Znaleziono 3 wyniki

autor: jasiu...
31 gru 2015, 11:31
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Zakup poziomego centrum tokarkiego
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 2011

CFA pisze:I musisz sobie zdawać sprawę, że nie zrealizujesz tej 3-4 klasy na przemysłowych maszynach o jakie pytasz. Musisz szukać wykonań specjalistycznych opartych na łożyskowaniu hydrostatycznym. Ale tam już może być specjalizacja czyli maszyny tylko do wałeczków czy tylko do pierścieni.
No właśnie, firma, w której pracuję obecnie, produkuje duże szlifierki do walców, właśnie z takim ułożyskowaniem. Stąd wiem, jak to w praktyce wygląda. Zrobisz zbyt ciasne pasowanie i zatarcie gotowe.
dan-cnc pisze:będę wdrażał wykonanie i okaże się jak powinno się zaplanować technologię.
A to nie od zaplanowania technologii trzeba było zacząć? Najpierw chcesz kupić maszyny, a później kombinować, jak na nich wykonywać detale? szczególnie, że może się okazać, że potrzebujesz maszyn specjalistycznych, w wykonaniu niestandardowym (na przykład z określonym, niestandardowym wrzecionem, czy systemem pomiarowym)?

Tak żeby nie być gołosłownym, jak co niektórzy "szastają" wymiarami taki artykuł mi się kiedyś rzucił w oczy: http://www.wtryskiwacz.com/wtryskiwacze ... -rail.html

a pasowanie elementów par precyzyjnych następuje z dokładnością do 0,02 µm.

Dwóch setnych mikrona! Jeden mikron to 0.001 mm. A tu mamy dokładność 50 razy większą! W rzeczywistości, czy w artykule? :lol:
autor: jasiu...
30 gru 2015, 16:19
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Zakup poziomego centrum tokarkiego
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 2011

dan-cnc pisze:mogę napisać że są to elementy do form wtryskowych odpowiadające za wtrysk tworzywa gdzie występują duże ciśnienia i dlatego takie tolerancje.
Teraz to ja już zupełnie niczego nie rozumiem.
Jeśli to są wypychacze z tulejkami, to tolerancja h6 dla wypychacza zupełnie wystarczy. Wybacz, ale ciut tej roboty liznąłem i wiem, że tworzywo z reguły ma swoją gęstość, a poza tym określony luz jest konieczny z uwagi, żeby się to wszystko przy działaniu temperatur nie zapiekło. Bo co do słupów prowadzących, to ja bym mimo wszystko szlifował.

Chociaż z drugiej strony, jaka jest z reguły dokładność wypraski? W mikronach? Problem w tym, że samo tworzywo takiej dokładności nie da, bo - no właśnie - wszystko potrafi leciutko wpłynąć na skurcz tworzywa, choćby barwniki, czy wypełniacze. Czyli jeśli masz wypraskę w granicach 6-7 klasy dokładności to się cieszysz. No więc czemu takie dokładności? Mam wrażenie - wybacz bardzo prywatne odczucia - że nie wszystko przemyślałeś, co do rzeczywistych potrzeb w zakresie dokładności.

Zobacz - http://www.pkm.edu.pl/index.php/compone ... 0-00010310 jeśli masz wymiar 50, to stolerowanie go jako 50h3 daje możliwość tolerancji od zera do 5 mikronów na minusie. Kto i w jakich okolicznościach takie konstrukcje projektuje? Widziałeś gdzieś podobne tolerancje? Pewnie, natchniony inżynier może rysować wszystko, tylko że tolerancje, wpływają na koszty. A jeśli inżynierowi wydaje się, że taka dokładność jest konieczna tak, gdzie nie jest, to proponuję wrócić na studia, tym razem na lepszą uczelnię.

Wybacz, wiem, że nie na temat, ale forum czytają różni ludzie i dlatego chcę przekazać też i te spostrzeżenia, które sam, poprzez swoje doświadczenie (a i wiedzę również) udało mi się zgromadzić.
autor: jasiu...
30 gru 2015, 14:11
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Zakup poziomego centrum tokarkiego
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 2011

Dołożę swoją wątpliwość.

A powierzchnia to jest jakaś wymagana, czy nie ma to żadnego znaczenia?

Poza tym, moim zdaniem, to jest bzdura. Gość pisze, że "w materiałach hartowanych". A w tych materiałach nie da się tak po prostu przybrać dwie setki na korektorze, bo z powodu twardości materiału wcale dwie setki mogą nie wyjść. To też zależy od tego, ile naddatku ktoś przeznacza na tzw. przejście do pomiaru i na gotowo.

Moim zdaniem podobne problemy można rozwiązać, kombinując (jeśli robota powtarzalna) z zamieszczanymi w imakach narzędziowych napędzanymi mikroszlifierkami, z tym, że to dość wymagający temat, żeby w ten sposób uzbroić maszynę. Bo poszczególne zespoły trzeba będzie indywidualnie pewnie wykonać. No i takie zespoły muszą się w maszynie po prostu mieścić.

A tak w ogóle, to narzędzia, które tę dokładność mają dać przemyślałeś?

Wróć do „Zakup poziomego centrum tokarkiego”