Znaleziono 4 wyniki

autor: jasiu...
20 sty 2017, 20:07
Forum: Obróbka metali
Temat: Proces technologiczny korpusu
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 2716

Cheche ja chcę przy okazji trochę wiedzy ci przemycić. Może się kiedyś przyda.

Zewnętrzna średnica zaworu - po co obrabiać? Przecież ona styka się z powietrzem i nie ma wpływu na nic.

za to gniazdo grzyba powinno być gładkie, żeby uszczelka mogła siąść.

Zobacz (nie chciało mi się rysować) podobny zawór:

Podobny, bo tam masz prowadzenie w tulejce, która jest częścią pokrywy zaworu (na powiększeniu szczegółu drobno kreskowana), a u ciebie w korpusie, ale to nie ma znaczenia. Za to widać tam (czarne) uszczelnienie. A jeśli to ma chodzić w tej tulejce i się nie zużywać, to gładkie musi być. Stąd uwaga.

Ale popatrz na dół, jak zamyka się grzybek. Widzisz - musi wejść w obrobione gniazdo, płaszczyzna z góry musi być obrobiona, bo inaczej szczelne nie będzie.

A po bokach niczego nie obrabiasz, bo tam tylko medium płynie i może być nieobrobione.

Właśnie - jak masz dobry rysunek, to wiesz co musisz obrabiać, z jaką dokładnością i czym. Wtedy jesteś w stanie zrobić proces technologiczny. Ja rozumiem, że twój wykładowca miał tyle samo do czynienia z obróbką, co ty, albo i mniej. Ja rozumiem, że gościu po prostu zarabia na życie, prowadząc zajęcia. Znam te bóle, w tym zakresie przez lata w szkołach nic się nie zmieniło. Tym niemniej, jak chcesz pomocy od nas, to zróbmy to tak, żebyś na każde pytanie mógł odpowiedzieć i czegoś się dodatkowo nauczyć. Bo nam będzie trochę wstyd, jak potraktujesz temat "na odwal się". :lol:
autor: jasiu...
20 sty 2017, 15:19
Forum: Obróbka metali
Temat: Proces technologiczny korpusu
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 2716

a ja się jeszcze spytam

Kto stolerował zewnętrzne średnice zaworu w pięciu setkach (wymiary 220±0.05 i 215±0.05) i czemu to ma służyć. Normalnie te średnice zostawia się nieobrobione, surowe z odlewu.

O ile wymiar Φ90 w tym miejscu, gdzie przychodzi grzybek rozumiem, że jest tolerowany w dwóch setkach (może chcesz tam dać jakieś uszczelnienie, jeśli tak, stoleruj gładkość), to te Φ90 po bokach mogą chyba być tolerowane dużo niżej. Na dobrą sprawę, to H13 w tym miejscu pewnie rozwiązałoby sprawę, w końcu tam przychodzi jedynie kołnierz z "rułą".

Wymiar Φ 74 jest stolerowany w dwóch setkach. Powiesz, po co? I gdzie jest powierzchnia, na której oprze się zawór grzybka, chyba że to jakaś inna konstrukcja (przesuwana zasuwa z otworem?) No właśnie, a gdzie znak chropowatości w takim razie?

Bo od tego się zaczyna. Jeśli masz "ptaszek" z kółeczkiem, to tych płaszczyzn nie obrabiasz. Jeśli z pięćdziesiątką, to znaczy, że obrabiasz byle jak. Ale jak koło ptaszka siedzi 0.63, to znaczy, że musisz powierzchnię wyprowadzić naprawdę na gładko.

No i czy nie lepiej, tak jak się powinno, zastąpić cyferki literkami? Bo twoje 90 z tolerancją +0.02 można zapisać też jako 90H6. Dla średnic 80-120 przy H6 masz 22 mikrony tolerancji. A może H7 wystarczy? Frezer się ucieszy! Zobacz: http://www.impex-ready.idsl.pl/specyfikacje/219.pdf

No i moim zdaniem chyba kuriozum. Średnica Φ20 to ci po co? Nie będzie tam przypadkiem śruby? Jeśli tak - śruba M20 na przykład, to otwór powinien mieć 21! Chyba że to jakiś specjalny zawór, z pasowanymi śrubami, gdzie rozwiercanie tych otworów ma sens. Ale wówczas musisz być może stolerować bardzo dokładnie rozstaw tych otworów! A może nie musisz i wymiar Φ180 również możesz wykonać z dokładnością do dychy, a nawet dwóch?

Pamiętaj, każde zero po przecinku, jak podajesz tolerancję kosztuje i to sporo. Może da się to taniej zrobić, jeśli rysunek jest twój.
autor: jasiu...
18 sty 2017, 16:24
Forum: Obróbka metali
Temat: Proces technologiczny korpusu
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 2716

Cheche pisze:Wytaczadła z ostrzami ze stali szybkotnącej nadadzą się do obróbki brązu? i czy te gniazdo wystarczy wytaczakiem obrobić?
Sto lat temu tak się robiło, dziś używa się płytek (są specjalne do brązu). Przyczyna jest prosta. Brąz to odlew, a więc miały szanse tam powstać różne związki, które powodują bardzo szybkie tępienie się narzędzia. Poza tym płytka ma stalą geometrię, a noże ostrzone z HSS taką, jak sobie naostrzyłeś, co ma znaczenie, jeśli chodzi o powtarzalność. No i najważniejsze, HSS ma dużo mniejsze dopuszczalne prędkości skrawania, a więc stosując płytki robisz szybciej.

No i jak pisałem, wymienić płytkę nauczysz przyuczonego szewca, a dobrze naostrzyć nóż (później ustawić) nie każdy umie.

Czasem gniazda zaworowe poddaje się docieraniu. Chodzi o to, żeby powierzchnia styku była jak najdokładniejsza (np. w zaworach kulowych, ze stożkiem). Tu tego nie musisz robić (wystarczy przetoczyć), bo z konstrukcji korpusu mozna się domyślić, że tam przyjdzie "grzybek" z uszczelką, a więc szczelne będzie na uszczelce.
autor: jasiu...
17 sty 2017, 20:11
Forum: Obróbka metali
Temat: Proces technologiczny korpusu
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 2716

zaczekaj, nie tak szybko.

Najpierw, w jaki sposób zamocujesz odlew do obróbki. Bo to chyba będzie robota seryjna, a więc warto pomysleć, jak zapewnić, żeby pijany pracownik, z wykształceniem szewc-cholewkarz (takiemu można płacić ciut mniej) mógł to ogarnąć.

Zauważ, to jest ogromny zawór, chciało by się powiedzieć zaworzysko i nie każdemu fachowcowi będzie się chciało takie sztuki dźwigać.

Potrzebne ci coś, co pozwoli na obróbkę trzech płaszczyzn. Trzeba splanować kołnierze z lewej i z prawej (tak, masz rację, otwory też), a poza tym od góry (średnica 215) zrobić trzeci kołnierz i gniazdo.

Ja bym ten zaworek położył, a później z każdej strony dojeżdżał - prosi się obróbka z poziomą osią a element na stole obrotowym, też sterowanym (czwarta oś). Ewentualnie mała wytaczarka, ale zwykła frezarka pozioma ze stołem obrotowym wystarczy.

No to kombinuj dalej.

Wróć do „Proces technologiczny korpusu”