Znaleziono 2 wyniki

autor: jasiu...
04 lut 2017, 16:22
Forum: Mazak, Mitsubishi, Mazatrol
Temat: Toczenie stożka na średnicy wewnętrznej
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 2307

andreas0007 pisze:I już widzę jak uzyskujesz powierzchnię Ra0,4.
Moje stare oczy nie widzą tego twojego Ra0.4 na tym pierwszym rysunku. Możesz mi powiedzieć, gdzie ten symbol jest pokazany? Chyba że złośliwy monitor mnie nie chce wyświetlić. A poza tym twoje rysunki na większości osób wrażenia nie chyba robią. Na tym większym przy 0.4 nad trójkącikiem jest napis Hone i ja wiem, co on oznacza :lol:

Ale nie o to chodzi. Czasem programowanie maszyny musi być jak opowiadanie bajek. Zarówno wprowadzany kontur, jak i deklarowane narzędzie może mocno różnić się od rzeczywistości, pod warunkiem, że osoba, która takie "numery" odprawia wie, czemu odprawianie takich numerów ma służyć. Ot dlatego jeden programista przejmuje się kształtem obróbki, a inny tylko tym, że herbata lurowata i trzeba zmienić markę.

No dobrze, tak kawa na ławę. Jak masz czasem problemy z puszczeniem płytki po określonym trudnym konturze, to wówczas warto wpisać że (w Sinumeriku dla przykładu) parametr ostrze wybierasz jako 9 (kółko), promień, jako promień zaokrąglenia prostokątnej płytki (najczęściej 0.2), a cały kontur przerabiasz tak, jakbyś właśnie tym kółeczkiem chciał obtoczyć. Wtedy przejdzie ci wszystko jednym ruchem, jeśli używasz prostego CAM-a, a i z kompensacji da się korzystać. Trochę pomyślunku i wprawy wystarczy, żeby tak podejść do obróbki. Pomyłka? Jak masz wyobraźnię, ze świadomością kombinujesz, to się nie boisz.
autor: jasiu...
03 lut 2017, 19:36
Forum: Mazak, Mitsubishi, Mazatrol
Temat: Toczenie stożka na średnicy wewnętrznej
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 2307

andreas0007 pisze:Rowek wytaczakiem do rowków a fazkę zwykłym wytaczakiem.
E tam, Wszystko robisz jednym wytaczakiem, tylko trochę oszukujesz na konturze. Po prostu uwzględniasz grubość wytaczaka (tego do podcięć) a samo narzędzie możesz określić jako taki wytaczak:

Obrazek

ale z taką płytką -

Obrazek

Wtedy wpisujesz promień taki, jak zaokrąglenie rzeczywistej płytki (tej z pierwszego rysunku) ale wszystkie "tylne" krawędzie przesuwasz o szerokość wytaczaka, pomniejszoną o - sam chyba już wiesz.

Wróć do „Toczenie stożka na średnicy wewnętrznej”