja równoległości -pomocy
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 4393

rc666 pisze: Baza musai byc podana od rzeczywistych powierzni. Os symetrii nie jest powierzchnia, nie mozesz dotknac tego.
A to się czegoś nowego dowiedziałem. Bo przy wałach, to właśnie oś symetrii, choć nie jest powierzchnią, jest z reguły bazą do tolerancji kształtu, czy położenia (Równoległość dwóch wałów po montażu, prostopadłość powierzchni oporowych pod łożysko, bicie itd.) Przynajmniej w Niemczech na rysunkach normy, którą znalazłeś, nie znają.

Moim zdaniem wszystko na rysunku jest w porządku. Można podać tolerancje kształtu "bez literki" i dotyczy ona wówczas dwóch wskazanych powierzchni, czy osi.

Przejrzyj przykłady: http://www.ckp-sanok.internetdsl.pl/tec ... ztaltu.pdf
autor: jasiu...
21 kwie 2017, 16:40
Forum: Rysunek techniczny
Temat: tolerancja równoległości -pomocy
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 4393

Tolerancja wymiarowa wynosi ±0.2, czyli taka beczka (wymiarowo od 20.1 do 20.5) warunki wymiarowe będzie spełniać. Ale jak tam się coś suwa, to w takiej beczce może się blokować, dlatego chcą mieć przy szerszej tolerancji wymiarowej zawężoną równoległość. Czyli może mieć np. 20.5 (z wymiaru), ale wtedy najmniejszy wymiar nie powinien uciec poniżej 20.3, ewentualnie może też być 20.1, pod warunkiem, że (z warunku równoległości) nie wyjdziesz poza te dwie dyszki tolerancji, a więc do 20.3
autor: jasiu...
21 kwie 2017, 15:34
Forum: Rysunek techniczny
Temat: tolerancja równoległości -pomocy
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 4393

Wszystko w porządku.

Masz wewnętrzny wymiar 20.3±0.2

I chodzi o to, żeby te płaszczyzny, względem siebie były w miarę równoległe (te dwie dziesiąte). Prawdopodobnie coś w środek włazi, stąd cały element nie może przypominać "banana", być wygięty w płaszczyźnie prostopadłej do rysunku - mimo że wówczas, przy takim wygięciu mogłaby być zachowana tolerancja z wymiaru 20.3. Dlatego ktoś dorzucił równoległość.

Jest jeszcze prostopadłość - do osi, położonej pomiędzy płaszczyznami o których mówimy powyżej.

Wróć do „tolerancja równoległości -pomocy”