Znaleziono 3 wyniki

autor: jasiu...
18 paź 2015, 15:40
Forum: Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe
Temat: Sprawdzanie gwintu sprawdzianami
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 6313

zdzicho pisze:Sama tolerancja wykonania, to pole rzędu 0,08 - 0,012. Wystarczy ,ze dwa nowe sprawdziany będą wykonane jeden w dole ,a drugi w górze tolerancji
Moment, w jakich jednostkach podajesz i czy ta wartość dotyczny tolerancji sprawdzianu? Normalnie sprawdziany wykonuje się w określonej tolerancji wykonania. I tak dolny wymiar graniczny jest stolerowany dla części przechodniej, a górny wymiar graniczny dla nieprzechodniej. Sam gwint ma swoją tolerancję, która zależy od klasy gwintu.

Zobacz tu: http://www.poel-tec.com/lexikon/metrisc ... ewinde.php

W sekcji Muttern, Toleranz 6H (bo w nakrętkach masz gwint wewnętrzny) przykładowo dla gwintu M20 masz D2 w zakresie 18.600 - 18.376, a D1 17.744 - 17.294. Ta pierwsza wartość (Flankendurchmesser) to średnica podziałowa gwintu, a ta druga (Kerndurchmesser), to średnica otworu (Kernloch, to jest to, co wiercisz, żeby nagwintować).

Z tego wynika, że nakrętka M20 jest dobra, jeśli wejdzie do niej sprawdzian tłoczkowy (albo doszlifowany wałek) o średnicy 17.294 mm, ale jeśli wchodzi też wałek 17.744, to jest za luźna. Przynajmniej jedno mamy z głowy, bo to łatwo sprawdzić i najczęściej, jeśli firma stosuje zużyte narzędzia, to pierwszy wałek czasem nie wejdzie, bo wygniecie zadzior do wewnątrz. Można sobie zażyczyć, żeby Kerndurchmesser wykonywać w mniejszym zakresie (np. od 17.4).

Co do drugiej średnicy, to dość trudno ją określić. Ale da się każdy sprawdzian zmierzyć na mikroskopie, bo to zwykła, tyle że bardzo dokładna śruba.

Więc jeśli przy sprawdzianie na średnicy 18.376 mamy krawędź materiału, to znaczy, że sprawdzian przechodni jest w porządku. Teraz tylko pytanie, z jaką dokładnością sprawdzian powinien być wykonany. Moim zdaniem, nie powinien być tolerowany w głąb, bo np. 18.36 wejść nie powinno, a więc mniejszy od dolnej granicy 18.376 absolutnie być nie może.

Czy może być większy? Pewnie tak. Jeśli będzie miał 18.38, a nawet 18.39, to w pomiarach nic to nie zmieni. Przepuści wszystkie gobre, a co najwyżej te graniczne będzie zatrzymywał.

Dołóżmy do tego (pokazane ładnie tu: http://www.ulrich-rapp.de/stoff/pruefen/skript.htm poszukajcie "Beispiel Gewindelehre") sama tolerancja pochylenia gwintu. Mogą się nie zgadzać też kąty, bo ktoś sprawdzian wyszlifował tak, jak chciał. Przy okazji, może ktoś chce demem się pobawić - http://closetolerancesoftware.com/
autor: jasiu...
15 paź 2015, 19:26
Forum: Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe
Temat: Sprawdzanie gwintu sprawdzianami
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 6313

Nigdzie nie jest to zapisane. Tego nie obejmuje żadna norma. Moim zdaniem powinno to być ustalone z dostawcą, w jaki sposób sprawdzian ma się zachowywać.

Może nie o wymiar, ale o chropowatość tego gwintu chodzi? Może oszczędzają i przeostrzają gwintowniki (gwint jest ciasny), a może po prostu jadą byle czym i gwint jest po prostu bardzo chropowaty.
autor: jasiu...
15 paź 2015, 16:30
Forum: Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe
Temat: Sprawdzanie gwintu sprawdzianami
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 6313

a widziałeś sprawdzian do gwintów?

Odpowiedź na twoje pytanie powinna brzmieć - bez momentu. Część "przechodnia" powinna się lekko wkręcać, bez używania siły. To podobnie jak mierzysz płytkami wzorcowymi szerokość wybrania. Mają wejść, z nie zostać wciśnięte, czy wbite.

Wróć do „Sprawdzanie gwintu sprawdzianami”