Znaleziono 2 wyniki

autor: jasiu...
19 maja 2013, 16:05
Forum: CNC podstawy
Temat: Podstawy podstaw
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 4091

Patyk pisze:Przykładowo w AUTOCADZIE tworzę sobie prosty element - walec i promieniu 25mm i wysokości także 50mm. Tak stworzony "projekt" zapisuje i odczytuje go za pomocą programu CAM, który przekształca mój "element" na instrukcje dla obrabiarki. Będą to te słynne G-cody. Dobrze rozumuje?
No niestety, rozumujesz źle. Skoro wałek, to niech będzie tokarka. Owszem, możesz za pomocą niektórych formatów (formatu Autocada DWG nie) wyeksportować utworzoną powierzchnię, bądź bryłę do programu CAM i tam dopiero zaczyna się zabawa. Musisz w Camie określić, z jakiego materiału będziesz swój wałeczek toczył, jakim nożem, z którego miejsca będzie dany nóż ruszał do obróbki. Musisz też określić, jak obróbka ma wyglądać - czy nóż będzie szedł po konturze, czy zbierał warstwami, a jak warstwami, to po ile, czy będzie się wcinał w głąb (jak przy planowaniu), czy będzie przesuwał się równolegle do osi przedmiotu, no i dla pozostałych narzędzi to samo (oczywiście punkt wymiany narzędzi ma być określony wcześniej). To tak zgrubnie.

- obejrzyj sobie.
autor: jasiu...
18 maja 2013, 21:56
Forum: CNC podstawy
Temat: Podstawy podstaw
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 4091

Nie!

1. Program Cad-Cam składa się z dwóch niezależnych modułów. Pierwszy jest odpowiedzialny za utworzenie wirtualnego przedmiotu, który chcesz obrobić. Oczywiście programy te potrafią z tego wirtualnego przedmiotu wykonać rysunek techniczny, zwymiarować go itd. Moduł CAM odpowiada za stworzenie instrukcji dla obrabiarki, która wirtualny element zamieni na rzeczywisty. Będą tam np instrukcje sterujące narzędziami, czasem samym przedmiotem (na tokarce musi się kręcić), włączaniem np. chłodziwa itd. Wszystko co musi "wiedzieć" maszyna, żeby za pomocą narzędzi, w które jest wyposażona przedmiot wykonać.

2. - już wiesz

3. Nie, są to obrabiarki, w których sterowanie ręczne i odczyty np. na podziałkach, czy wyświetlaczach są obsługiwane przez komputer, za pomocą mechaniozmów wykonawczych. Ot możesz mieć jedną oś (jakieś zaginarki), dwie osie (tokarka) trzy, cztery a także pięć. Pięć osi, czyli możliwość przesuwu narzędzia (lub przedmiotu względem narzędzia) wzdłuż trzech osi XYZ, a także obrotu tego układu względem dwóch osi - może się stół obrotowy obracać względem osi poziomej i może pochylać się głowica, względem którejś z osi x albo y.

Oczywiście narzędziem może być stempel (w wykrawarkach), nóż tokarski, frez, palnik plazmowy, laser i wszystko, co potrafi wykonać jakąś obróbkę.

4. Ja bym raczej pomyślał którą z dziedzin opanować (nie ma się sensu uczyć obróbki skrawaniem, jak chcesz pracować na wypalarce) a później z jednej strony szukał książek o sposobach obróbki daną metodą, a z drugiej instrukcji do sterowań, jakie w danych obrabiarkach występują. Nie szukałbym zbiorczych opracowań, ale raczej szczegółowe.

Wróć do „Podstawy podstaw”