Znaleziono 4 wyniki

autor: jasiu...
02 cze 2012, 16:37
Forum: Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe
Temat: Suwmiarka / mikromierz lepszy niz 0.01mm?
Odpowiedzi: 117
Odsłony: 23415

CFA pisze:Jasiu...? Ty naprawdę mierzysz produkcyjnie 20h6 mikrometrem?
Czy sobie żartujesz?
Nie żartuję sobie. Naprawdę mierzę. Oczywiście produkcja jednostkowa. Przecież po tzw. przejściu pomiarowym muszę czymś zmierzyć, bo gotowy wymiar i tak sprawdzam dodatkowo np. sprawdzianem.

I ponieważ umiem to zrobić dobrze (a w mojej firmie i h5 się zdarza na rysunkach) stąd zarabiam odpowiednio do swoich umiejętności. Reklamacji podczas montażu nie ma, bo i być nie ma prawa.

Bo mikrometr to bardzo dokładny przedmiot pomiarowy, tylko trzeba powiedzmy przez kilkanaście lat przyzwyczaić się do jego używania.
autor: jasiu...
02 cze 2012, 15:47
Forum: Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe
Temat: Suwmiarka / mikromierz lepszy niz 0.01mm?
Odpowiedzi: 117
Odsłony: 23415

No teraz, to ja mam wątpliwości, czy CFA naprawdę wie, jak korzystać z mikrometru.

Jeśli mam dokładnie zgrane wymiary 5.02, to problemu nie ma.

Ale jeśli się nie zgrywają kreseczki, to przecież ja wyraźnie widzę, czy bliżej jest do 5.01, czy do 5.03. I mogę, na podstawie szacunkowej oceny wymiar określić bardzo dokładnie. To nie są akademickie dywagacje, ale codzienna praktyka, kiedy czasem muszę wymiar za pomocą mikrometru określać bardzo precyzyjnie.

Ot przykład - mam wałek o założonej średnicy 20h6. Mogę go wykonać od zera, do maksymalnie 13 mikrnów w minusie. Tabelki z http://zip.unit1.pl/download/rpalka/tol ... ablice.pdf

Odczytując wymiar, najkorzystniej byłoby wykonać detal gdzieś w połowie tolerancji, czyli żeby zgrywała się kreska 19.99, a jeszcze lepiej, żeby minimalnie została przekroczona na stronę 20.00. Na analogowych przyrządach (mikrometr, czujnik zegarowy) doskonale to widać. Zakładam oczywiście, że mierzący ma dobry wzrok, albo dobrze dobrane okulary.

Pewnie, dobre przyrządy pomiarowe z odczytem cyfrowym są może precyzyjniejsze, pod warunkiem że sam przyrząd jest wykonany precyzyjnie. A że o większości chińskiego badziewia (z LIMIT-em na czele) nic dobrego powiedzieć się nie da, to ja uważam, że zamiast przepłacać grube pieniądze (dokładność musi kosztować) lepiej zainwestować w dobrej firmy sprzęt konwencjonalny.

Przy okazji - 0.01 mm to bardzo mało, może ktoś powie, o ile zmieni się wymiar przedmiotu, który ma 500 mm długości, a który zmierzymy raz w 20, a drugi raz (lato przecież) w 25 stopniach.

Współczynnik rozszerzalności cieplnej dla żelaza wynosi ok. 11 10-6/K (ta szóstka miała być w wykładniku potęgi). Wzór na Δl=lxΛtxα jak widać Λl w naszym przypadku to 500x5x11/1000000 czyli 0.0275 mm.

Dla brązu współczynnik ten wynosi 18, dla aluminium 22.2

A czasem temperatura na hali potrafi być o wiele więcej różna od tych 20 stopni i to w obie strony. Panowie, o tym każdy inżynier wie i nie daje się wpuścić w marketingowe maliny zakupu sprzętu, którego dokładność ma się tak do jakości pomiaru, jak ilość pikseli w aparacie kompaktowym do jakości zdjęć z takiej 16 megapikselowej puszeczki.

Bo ten sprzęt powinien mieć zgodnie z prawdą określenie: "dokładność wyświetlacza ewentualnie elementu pomiarowego 0.001 mm). Problem w tym, że ta dokładność bardzo się najczęściej różni od dokładności byle jak wykonanego całego taniego urządzenia pomiarowego.
autor: jasiu...
02 cze 2012, 14:25
Forum: Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe
Temat: Suwmiarka / mikromierz lepszy niz 0.01mm?
Odpowiedzi: 117
Odsłony: 23415

CFA pisze:jak się chce mierzyć do setki, to trudno to pewnie zrobić sprzętem (choćby z najwyższej półki), którego dokładność pomiarowa wynosi 0,01.
Wybacz, nie zrozumiałem, na czym polega trudność. Skoro dokładność, a w zasadzie odległość pomiędzy kreskami podziałki pozwala na ocenę do 0.01, to gdzie ty widzisz trudność? Czy w odpowiednim dokręceniu - ale od tego jest sprzęgiełko, albo po prostu doświadczenie. To tak, jakbyś twierdził, że mając linijkę wyskalowaną w milimetrach, trudno jest nią do jednego milimetra mierzyć. A ja będę twierdził, że i do pół milimetra taką linijką zmierzysz, jeśli zauważysz, że coś kończy się dokładnie w połowie, pomiędzy milimetrowymi kreskami na linijce. Czyżby chodziło ci o wady wzroku? Paralaksę przy patrzeniu na przyrząd? Sam nie wiem, jak ten wyraz "trudno" interpretować.
autor: jasiu...
01 cze 2012, 16:05
Forum: Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe
Temat: Suwmiarka / mikromierz lepszy niz 0.01mm?
Odpowiedzi: 117
Odsłony: 23415

Moja uwaga. Sam praktycznie nie mogę obyć się bez mikromierza na co dzień. Najważniejsze przy zakupie, to pozornie nie oszczędzać. Próbowałem różnych mikromierzy i zauważyłem, że mikromierz tradycyjny jest najdokładniejszy. Owszem, czasem warto po prostu poćwiczyć, mierząc np. tą samą płytkę wzorcową. Wtedy można nauczyć się dokładnego pomiaru, nawet jeśli ktoś uszkodził sprzęgiełko. Na zwykłym mikromierzu linia określająca "zero" najczęściej nie zgrywa się dokładnie z kreską na bębenku, co pozwala bardzo dokładnie oszacować wymiar (do której kreski na bębenku bliżej i o ile).

Kombinowałem mierzenie mikrometrami z odczytem cyfrowym i mam o nich nie najlepsze zdanie. Dla mnie te zwyczajne, ale dobrego producenta dają bardziej powtarzalne wymiary. I nie wiem czemu, przecież powinno być tak samo, ale ja wolę tradycyjnym mierzyć. Ważne - oprócz Mitutoyo i Visa, ja nie polecam mikrometrów innych firm.

Oczywiście, jeśli ktoś potrzebuje bardzo dokładnych i szybkich pomiarów, głównie odchyłek, to ja polecam mikrometr zegarowy. Tu może być gorsza firma, bo dokładność pomiaru, po skalibrowaniu na płytkach, bądź wzorcu i tak zapewnia nam czujnik zegarowy.

Wróć do „Suwmiarka / mikromierz lepszy niz 0.01mm?”