Znaleziono 3 wyniki

autor: jasiu...
17 sty 2018, 20:37
Forum: Obróbka metali
Temat: Wiercenie wiertlem plytkowym - problem
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 3753

Re: Wiercenie wiertlem plytkowym - problem

Moment, po pierwsze, chłodzenie mamy dobre, bo wiertła zawsze są chłodzone przez narzędzie, płytka jest pokryta i dopasowana do gatunku materiału, to skąd się bierze niby przyklejony do płytki materiał i czemu nie odskoczy on przy pierwszym dotknięciu do materiału podczas powrotu. Wiór zgrzewa się z płytką? Jakiego producenta płytka zgrzewa się w takich wypadkach z wiórem? Powtarzam, dobre chłodzenie i płytka dostosowana do gatunku.

Kiedyś zafascynowany spiralką przewierciłem na tokarce kawałek materiału na wylot, a następnie zatrzymałem maszynę, żeby obejrzeć jak wygląda otwór. Był gładki, na płytkach nie było śladów przyklejonego materiału. Miał też mniejszą średnicę, niż zmierzona na maszynie pomiarowej średnica wiertła i różnica była spora, wynosiła około 0.3 mm. Po zmianie płytek na nowe różnica średnic otworu i wiertła (dalej otwór mniejszy) wyniosła niecałe 0.1 mm.

To ja się pytam, czemu wiertło zostawia materiał? Temu, że pojawia się moment gnący pomiędzy zewnętrzną i wewnętrzną płytką, który powoduje przegięcie wiertła? Ja tak wydedukowałem. Żeby nie było, że mam małe doświadczenie, to obróbką się zajmuję od czasów, jak jeszcze składanych wierteł nie było, no może zaczynały się pojawiać. A co do teorii, strajk studencki przed stanem wojennym trochę namieszał w zajęciach, ale myślę, że tamten brak wiedzy już dawno nadrobiłem i mogę swoje zdanie mieć.

Krótkie, stabilniejsze wiertło ma mniejszą możliwość odgięcia. Dlatego przy takim narzędziu otwory wychodzą lepiej. Poza tym, jeśli otwór ma naddatek, to spiralka nie robi różnicy, a jeśli ma być w nim śruba M24, czy M30, to też po dokręceniu spiralki nie będzie widać.
autor: jasiu...
14 sty 2018, 13:15
Forum: Obróbka metali
Temat: Wiercenie wiertlem plytkowym - problem
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 3753

Re: Wiercenie wiertlem plytkowym - problem

Hmmetal pisze:
14 sty 2018, 13:01

Problem jest taki, że pisze Pan jakieś straszne głupoty :)
No cóż, to może Pan mi wyjaśni, skąd się bierze spiralka? Moim zdaniem, gdyby nie było naddatku materiału, czytaj, gdyby nie było odepchnięcia wiertła, to podczas powrotu nie byłoby w czym spiralki wyrzeźbić.

Używałem wierteł różnych firm, teraz najczęściej SECO. I zawsze efekt był podobny, spiralka podczas wychodzenia z otworu jest taka sama. Ja rozumiem, że każdy przedstawiciel handlowy uważa swoje produkty (szczególnie te droższe) za najlepsze. Tylko że jeśli się go zaprosi, żeby zademonstrował, co robić, żeby tej spiralki nie było, słyszymy bełkot o maszynie, która nie ma geometrii, ma luzy i takie tam ogólniki.

Powtarzam, od wielu lat mam do czynienia z obróbką metali, zawsze miałem dostęp do produktów wielu firm narzędziowych i moim zdaniem, żaden producent wierteł składanych nie rozwiązał problemu, który jest opisany. Spiralka przy powrocie jest i będzie. Na marginesie, zauważyliście, że jeśli wiertło krótkie, bardziej stabilne, to spiralka mniejsza?
autor: jasiu...
14 sty 2018, 10:37
Forum: Obróbka metali
Temat: Wiercenie wiertlem plytkowym - problem
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 3753

Re: Wiercenie wiertlem plytkowym - problem

Problem z tymi wiertłami jest taki, że one są niesymetryczne. Z jednej strony jest obciążona płytka blisko osi, z drugiej płytka na zewnątrz wiertła. Powstaje moment, który przegina wiertło w stronę mniej obciążonej środkowej płytki. A że układ wiertło-oprawka-wrzeciono ma jakieś możliwości poddania się (sprężystość luzy), to regułą jest, że otwór wykonany tak odgiętym wiertłem jest ciut mniejszy, niż by to z geometrii wynikało. Podczas powrotu tych sił nie ma, wiertło jest nieprzegięte i dlatego zewnętrzna płytka rysuje powierzchnię.

Ja zauważyłem to praktycznie na każdej maszynie, z tym że ja problemu nie widzę. Jeśli otwór ma służyć temu, żeby tam była np. śruba, to może spiralka pozostać. W każdym innym przypadku otwór powinno się potraktować wytaczadłem, jeśli zależy nam czy to na pasowaniu, czy tylko na estetyce.

Wróć do „Wiercenie wiertlem plytkowym - problem”