Znaleziono 3 wyniki

autor: jasiu...
08 paź 2017, 10:38
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Toczenie gwintu wewnętrzego calowego
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 1925

Areo84 pisze: To skąd możesz wiedzieć jak to się robi
Bo ja dawno temu rano przy tokarce, z takimi tokarzami, a po południu słuchać docentów. :lol:
jacekrr pisze:Będzie dobrze. Trzeba zwrócić uwagę na dźwięk na kształt i kolor wióra.
Będzie źle, bo stopy miedzi ogólnie mocno się grzeją i lubią, jak się je porządnie chłodzi i smaruje, a więc kolor wióra zawsze będziesz miał taki sam. Myślę, że będą to sypiące się igiełki. Poza tym, jak masz zamiar podglądać wiór w długim otworze? Przecież nóż ci go zasłoni.

No ale nie przejmuj się, ja od początku sceptycznie podchodzę do tematu toczenia nakrętek pasowanych do nierównomiernie zużytych śrub :razz:
autor: jasiu...
07 paź 2017, 09:35
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Toczenie gwintu wewnętrzego calowego
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 1925

W "przypadku tego trapezu" toczenie oryginalną płytką do gwintów trapezowych może nie dać rezultatu z prostej przyczyny. To gwint o dużej różnicy pomiędzy średnicą zewnętrzną i wewnętrzną. Nie masz możliwości skrawania wszystkich ścianek jednocześnie, bo przy wymiarach wytaczaka (on musi odskakiwać, żeby wyjść) będziesz mieć jeden wielki jazgot i fale na powierzchni od drgań.

Musisz zrobić na początek ciaśniejszą nitkę gwintu, używając takiego nożyka (sprawdź, czy na pewno jest nadal 30 stopni): https://www.kammar24.pl/noz-tokarski-do ... 18896.html albo nożyków składanych takich jak w tym poście: https://www.cnc.info.pl/topics66/czym-w ... t49434.htm W tym drugim musisz mieć nożyk doszlifowany do ścianek (30 stopni).

Możesz wjechać nawet ciut głębiej. Na średnicach zewnętrznej i wewnętrznej ten gwint nie pracuje i ma luz. A później wycofujesz delikatnie nóż, przejście, żeby zrobić powierzchnię i przesuwając nóż w przód, kolejnymi przejściami starasz się złapać szerokość gwintu pasującą do śruby.

Nie, nie pytaj, jak dopasować do zużytej śruby, gdzie zawsze będzie w jednym miejscu (niewyrobionym) pasował, w innym będzie latał. Po prostu czasem trzeba mieć też trochę swojego zdania i umieć powiedzieć szefowi, że g... z tego będzie, jeśli śruba pozostanie nie zregenerowana. To naprawdę nie są koszty, bo regenerujesz do zniknięcia plam, wyprowadzasz kąt i masz w efekcie właściwie nową śrubę, tyle że z nietypowym gwintem.
autor: jasiu...
06 paź 2017, 16:55
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Toczenie gwintu wewnętrzego calowego
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 1925

Nie uda ci się to. Tak się nie robi.

Pierwszym etapem jest poprawienie śruby, z której trzeba zdjąć wszystkie ślady zużycia. Przecież ta śruba zużyta jest niejednakowo, w jednych miejscach mniej, w innych więcej. To ja się pytam, do jakiego miejsca chcesz nakrętkę dorabiać, do tego wyrobionego, żeby w innym miejscu ci się blokowała, czy do tego niewyrobionego, wówczas w niektórych miejscach będą luzy?

Nie umiesz zregenerować śruby, albo nie masz na czym, daj ją dobremu tokarzowi z bardzo dobrą tokarką (geometria, wyposażenie w podtrzymkę ruchomą).

A później do tej śruby dorabiaj nakrętkę. Będziesz znał średnice wewnętrzną i zewnętrzną gwintu (od tokarza), a szerokość nitki zrobisz sobie, najpierw skrawając na gotowo jedną stronę, a później dobierając z drugiej.

I nie ma znaczenia, jaki gwint na tej śrubie był kiedyś, ważne, na jaki nietypowy gwint śrubę da się zregenerować. Każdy tokarz, ale po zawodówce, nie po studiach, będzie wiedział, jak to się da zrobić.

Wróć do „Toczenie gwintu wewnętrzego calowego”