No właśnie, że zasada jest inna. Jeśli masz dwa otwory, najłatwiej zmierzyć grubość materiału pomiędzy nimi (szczękami suwmiarki), tylko że takie postępowanie jest absolutnie niestosowane. Za to najtrudniej zmierzyć odległość osi tych otworów, a to będzie najczęściej wymiar najistotniejszy, Bo zasada jest taka, że podajesz te wymiary, które są istotne z punktu działania danej części, ważne są np. rozstawy otworów, czy wymiary, które pozwolą na wpasowanie części w cały zespół, w którym część pracuje.arasz pisze:Podstawowa zasada, wyobraś sobie ,że podane przez siebie wymiary musisz pomierzyć.
Stosowanie łańcuchów wymiarowych też musi mieć swoje uzasadnienie. Owszem, jeśli mamy rysunek wykonawczy, to można pomóc wykonawcy, ale czasem stosując łańcuch można zgubić wymiar istotny. Trzeba uważać.
Wymiarujemy tak, żeby każdy, kto patrzy na rysunek wiedział, co w tym rysunku się liczy, a co jest mniej istotne, nieważne z punktu zastosowania przedmiotu.
W tym rysunku istotne będą gabaryty zewnętrzne (z reguły zawsze są), faza u góry z prawej chyba może być zwymiarowana (tak się wymiaruje ścięcia) poprzez liczbę x 45°. Za to wybranie na prawym boku, moim zdaniem jest istotne. Może być istotny wymiar od osi tego wybrania, do osi otworu i promienia. No i kąt jest tam pewnie ważny w tym wybraniu.
Jeszcze popatrz na górę. Masz wymiar prostokątnego schodka (z fazą), Powinien być wymiar od prawego boku (tego z wybraniem kątowym) do osi otworu. Jeśli od osi pozostawisz wymiar do skosu, to długości skosu podawać nie musisz. Głębokości chyba też nie, jeśli w tym miejscu pokażesz, jaki tam jest kąt.