Znaleziono 2 wyniki

autor: jasiu...
21 maja 2009, 10:18
Forum: INNE MASZYNY i URZĄDZENIA
Temat: Szlifierka CNC
Odpowiedzi: 42
Odsłony: 19491

spróbuj obejrzeć, jak wygląda budowa małych szlifierek narzędziowych (a choćby jungner - http://www.maszyneria.pl/1841,2193,foto.html ). To bardzo dobra konstrukcja i myślę, że jeśli chcesz coś w miarę zwartego zrobić, to powinieneś niektóre rozwiązania skopiować. Da się na niej szlifować wałeczki (w podzielnicy - widać jak jest mocowana) no i płaszczyzny. Oczywiście masz możliwość szlifowania stożków, otworów.

Pomyśl, czy da się zastąpić korbki silnikami, no i jak ominąć choćby problem chłodzenia. No i problem, skąd weźmiesz odlewy. Naprawdę do szlifierek musisz mieć odlewy i nie radzę próbować z choćby blokami tocznymi. Tarcza szlifierska, to nie frez. W sumie to myślę, że całkiem na miejscu byłoby pewne rzeczy konsultować z osobami pracującymi na podobnych szlifierkach. Myślę, że wykonanie takiej szlifierki jest możliwe, ale koszty będą bardzo wysokie. No i pytanie, skąd weźmiesz niektórych fachowców, choćby do przeskrobania prowadnic.
autor: jasiu...
17 maja 2009, 10:27
Forum: INNE MASZYNY i URZĄDZENIA
Temat: Szlifierka CNC
Odpowiedzi: 42
Odsłony: 19491

Nie wyobrażam sobie, by taką maszynkę wykonać w warunkach amatorskich w rozsądnym budżecie.

Dokładność pozycjonowania 1 mikron nie jest wcale przesadzona. Taką musisz osiągnąć z prostego powodu. Wyobrażasz sobie co się może stać, w momencie uderzenia tarczą o detal, gdyby ruch był mało płynny i mało dokładny?

Owszem, możesz iść na skróty, wykorzystać gotowe elementy, np. Biax do szlifowania otworów, może jakaś gotowa szlifierka z tarczą do wałków, ale od razu pojawią się problemy.

O ile Biax się sprawdzi, to supermarketowa ostrzałka, przystawiona do szlifowanego wałka w najlepszym wypadku zapewni ci pralkę, zamiast jakiejkolwiek powierzchni. Pracuję w fabryce szlifierek, to wiem, jakim warunkom musi odpowiadać ułożyskowanie wału z tarczą, jak się ten wał wyważa itp. Nawet jeśli dopasujesz odpowiedni wałek i panewki, rozwiążesz problem smarowania, to problemem będzie dla ciebie w co to wszystko oprawisz.

Musisz mieć korpus żeliwny. Niestety, tu tłumienie drgań jest zbyt ważne by się sprawiła jakakolwiek konstrukcja spawana. Dołóż jeszcze problem rozszerzalności cieplnej, odpowiedniego przygotowania geometrii prowadnic i masz większość problemów, których nie rozwiążesz w warunkach amatorskich. Tarcza to nie frez czyn nóż i nie toleruje żadnych niedokładności, przy niedokładnym wykonaniu po prostu "leci w pył". A że prędkości są wyraźnie większe, niż przy każdej innej obróbce, stąd taki wypadek naprawdę może skończyć się tragicznie.

Możesz przerabiać obrabiarki konwencjonalne, dorabiając na osiach napędy, to ci się uda (układ najazdu do materiału i cofania pozostawiasz konwencjonalny), ale to jedyne, co mi się nasuwa z możliwości łatwej (względnie łatwej) przeróbki. Tylko pytanie, czy to ma sens?
MarekM1 pisze:Są co prawda "normalne" szlifierki do tych celów, ale dość gabarytowo przewymiarowane w stosunku ro rozmaru obrabianych przedmiotów.
No właśnie, w tym miejscu popełniłeś swój pierwszy błąd w założeniach. Wiesz już chyba jaki? To musi być supersztywne.

Wróć do „Szlifierka CNC”