Znaleziono 2 wyniki

autor: jasiu...
10 wrz 2012, 17:09
Forum: Obróbka metali
Temat: Skrobanie
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 5010

Mati, ja pracuję w niemieckiej firmie produkujące ogromne szlifierki. I łoża tych maszyn są skrobane. Wylewki (skrobane) stosujemy również.

Podstawową zaletą płaszczyzny skrobanej, oprócz dokładnego spasowania z drugą płaszczyzną, jest występowanie tzw. mazerka, do którego przylepia się cieniutka warstwa oleju. Masz ileś tam punktów styku (w zależności od dokładności przeskrobania) a pomiędzy nimi właśnie płyciutkie dołki, w których gromadzi się "tłuste". Powierzchnia szlifowana jest oczywiście dobrze spasowana, ale nie chodzi o to, żeby dwie powierzchnie do siebie jak najlepiej przylegały, ale żeby się jak najlepiej po sobie ślizgały. Właśnie dlatego się skrobie.

Powierzchnie, po których ruch odbywa się bardzo rzadko (np. prowadnice dla konika) skrobie się rzadko, za to bez skrobania nie ma praktycznie układu łoże-suport, bo one non stop po sobie się przemieszczają.

Nie wszystko się szlifuje, ale czasem wykorzystujemy właśnie zasady skrobania. Są płytki do głowic frezerskich, które właśnie dają powierzchnię o właściwościach zbliżonych do powierzchni skrobanej. Też się na takiej powierzchni nieźle rozkłada film olejowy i opory przesuwania są wystarczająco małe. Aha, wówczas pracujesz głowicą, w której jedna z płytek jest zastąpiona taką inną, ciut wyższą płytką. I posuw duży, to musi właśnie powierzchnię płyciutko zarysować. Płyciutko!!!

Poczytaj o płytkach dogładzających choćby tutaj: http://www.sandvik.coromant.com/pl-pl/k ... fault.aspx - można tak, a można po prostu skrobnąć. Zwróć uwagę, że krawędź płytki dogładzającej wystaje.
autor: jasiu...
09 wrz 2012, 10:26
Forum: Obróbka metali
Temat: Skrobanie
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 5010

A po co ci maleńkie Ra np. przy łożu maszyny, po którym jeździ suport? Chyba chodzi o jak najmniejsze opory pomiędzy współpracującymi elementami, że już nie wspomnę o jak najdokładniejszym prowadzeniu względem siebie dwóch współpracujących detali. To nie musi przekładać się na wielkość Ra. Aha - nie wszystkie powierzchnie się skrobie. Stali nie skrobiesz.

Dziwne dla ciebie pytanie, to pytanie pomocnicze - a jak się ułoży filtr olejowy na powierzchni skrobanej, a jak na szlifowanej? Już rozumiesz?

Wróć do „Skrobanie”