Znaleziono 3 wyniki

autor: jasiu...
02 sty 2012, 16:26
Forum: Obróbka metali
Temat: Wykonywanie formy na odlew aluminiowy
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 13466

wt pisze:Podobnie grafit i sadza to nie to samo co diament.
Tak, ale ja sobie wyobraziłem, że on stopi to aluminium w najprostszy sposób, w jakimś prowizorycznym piecu, grzejąc bezpośrednio sam wsad jakimś palnikiem, np. na propan-butan, albo na gaz tzw. miejski, bo takie rozwiązanie jest najłatwiejsze i najtańsze. Owszem, można grzać prądem, ale to jest chyba za drogie. I w wypadku grzania gazem masz miejscowo te 1000 stopni, a więc korund powstanie. Ja to przerabiałem praktycznie, właśnie w takich okolicznościach. Na przekroju masz wówczas delikatny, czarny maczek, który niesamowicie szybko tępi wszystkie płytki do aluminium podczas obróbki.

Miedź owszem, trochę pomaga, ale zmieniasz w tym przypadku skład stopu. Może przemyślisz http://www.plastmet.biz.pl/sajt/zal/ant ... hronne.pdf ?
autor: jasiu...
31 gru 2011, 10:26
Forum: Obróbka metali
Temat: Wykonywanie formy na odlew aluminiowy
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 13466

wt pisze:Uniknąć domieszek stali będzie trudno
Ale uniknięcie rozpuszczania żelaza, to jest konieczność i dlatego są specjalne farby ceramiczne, którymi maluje się wszystkie stalowe elementy, właśnie w celu oddzielenia ich od płynnego aluminium. Nawet dodatek stali w wysokości ułamka procenta daje już bardzo duży przyrost kruchości.

Miałem do czynienia z odlewnictwem aluminium i dlatego nie wymyślam, ale piszę o problemach, jakie wystąpiły. O tym, że muszą być dodatki, które wytworzą żużel na powierzchni, bo się aluminium utleni (tlenek aluminium, to korund, tak, tak, ten sam, co w tarczach szlifierskich). Musi też być odgazowanie i rafinacja (argonem najłatwiej), bo inaczej, jak ktoś wspomniał, skorupa odlewu wygląda ładnie, ale wewnątrz jest gąbka i odlew pęka. O temperaturach, wielkości ziarna nie piszę, w końcu nikt nie nauczył się odlewnictwa z jednego wpisu na forum. Jest specjalistyczna literatura, więc można doczytać.
autor: jasiu...
24 gru 2011, 10:18
Forum: Obróbka metali
Temat: Wykonywanie formy na odlew aluminiowy
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 13466

Po pierwsze, gips w niskich temperaturach oddaje wodę (rozkłada się) co powoduje jego pękanie. Kiedyś z gipsu robiono znicze nagrobkowe, ale ponieważ pękały, teraz już się tego nie robi.

Po drugie - aluminium rzadko odlewa się w formach piaskowych, ale jeśli chcesz, to zrób klasyczną masę formierską. Przejrzyj to: http://www.mechaniker.pl/Tech/Podstawy%20Formowania.pdf

Pamiętaj, że aluminium rozpuszcza żelazo, a bardzo niewielkie ilości żelaza w stopie skutkują podwyższeniem wrażliwości na pękanie. Odlany detal, jeśli w aluminium jest żelazo, po upadku np. ze stołu popęka. Wszystkie elementy stalowe, albo żeliwne musisz zabezpieczać malując specjalną powłoką ceramiczną. Dotyczy to tygli, mieszadeł, zgarniaków do zgorzeliny itp. Pamiętaj, że powierzchnię aluminium w czasie topienia musisz zabezpieczyć przed utlenianiem (topniki, wywołujące powstanie zabezpieczającego przed utlenieniem żużla). Wskazane jest odgazowanie stopu (rafinacja argonem, to najprostszy sposób).

No i powiem, że nie wierzę w twój sukces. Owszem, można się tym bawić, ale produkcji to ty nie uruchomisz. Nie wspomnę, że odlewnia aluminium wymaga pozwoleń, związanych z ochroną środowiska. Ja na twoim miejscu, zamiast odlewać, co jest bardzo trudne, spróbowałbym przemyśleć raczej czy detalu nie dałoby się kuć.

Moim zdaniem szans na sukces nie masz żadnych (wiem trochę o odlewaniu aluminium), ale Polak lubi się uczyć na błędach, a więc powodzenia.

Wróć do „Wykonywanie formy na odlew aluminiowy”