Znaleziono 1 wynik

autor: jasiu...
11 lut 2008, 19:39
Forum: Śruby Kulowe / Śruby Trapezowe
Temat: kasowanie luzu
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 11087

Najważniejsze jest, żeby stół był w miarę sztywno trzymany przez śrubę, bo innej metody usztywnienia stołu praktycznie nie masz. Oczywiście, wpisując liczbę, o jaką zmienia się wymiar przy zmianie kierunku obrotów śruby masz teoretycznie najazd na pozycję bezbłędny, ale chciało by się powiedzieć - no i co z tego?

Frezowałeś kiedykolwiek współbieżnie (a czasem właśnie kierunkowość obróbki jest bardzo ważna)? Jeśli nie, to możesz nie wiedzieć, że bardzo istotna jest sztywność obrabiarki. I nie dotyczy to tylko sztywności na prowadnicach. Przecież prowadnice powinny być jak najlepiej nasmarowane i jak najlepiej likwidować tarcie, jakie się na prowadnicach wytwarza. Niestety - wtedy masz jedno wyjście - musisz mieć sztywny układ śruba - nakrętka, bo inaczej wszystko będzie się telepać i ładniej (czytaj dokładniej) powierzchni nie uzyskasz.

Niektórzy radzą sobie (przy regulacji klinem), dociskając klin, tak by była wymagana pewna siła, przepychająca stół na prowadnicach. Troszkę pomaga, ale po pierwsze silnik bardziej cierpi, a po drugie większe tarcie, a więc i szybsze zużycie i maszyna nadaje się na złom. Moim zdaniem dobra śruba z nakrętką kulową (w ostateczności nakrętka i przeciwnakrętka z brązu) jest nie do przecenienia i o wszelkich zastępczych działaniach typu "programowa regulacja luzów" (o ile nie dotyczy to np. 1-2 setek) najlepiej zapomnieć!

mała uwaga do tekstu podanego przez Dzikusa - w dużych maszynach mamy często układ odczytujący liniowy (nie ze śruby), złożony z segmentów. I właśnie w programie wpisuje się dokładność usytuowania tychże segmentów - o ile rzeczywisty wymiar się zmienia przy przejściu układu sczytującego z segmentu na segment. Ja bym tego nie nazywał raczej kasowaniem luzu, a po prostu korekcja dokładności montażu segmentów listwy pomiarowej.

Wróć do „kasowanie luzu”