Znaleziono 3 wyniki

autor: jasiu...
05 lut 2019, 16:45
Forum: CNC podstawy
Temat: Nowy operator/programista
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 1248

Re: Nowy operator/programista

Po pierwsze, przygotuj się na zmianę odcienia skóry. Na karuzelówkach i wytaczarkach bardzo często robi się żeliwo, a to taki materiał, że zawiera grafit. Możesz się myć, ręce i tak będą szarawe. Z tym, że podobno wdychanie pyłu żeliwnego szkodliwe nie jest. Tak mówią.

Wytaczarka daje dużo większe możliwości. Są na niej obrabiane duże elementy, korpusy itd. i w związku z tym wymagania dotyczące jakości obróbki są dość wysokie (nie może w korpusie łożysko "latać"), ale jak opanujesz, to i pracę łatwiej znaleźć i stawki z reguły są na tych maszynach najwyższe. Ale robota jest trudna, wymagająca myślenia (żeby ci korpusu podczas obróbki nie powyginało), odpowiedzialna (żeliwnego elementu o wadze kilku-kilkunastu ton do złomu się nie wyrzuca), ale moim zdaniem warto w to iść i się tego uczyć. Ważne, żebyś miał się od kogo nauczyć, żeby był ktoś, kto ci trochę niuansów pokaże

Karuzelówka jest prostsza, ale elementów toczonych o tych gabarytach potrzeba mniej, stąd o pracę trochę trudniej.

Jeszcze ważna sprawa, ty musisz ten ciężki element ustawić, potrzebne są uprawnienia na jakiś dźwig (suwnicę), czasem na wózek, którym podwieziesz element, ale to później. Ważne, żebyś był spokojny, żeby nie przyrżnąć ciężkim elementem w stół, czy nie rozkołysać go. Precyzja w ustawianiu takich dużych detali jest ważna, musisz mieć trochę predyspozycji, wiedzieć kiedy nacisnąć guzik suwnicy, kiedy puścić. Niby proste, a niektórzy narzekają, jak mają nowy detal ustawić.
autor: jasiu...
23 sty 2019, 16:51
Forum: CNC podstawy
Temat: Nowy operator/programista
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 1248

Re: Nowy operator/programista

TooAmbitiousMan pisze:
22 sty 2019, 22:14

a on woli kogoś z "doświadczeniem", którego nigdzie nie zdobędę bo wszędzie szukają ludzi z doświadczeniem kilkuletnim.
No to rób doświadczenie. Może potrzebuje kogoś, do prac bez doświadczenia. Znam firmę, gdzie frezer przez dwa lata pracował jako kierowca dostawczaka. Przez te dwa lata (lubili gościa, był naprawdę koleżeński) nauczył się "w międzyczasie" obsługi frezarki. Kiedy jeden z frezerów odszedł, poprosił szefa, że chciałby na jego miejsce wskoczyć. Szef trochę zdziwiony, ale się na próbę zgodził. No i ma dobrego frezera, bo młody naprawdę szybko łapał, tym bardziej, że wiedział sporo, znał firmę, a resztę pomogli koledzy.

Tak też można.

No właśnie, doświadczenie, a nie wiedza. I powiem ci dlaczego. W sytuacjach awaryjnych, wypadek, kolizja, trzeba działać trochę odruchowo, tu wiedza niestety nie wystarczy. Dlatego tak ważne jest bezpośrednie obycie z maszyną. Jest jeszcze jedno, czasem trzeba oszacować, np. ile zostanie odepchnięte narzędzie, o ile inny wymiar zrobi, niż wynikałoby to z prostego przeliczenia. Ot brałeś wiórka 2 mm. Wyszło, że jest 0.1 mm za ciasne. Trudno, dosuwasz nóż o te 0.05 mm (mówię o tokarce), to jak przejedzie, to będzie - no właśnie - zbierze niestety dużo więcej, bo taki mały wiórek noża nie odepchnie i będziesz miał kawał złomu. Takie rzeczy łapiesz podczas praktyki i dlatego jest ona ważna.
autor: jasiu...
22 sty 2019, 17:07
Forum: CNC podstawy
Temat: Nowy operator/programista
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 1248

Re: Nowy operator/programista

TooAmbitiousMan pisze:
22 sty 2019, 15:23
Zauważyłem, że programy CAD/CAM (jakieś SolidWorksy, Mastercamy itd.) same generują kody, na podstawie wykonanego rysunku i wprowadzonych parametrów.
No tak, czasem "same generują kody", ale najczęściej generują kody nie same, a dokładnie według założeń osoby, która w odpowiedni sposób wyobraża sobie obróbkę. A tak, program jest tylko narzędziem, dokładnie takim samym, jak młotek. Młotek masz, żeby się nie męczyć, wbijać gwóźdź pięścią, a program, żeby samemu nie wypisywać czegoś, co może policzyć i wypisać program. Niestety, program nie myśli, myśli programista.
TooAmbitiousMan pisze:
22 sty 2019, 15:23

Jakie są wymagania na programistę, muszę umieć tworzyć rysunki, czy wystarczy, że na ich podstawie napiszę dobry program ?
No czasem trzeba coś narysować, ale to nie jest tak, że programista musi być konstruktorem. Choć znajomość rysunku technicznego musi być więcej, niż dobra. Przydaje się wiedza o obróbce (w końcu musisz wiedzieć, z jaką prędkością ma to wiertło w materiał wejść) no i wyobraźnia, żebyś nie obrobił tak, że nie będzie jak złapać, przy obróbce "drugiej strony". Wbrew pozorom, sporo ludzi wyobraźni nie ma.
TooAmbitiousMan pisze:
22 sty 2019, 15:23
Polecicie mi jakieś książki
Warto przeglądać dokumentacje maszyn, tam gdzie masz sporo opisane, jak z obrabiarki korzystać.
TooAmbitiousMan pisze:
22 sty 2019, 15:23
Czy w najbliższej przyszłości będzie opłacało mi się wykupić któryś z programów CAD/CAM
Moim zdaniem nie. Są to drogie programy i powinny na siebie zarabiać. W końcu zasadą jest, żeby wydawać mniej, niż się zarabia. Kursy - chmmm - jeśli są organizowane przez dystrybutorów oprogramowania, to warto. Jeśli przez firmę, która "dostała dofinansowanie z funduszy unijnych", to niekoniecznie. Będziesz się uczył z osobami, które straciły pracę i wysłał je PUP, jacyś kucharze, tynkarze, uczuleni na cement itp.
TooAmbitiousMan pisze:
22 sty 2019, 15:23
Czy Sinumerik i Fanuc są kompletnie inne czy mogę się ich uczyć równolegle i są do siebie podobne ?
Są podobne i dlatego będzie ci się mylić. Moim zdaniem sens jest nauczyć się jednego a dobrze, a nie wszystkiego po trochu i byle jak. Przynajmniej na początek. Jakiego - tego, w jakim chcesz na początek pracować, od którego chcesz zacząć, przecież masz chyba jakieś plany, po co ci umiejętności rozmawiania z obrabiarkami :mrgreen:

Wróć do „Nowy operator/programista”