Nie da się ot tak bezpośrednio z grubsza porównać, bo wyjdzie ci, że są to te same programy!
Zawsze "G01" włączy ci ruch po prostej z posuwem "F", zawsze M03 albo M04 włączy ci obroty wrzeciona (trzy w prawo, cztery w lewo). "M5" wyłączy ci silnik, a "M9" chłodziwo.
i jeszcze "M30", to zawsze koniec programu, wyłączenie posuwów i obrotów i powrót na początek programu.
Jak widzisz - żadnych różnic w JĘZYKACH PROGRAMOWANIA tak naprawdę nie ma

Różnice i to znaczne masz za to w budowie całego systemu i zasadach jego obsługi. Inaczej odbywa się np. zjazd na punkty referencyjne, wpisywanie np. długości czy średnicy narzędzia, miejsca, w którym na stole znajduje się detal. Inaczej obsługuje się podajnik narzędzi, czy głowicę, włącza się podajnik wiórów, wpisuje program, czy dane.
Użyłeś zwrotu: "zeby bylo to napsiane w jezyku sinumerik i jezyku fanuc". To błąd, bo nie ma czegoś takiego, jak język fanuc, czy sinumeric. Jest system sterowania obrabiarką Fanuc, czy Sinumeric, podobnie jak są systemy sterowania komputerem PC (linux, windows itd). Zarówno linux jak windows może służyć do odpalenia np. programu odczytującego pliki mp3. I w linuksie i w windowsie będą to takie same empetrójki i tak samo będą brzmieć, a różnica polega głównie na sposobie, w jaki poszczególne systemy będą te pliki przetwarzać, żeby mi zagrały. Podobnie jest z systemami sterowania obrabiarek. masz te same ruchy, opisane poprzez tzw. kody G, ale system określonego producenta w inny sposób pracując wysyła narzędzie bądź po prostej, bądź po łuku, włącza i wyłącza obroty i tak dalej.
Z punktu budowy programu różnice są niewielkie, choć z punktu budowy systemu operacyjnego (jak między windows i linuks) diametralne. Inny jest interfejs (ekrany w poszczególnych systemach, inny sposób obsługi (przyciski, układ klawiatury itd.). Przedstawiam to bardzo infantylnie, jak dla dziecka, ale myślę, że nie masz o to do mnie żalu. Gdybyś chciał coś konkretnego pociągnij wątek. Ale nie koncentruj się na samych kodach, bo wyjdzie ci, że różnice sa niewielkie i wystarczy maksymalnie na 2-3 strony rozdziału. Ale jeśli wyjdziesz od sposobu obsługi, i wygląd, najlepiej w oparciu o konkretny typ obrabiarek, możesz mieć fajną pracę i materiałów dość dużo.