No teraz, to ja mam wątpliwości, czy CFA naprawdę wie, jak korzystać z mikrometru.
Jeśli mam dokładnie zgrane wymiary 5.02, to problemu nie ma.
Ale jeśli się nie zgrywają kreseczki, to przecież ja wyraźnie widzę, czy bliżej jest do 5.01, czy do 5.03. I mogę, na podstawie szacunkowej oceny wymiar określić bardzo dokładnie. To nie są akademickie dywagacje, ale codzienna praktyka, kiedy czasem muszę wymiar za pomocą mikrometru określać bardzo precyzyjnie.
Ot przykład - mam wałek o założonej średnicy 20h6. Mogę go wykonać od zera, do maksymalnie 13 mikrnów w minusie. Tabelki z
http://zip.unit1.pl/download/rpalka/tol ... ablice.pdf
Odczytując wymiar, najkorzystniej byłoby wykonać detal gdzieś w połowie tolerancji, czyli żeby zgrywała się kreska 19.99, a jeszcze lepiej, żeby minimalnie została przekroczona na stronę 20.00. Na analogowych przyrządach (mikrometr, czujnik zegarowy) doskonale to widać. Zakładam oczywiście, że mierzący ma dobry wzrok, albo dobrze dobrane okulary.
Pewnie, dobre przyrządy pomiarowe z odczytem cyfrowym są może precyzyjniejsze, pod warunkiem że sam przyrząd jest wykonany precyzyjnie. A że o większości chińskiego badziewia (z LIMIT-em na czele) nic dobrego powiedzieć się nie da, to ja uważam, że zamiast przepłacać grube pieniądze (dokładność musi kosztować) lepiej zainwestować w dobrej firmy sprzęt konwencjonalny.
Przy okazji - 0.01 mm to bardzo mało, może ktoś powie, o ile zmieni się wymiar przedmiotu, który ma 500 mm długości, a który zmierzymy raz w 20, a drugi raz (lato przecież) w 25 stopniach.
Współczynnik rozszerzalności cieplnej dla żelaza wynosi ok. 11 10-6/K (ta szóstka miała być w wykładniku potęgi). Wzór na Δl=lxΛtxα jak widać Λl w naszym przypadku to 500x5x11/1000000 czyli 0.0275 mm.
Dla brązu współczynnik ten wynosi 18, dla aluminium 22.2
A czasem temperatura na hali potrafi być o wiele więcej różna od tych 20 stopni i to w obie strony. Panowie, o tym każdy inżynier wie i nie daje się wpuścić w marketingowe maliny zakupu sprzętu, którego dokładność ma się tak do jakości pomiaru, jak ilość pikseli w aparacie kompaktowym do jakości zdjęć z takiej 16 megapikselowej puszeczki.
Bo ten sprzęt powinien mieć zgodnie z prawdą określenie: "dokładność wyświetlacza ewentualnie elementu pomiarowego 0.001 mm). Problem w tym, że ta dokładność bardzo się najczęściej różni od dokładności byle jak wykonanego całego taniego urządzenia pomiarowego.