Znaleziono 5 wyników

autor: jasiu...
21 paź 2020, 19:56
Forum: CNC podstawy
Temat: Błędne koło - początki
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 1628

Re: Błędne koło - początki

cubit pisze:
21 paź 2020, 19:10

Ale to już wchodzimy w zupełnie inna dziedzinę nie związaną z pracą operatora.
jasiu... pisze:
20 paź 2020, 18:33
I tu będą potrzebni ludzie, którzy potrafią modelować. Może zamiast iść w obróbkę metalu iść w druk 3d?
Tylko po co czytać, co ktoś w pierwszym poście napisał. Nawiasem mówiąc, nie ma czegoś takiego, jak operator drukarki 3d. Bo i co on by robił? Różaniec odmawiał w czasie drukowania? Widzę, że nie masz pojęcia o pracy z taką drukarką.
cubit pisze:
21 paź 2020, 19:10

Jak człowiek który nie chce robić studiów ma sobie w modelowaniu skomplikowanych elementów poradzić jak nawet podstaw materiałówki nie ma ogarniętej.
A do czego mu podstawy materiałówki? A poza tym, ja mam więcej wiary w ludzi.
autor: jasiu...
21 paź 2020, 19:04
Forum: CNC podstawy
Temat: Błędne koło - początki
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 1628

Re: Błędne koło - początki

cubit pisze:
21 paź 2020, 18:43
Tylko co będzie miał do roboty taki operator drukarki 3D za N lat?
Model się sam zrobi? A co do doświadczenia, to ja dzisiaj właśnie wywiozłem dwie palety wydrukowanych elementów. Jestem naprawdę blisko tej technologii i to praktycznie blisko.
cubit pisze:
21 paź 2020, 18:34
Może pokaż np coś przydatnego.
Może jakieś części z silnika odrzutowego Rolls-Royce
Przydatne części z silnika odrzutowego? Chciałbym ci pokazać ułożyskowanie szlifierki, do szlifowania wałeczków, takich po 120 ton, ale mi nie wolno.
luki158 pisze:
21 paź 2020, 18:38
Myślę że dobrym wyborem może być też serwisant maszyn cnc, laserów, waterjet. Dodatkowo można sobie na boku dorobić po godzinach za fajnie pieniądze.
Oczywiście, że tak. Najważniejsze jest, żeby twoje umiejętności były poszukiwane. A operatorów, szczególnie po kursach się narobiło, że hoho.
autor: jasiu...
21 paź 2020, 18:23
Forum: CNC podstawy
Temat: Błędne koło - początki
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 1628

Re: Błędne koło - początki

cubit pisze:
21 paź 2020, 17:55
Film który wklejasz to tylko jeden z wielu elementów, a głównie robi się te proste o czym też napisałem.
Zauważyłeś, że drukarka jest z firmy DMG Mori? Tak, z tej samej, co obecnie centra obróbcze!

Nie mogę (tajemnica firmy) wstawić ci zdjęć detali, jakie w firmie, gdzie pracuję, schodzą z drukarki. Uwierz mi, niektóre z nich byłyby wręcz niemożliwe do wyfrezowania, czy osiągnięcia innymi metodami.

Bo głównie robi się elementy te, najbardziej skomplikowane.

Ja pracuję w firmie, która wykonuje na cały świat duże, specjalistyczne maszyny. Takie po kilka milionów euro każda. Detali z drukarki, które są w nich wykorzystywane jest coraz więcej.

Jeśli masz doświadczenie z modelarstwa i maszynkami z aliexpress, to możesz tak myśleć. Tyle, że to, co dziś jest normą w Niemczech, jutro wejdzie do Polski i wówczas fachowcy do tych maszyn mogą być potrzebni.

Proszę bardzo, kolejny filmik:

A może z metalu? Niekoniecznie takie zabawki:
autor: jasiu...
21 paź 2020, 17:52
Forum: CNC podstawy
Temat: Błędne koło - początki
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 1628

Re: Błędne koło - początki

cubit pisze:
21 paź 2020, 16:01
Jak dla mnie druk jest przereklamowany, bo jest popularny, bo maszyny są tanie.
O jakich maszynach piszesz? Ja wyraźnie napisałem, laser i proszek. No dobrze, to obejrzyj sobie film.



A teraz pytania.

Ile kosztowałoby wyfrezowanie elementu tradycyjnymi metodami, który widzisz na filmie?
Ile kosztowałby element, gdyby do jego wykonania wykorzystać formę wtryskową. Zakładam, że potrzebujesz 10 tych elementów na miesiąc.

Bo ile kosztuje taka drukarka i ile kosztuje później element z niej, to ja wiem. I wiem, że coraz więcej firm przejdzie właśnie na takie technologie.
Satino pisze:
21 paź 2020, 14:40
gdybym zaczął od cnc w metalu i np za 3-5 lat próbował przejść na druk to byłoby mi łatwiej ze względu na doświadczenie w cnc ? czy to całkiem coś innego ?
Myślę, że po obejrzeniu filmu już wiesz. Problemem jest wykonanie cyfrowego modelu, który drukarka wykorzysta, żeby w miejscu, gdzie jest przedmiot, stopić ze sobą cząsteczki proszku. Drukarka robi sama, a zadaniem obsługanta jest pokazanie jej (zamodelowanie przedmiotu), co ma zrobić. No i wyjęcie i oczyszczenie elementów, ale to jest oczywiste.

Jeszcze jedno. Gdzie takie elementy są drukowane? Odpowiedź jest prosta, wszędzie tam, gdzie produkt wyjściowy jest drogi. Jeśli chciałbyś drukować zderzaki do samochodów, to nie jest na dziś najlepszy pomysł, ale jeśli chcesz zrobić zderzak do prototypu, to musisz go wydrukować. Podobnie wszędzie w produkcji małoseryjnej. Zakładam, że firma produkuje jakieś specjalistyczne maszyny. Robi to w ilościach jednostkowych. Czy np. pulpit takiej maszyny warto robić metodami skrawania, czy plastycznymi (tłoczenie), czy taniej będzie wydrukować.

A coraz więcej takich drukarek się się sprzedaje. Oczywiście nie mają one nic wspólnego z drukarkami dla amatorów, z szpulką filamentu. Koszt ich też jest inny, ale i zastosowanie inne.

Gość ma 27 lat, ale trochę w głowie ma, umie opanować wiele rzeczy, myślę, że modelowania też jest w stanie się nauczyć. Jeszcze jedno, a o tym zapomniałem. Oczywiście, że praca w nowych technologiach, takich jak druk 3d nie będzie możliwa w wielu regionach. No ale to się tyczy chyba nie tylko tej technologii. Jeśli ktoś chce trochę więcej w życiu zdziałać, musi czasem trochę dalej od mamusiowego podwórka się ruszyć, z tym że to jest oczywiście, oczywista oczywistość.
autor: jasiu...
20 paź 2020, 18:33
Forum: CNC podstawy
Temat: Błędne koło - początki
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 1628

Re: Błędne koło - początki

Ta branża może skończona nie jest, ale ciężko będzie przez pokoronowy kryzys. Zastanawiam się, jeśli nie masz doświadczenia, może sensowne będzie iść tą drogą, ale nie w kierunku obróbki mechanicznej, ale np. drukarek. Moim zdaniem to jest chyba przyszłość, szczególnie przemysłowe drukarki, lepiące laserem z proszku. I tu będą potrzebni ludzie, którzy potrafią modelować. Może zamiast iść w obróbkę metalu iść w druk 3d?

Taka sugestia tylko, liczę na to, że inni się w tym temacie wypowiedzą. W firmie, w której pracuję bardzo dużo detali, zamiast frezować robi się z proszku PA12.

Wróć do „Błędne koło - początki”