Znaleziono 4 wyniki

autor: jasiu...
10 lis 2014, 12:03
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: płyn do obciążenia konstrukcji
Odpowiedzi: 51
Odsłony: 5887

oprawcafotografii pisze:Problem z wydluzaniem wrzecion jest znany w koncu...

q
Tak, jest znany i jest w rozmaity sposób rozwiązywany. Chłodnica oleju smarującego wrzeciono, czy kompensacja temperatury - czujnik, który daje infortmacje, ile odsunąć wrzeciono w miarę jego nagrzewania się

Na inne problemy jest wentylacja, czy separowanie grzejących się elementów, choćby tego kompresora. Przy okazji nie musisz pracować w ochraniaczach słuchu, a i pot po kręgosłupie nie ścieka.
autor: jasiu...
10 lis 2014, 10:22
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: płyn do obciążenia konstrukcji
Odpowiedzi: 51
Odsłony: 5887

Ale stabilność to się uzyskuje np. poprzez stosowanie dobrze wysezonowanych odlewów. Tu masy łoża nic nie zastąpi. Z jednej strony słyszę o "ramie", (czyżby spawanej?), a z drugiej strony o kompensacji rozszerzania pod wpływem ciepła. Coś mi tu nie pasuje. Cały czas nie widzę odpowiedzi na podstawowy problem - skąd niby się bierze to ciepło, które ktoś chce odprowadzać?

Zauważcie, jak wyglądają bardzo precyzyjne maszyny, produkowane seryjnie. Ogromne słupowe prowadnice i ogromna masa. Bo cóż może ciecz, czy nawet jakieś mazidło? Przecież naprężeń nie przeniesie, jedynie może zmienić częstotliwość rezonansową. Ale to można rozwiązać inaczej.

Ja to myślę, że jedynym zyskiem będzie pewne ustabilizowanie konstrukcji. Ot takie napełniane wodą plastikowe trzymacze tarasowych parasoli działają podobnie. Parasol się trzyma, ale plastikowe ścianki w żaden sposób sztywniejsze przez wlanie wody nie są.
autor: jasiu...
07 lis 2014, 10:13
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: płyn do obciążenia konstrukcji
Odpowiedzi: 51
Odsłony: 5887

ja nie odkryłem Ameryki. Wypełnianie betonem, szczególnie odlewów żeliwnych, w celu ich stabilizacji, jest stosowane przez wiele firm. Czy beton lgnie do stali, czy żeliwa, a to już możesz przekonać się, rozkuwając konstrukcje żelbetowe. Skoro tak się robi, to coś w tym musi być.

Nie wiem, skąd będzie się brało ciepło i jak dokładne musi być pozycjonowanie, ale czy nie jest tak, że materiał i maszyna muszą mieć zbliżoną temperaturę? No bo jeśli maszyna ma 20 stopni, a na niej detal 40, to po ochłodzeniu detalu wymiary i tak się zbiegną. Nie lepiej wymyślić zewnętrzne chłodzenie i maszyny i detalu? A może zastosować tylko jakąś klimatyzację, jeśli to ma być np. maszyna pomiarowa.

Fakt, bloki silników się chłodzi, ale tam bardzo dużo ciepła się marnuje (sprawność silnika). Jeśli u ciebie jest podobnie, to może wystarczy wprowadzić obiegowe smarowanie? W końcu to chyba newralgiczne miejsce? Trudno powiedzieć, co warto robić, jeśli nie wiadomo ile tego ciepła i skąd trzeba odprowadzić, ale dla mnie chłodzenie korpusu mija się z celem. No bo jak od tego płynu chcesz odbierać to ciepło? Zbiornik? Ale on też się na gorącej hali nagrzeje.
autor: jasiu...
07 lis 2014, 08:22
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: płyn do obciążenia konstrukcji
Odpowiedzi: 51
Odsłony: 5887

Ale po co ci cięższa rama? Przecież płyn nie tłumi drgań. Pusta butelka i z wodą jednakowo głośno dzwonią, tyle że ta pełna niższym dźwiękiem. Stosuje się wypełnianie betonem, po skrzepnięciu masz bardzo stabilną konstrukcję, tyle że wcześniej musisz przewidzieć np. żebra stabilizujące beton, bo jest kruchy. Wszystko zależy od celu, jaki chcesz osiągnąć, a o tym nic nie napisałeś, to jak się odnieść do tego pomysłu?

Wróć do „płyn do obciążenia konstrukcji”