Nie mam czasu, by tak jak niektórzy podawać gotowe rozwiązania od razu. Przypuszczam, że jeśli chodzi o pracę teoretyczną, to problemem nie będzie zrobienie wykrojnika, ale zrobienie go dobrze.
Dlatego właśnie zanim coś zepsujesz, korzystając z rad kolegów, zacznij od określenia siły, jaka jest potrzebna do przecięcia wzdłuż wszystkich krawędzi (otwory, obrys). Według wartości siły cięcia dobierzesz prasę oraz np. grubość matrycy. Wówczas problemem miejsc, pokazanych przez WZÓR-a na czerwono nie musisz się teoretycznie (praktycznie też) martwić. Na marginesie: wzór na maksymalną siłę cięcia, to: F=KxLxgxRt, gdzie: F - wartość maksymalnej siły cięcia, L - długość linii cięcia (musisz policzyć obwody wszystkich otworków i kształtu zewnętrznego), g to oczywiście grubość, a K jest współczynnikiem uwzględniającym występowanie przy cięciu gięcia, stępienia stempli itp. Z reguły jest przyjmowany jako: K=1,3 do 1,7.
Oczywiście Rt, to wytrzymałość materiału na ścinanie (z tablic).
I tak kolego WZÓR konstruuje się wykrojniki w dobrych narzędziowniach. Nie od doboru (ta by pasowała) skrzynki, ale od określenia parametrów obróbki (cięcie to też jest obróbka).
Oczywiście można siłę cięcia zmniejszyć i czasem się tak robi. Można różnie, najłatwiej za pomocą stempli o różnej długości (najpierw wycinają cztery otworki, później kolejne dwa i środek) wada - trudności w ostrzeniu. Można też stempel zrobić z płaszczyzną pod kątem, matryca płaska, ale stempel tnie stopniowo, jakby klinem.
Czasem tnie się materiał gorący, w kuźniach, wówczas Rt jest mniejsze, ale to w tym przykładzie nie wchodzi w rachubę.
Mając siłę cięcia dobierasz np. grubość matrycy (żeby się nie odkształcała, bo pęknie), długości stempli dobierzesz na podstawie płyty stemplowej, prowadzenia i skoku. Mając przekładkę, stemplową, prowadzenie i matrycę możesz zaprojektować skrzynkę.
Ale zawsze na początek siła cięcia - to jest podstawa, a nikt o tym nie wspomina, pisząc o jakimś wykruszaniu. Dobrze zaprojektowane, wyliczone, skonstruowane i wykonane (hartowanie, grubości płyt) narzędzie nie ma prawa się wykruszać.