Znaleziono 3 wyniki

autor: jasiu...
20 lip 2010, 18:28
Forum: Inne obrabiarki przemysłowe
Temat: Prośba o pomoc - książka o obrabiarkach
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 4256

Taką rolę spełnia to forum. Nie jest jedyne, ale dość dawno istnieje i ma naprawdę dużą ilość ludzi, którzy tu zaglądają. Czy przeszliby gdzieś indziej - trudno powiedzieć. W końcu czasu nikt za dużo nie ma (bo praca), a więc i na kilka forów czasu braknie.

Co do dokumentacji, to i owszem, są takie wymagania, jak się wprowadza ISO. Najczęściej robi to ktoś zupełnie z obrabiarką nie związany (wykorzystanie obrabiarki i takie tam). Po prostu szkoda by fachowcy tracili na takie rzeczy czas. Każdy wie, kiedy dolać oleju, kiedy zmienić filtr, a odnotowaniem tego może się zająć asystentka kierownika produkcji. W końcu najczęściej takie osoby mają najładniejszy charakter pisma.
autor: jasiu...
14 lip 2010, 10:17
Forum: Inne obrabiarki przemysłowe
Temat: Prośba o pomoc - książka o obrabiarkach
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 4256

Nadal twierdzę, że byłoby to niepotrzebne spłycanie wiadomości, jakie są zawarte w bezpłatnych materiałach, jakie są dołączane do każdej obrabiarki, czy (jak w przypadku Sandvika) do narzędzi.

Takie kilka książek ma tę zaletę, że ja wiem, czego gdzie mam szukać. Czy problem leży w nieznajomości jakiejś funkcji (ot przykład - niewielu stosuje choćby STOPRE w Sinumeriku, a mnie się często przydaje, ot choćby jeśli stosuję zmianę punktu zerowego w tokarce w X). I o takich niuansach książka nie może pisać, bo wówczas instrukcję Sinumerika musiałaby po prostu uwzględnić w całości.

No dobrze, a gdzie Fanuc, czy HH?

W tej chwili "fachowiec" doskonale wie, gdzie szukać informacji na interesujące go tematy. Po pierwsze, bo nie chce się wertować stron, w systemie pomocy. W sinumeriku jest jeden klawisz i nieznana funkcja wyświetla się od razu na ekranie. No to po co po książkę sięgać? To tylko przykład.

Nie kupiłem żadnej z książek, jakie się do tej pory ukazały, bo są ogólne i niewiele wnoszą w pracę osoby, która pół życia spędziła z obrabiarkami. Do tego lepsze są ogólne książki (teoria skrawania, rozumiana ogólnie) plus ten dodatek - sterowanie - czyli co mam wpisać, by zamiast ja kółkiem silnik sam poruszał obrabiarką. Pierwszy temat - książki z teorii skrawania są i są znane. Drugi - system sterowania - to właśnie książki, jakie wchodzą w skład DTR każdej maszyny. Ja z pełnym przekonaniem twierdzę, że takiego podręcznika bym nigdy nie kupił. Byłoby to drogie, wiedza najprawdopodobniej i tak pobieżna, a poza tym wiele komunałów, niepotrzebnych definicji, a i tak do fabrycznej instrukcji nieraz musiałbym sięgać.
autor: jasiu...
09 lip 2010, 16:10
Forum: Inne obrabiarki przemysłowe
Temat: Prośba o pomoc - książka o obrabiarkach
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 4256

Taka książka nie ma sensu.

Nie ma jednego systemu sterowania obrabiarkami, podobnie jak nie ma jednego rodzaju obrabiarek. Żeby łatwiej cię naprowadzić, może w skrócie:

1. Książka dla tokarzy, frezerów (inne narzędzia), może operatorów wycinarek drutowych, a może plazmy, czy lasera? W każdej z tych dziedzin masz osobną książkę i jak chcesz spłycić, to książka będzie nikomu niepotrzebną cegłą.

2. Sinumerik, Fanuc, a może Heidenein? Bo ten ostatni to już się zupełnie różni. I tu też jeśli chcesz spłycić, to nie ma sensu. Do każdego z systemów masz opracowane doskonałe książki, wydawane przez producentów. Jest instrukcja dla operatora, inna dla programisty, jeszcze inna dla osoby zajmującej sie np. serwisem. Chcesz to przepisać?

3. Chcesz przepisać też choćby sandvikowski poradnik obróbki skrawaniem? Mo bo dobór parametrów jest w sumie bardzo istotny.

4. A może jeszcze dołączysz pracę z CAM-em - również wypadałoby coś na ten temat powiedzieć. To może skrócona indtrukcja Mastercama?

Tylko komu takie coś może być potrzebne i kto tak naprawdę to kupi? W tej branży nie musisz wiedzieć wszystkiego. Tokarz z sinumerika może nic nie wiedzieć o HH i frezarkach, ale swoje musi znać doskonale. A to właśnie dadzą mu firmowe instrukcje, no to komu książka?

Jako podręcznik? I czego tak naprawdę taki skrót wiadomości nauczy?

Wróć do „Prośba o pomoc - książka o obrabiarkach”