Znaleziono 2 wyniki

autor: jasiu...
07 cze 2012, 13:41
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Remont kapitalny tokarki
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 13956

qqaz pisze:planujesz skrzynkę suportową od góry a konik na nową podkładkę lub wyższą płytę zamkową.
Jeśli się da splanować to się tak robi, oczywiście później, jak zauważył IMPULS3 Trzeba zlikwidować problem zbliżonych do siebie kół. No i właśnie dlatego byłem ciekaw, jak ten problem rozwiązała firma, przeprowadzająca ten remont. Bo o tym problemie z pokazanego zakresu remontu nie możemy powiedzieć nic.

A wymiana zatrzasku imaka, czy tulejek na nim, pompki chłodziwa, czy malowanie, to takie dość trywialne sprawy. Egi pisze, że była wymiana kół zębatych. No właśnie - których, to istotne, chyba mu powiedzieli?

Bo ja w "mały szlif łoża" nie wierzę :!: Jeśli potrzebny jest "mały szlif", to korzystniej jest w takiej sytuacji wyprowadzić prowadnice skrobaniem. Problem w tym, że niewielu ślusarzy umie skrobać, a jeśli już, to wystarcza im po prostu, jeśli zrobią tzw. "mazerek". Byle wyglądało, że skrobane, a że skrobanie wykonali bez sensu, to już inna sprawa.
autor: jasiu...
06 cze 2012, 19:07
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Remont kapitalny tokarki
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 13956

A jak ci rozwiązali temat ustawienia geometrii. Bo widzisz, jeśli przeszlifujesz prowadnice w łożu i w suporcie, to suport znajdzie się "bliżej podłogi" - opadnie. Wałki nie zmieniają swojego położenia i wtedy osie wałków są wyżej, niż osie współpracujących z nimi elementów (np. nakrętki od śruby).

My robimy to tak, że łoże jest frezowane i lekko przeskrobane, a suport po frezowaniu nadlewa się "czarną masą". W ten sposób zostaje zachowany pierwotny wymiar i wałki idealnie pasują z suportem. W podobny sposób podnosi się konia (po przefrezowaniu byłby też niżej.

Ty piszesz, że jedynie przeszlifowali łoże i suport, mnie to zaciekawiło, bo tak to się nie powinno robić. Bo jak uzyskasz współosiowość śruby i nakrętki?

Niby powiedzą, że szlifowali mało, ale to ma wbrew pozorom znaczenie i maszyna tak zrobiona w końcach będzie pracować ciężej, a w środku lżej (tam śrubie łatwiej będzie się wyginać).

A przylep do uchwytu czujnik magnetyczny, ustaw konia i zobacz, czy kieł jest dokładnie w osi przy cofniętym kle (do środka konia) i przy kle wysuniętym. Napisz, czy rzeczywiście ta geometria jest.

Wróć do „Remont kapitalny tokarki”